Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nově vzniklý spolek Spojeni nadějí sdružuje pozůstalé po obětech střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, k níž došlo předloni 21. prosince. „Naším cílem je nejenom uchovat památku obětí a podpořit zasažené, chceme také aktivně přispívat k tomu, aby k podobným událostem nedocházelo,“ vysvětlovala založení spolku jeho členka Adéla Linhartová.
Kromě podpory pozůstalých chce spolek zaměřovat svoje aktivity také na konkrétní změny zákonů, které mají podobným událostem, jako je střelba na fakultě, předejít. Mezi ty patří například přísnější regulace používání tlumičů.
Podle pozůstalých právě tlumiče vrahovi, který před střelbou na fakultě vraždil i v Klánovickém lese a obci Hostouň, pomohly. Mohl kvůli nim vraždit dlouhou dobu bez povšimnutí, což podle členů spolku dokládají výpovědi přeživších.
„Podíval se na mě, namířil na mě zbraň. Já jsem se otočil. Padl výstřel, takový tichý, jako když se rozbije porcelán. Utíkal jsem,“ citoval na tiskové konferenci předseda spolku Lukáš Křístek z policejního spisu výpověď jednoho z přeživších střelby. Sám Křístek, zakladatel a předseda spolku Spojeni nadějí, je otcem jedné z obětí střelby.
Tlumiče si vrah pořídil legálně. V Česku jejich používání zákony nezakazují. To by se brzy mohlo změnit. Ve Sněmovně by se brzy v závěrečné fázi mělo hlasovat o regulaci tlumičů. Spolek tento krok vítá.
„Tlumiče pomáhají vraždit“
Členové nově vzniklého spolku na tiskové konferenci kritizovali zprávu Asociace akreditovaných subjektů pro výcvik stanovené zálohy státu. Ta sdružuje organizace a spolky akreditované Ministerstvem vnitra, které se zaměřují na výcvik civilních držitelů zbrojních průkazů.
V loňském listopadu provedla asociace experiment na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, během něhož testovala, jaký vliv má na hlasitost střelby použití tlumiče.
„Při výstřelech z krátké palné zbraně použité při útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nemělo použití tlumiče hluku vliv na průběh děje a reálně nemohlo ovlivnit chování útokem dotčených osob,“ zněl závěr zprávy z experimentu.
Podle členů spolku Spojeni nadějí zpráva bagatelizovala vliv tlumičů na průběh střelby. Na tiskové konferenci konfrontovali závěr zprávy s výpověďmi přeživších.
„Spíše to znělo, jako když někdo do něčeho mlátí. Bylo to tlumené. Nevěděl jsem, že to je opravdu střelba. Že ty tlumené rány byly výstřely, jsem poznal až z toho, že byl kolega zasažen,“ citoval předseda Křístek jednoho z přeživších střelby.
„Podle asociace tedy použití tlumiče nemělo vliv na průběh střelby. Akorát že ten člověk už nedýchá,“ kritizoval závěr asociace předseda spolku. „Tlumiče pomáhají vraždit. Jejich zákaz zvýší bezpečnost v Česku,“ uzavřel Křístek.
Nic nebagatelizujeme, jen chceme data, tvrdí asociace
„Musím nesouhlasit se závěrem spolku, že něco bagatelizujeme nebo překrucujeme. Důvod, proč experiment vznikl, byl, abychom získali nějaká data, o která se lze opřít, a neměli bychom pouze silné dojmy,“ uvedl pro Seznam Zprávy člen výboru asociace Zdeněk Veselý.
„Při výzkumu jsme analyzovali výpovědi přeživších a experimentu se zúčastnila přibližně stovka posluchačů. Měření ukázala, že použití tlumiče nemělo zásadní vliv – výstřely byly slyšitelné jak s tlumičem, tak bez něj,“ shrnul závěry experimentu Veselý.
Podle členů spolku nebyly oběti na fakultě schopny identifikovat zvuk střelby právě kvůli vrahovu použití tlumiče. To člen asociace Veselý vyvrací.
„Pokud by vrah nepoužil tlumič, střelba by dopadla vesměs stejně. Je to tím, že většinová společnost nemá se střelbou jakéhokoli typu zkušenosti a není ji schopna identifikovat. Nehledě na to, jestli střelec používá tlumič, nebo ne,“ shrnul Veselý.
„Vrah používal tlumič, aby snížil riziko svého dopadení. Pokud by použití tlumičů nemělo vliv, vrah by je přece nepoužíval,“ řekl na konferenci předseda spolku Křístek.
Rakušan je pro zpřísnění regulace
Regulace a zákony ohledně zbraní spadají pod gesci Ministerstva vnitra. Sám šéf resortu Vít Rakušan (STAN) přísnější regulaci tlumičů dlouhodobě podporuje.
Navrhnu přísnější regulaci tlumičů a lepší evidenci střeliva.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 27, 2024
To je jeden ze závěrů dnešního dalšího jednání široké pracovní skupiny ke zbraním, kterou jsem vytvořil po tragických událostech na Filozofické fakultě. Naše zbraňová legislativa sice není špatná, ale pořád je co…
„Schopnost policie odhalovat podezřelé nákupy střeliva a omezení používání tlumičů jen na dlouhé zbraně výrazně zlepší efektivitu vyšetřování i bezpečnost zasahujících policistů,“ uvedl v minulosti ministr.