Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Se záměry amerického prezidenta Donalda Trumpa získat kontrolu nad Panamským průplavem, který od Američanů v roce 1999 získala Panama, zřejmě pomůže americká investiční společnost BlackRock. Ta totiž koupí dva přístavy, které v průplavu vlastní CK Hutchison Holdings, která má sídlo v Hongkongu.
Nákupem panamských přístavů BlackRock nekončí, jak informovala agentura Bloomberg. Firma 96letého podnikatele Li Ka-shinga totiž kromě přístavů Balboa a Cristobal v průplavu prodá BlackRocku celkem 43 přístavů se 199 kotvišti ve 23 zemích. Za prodej získá 19 miliard dolarů, což je více než 444 miliard korun.
Akcie holdingu CK Hutchison po oznámení o prodeji vzrostly o 25 procent a zvýšily jeho tržní hodnotu o téměř pět miliard dolarů. Od začátku roku přitom klesly zhruba o sedm procent.
Jde o obchod, ne o politiku, míní spoluředitel prodejce
Průplav, který spojuje 1920 přístavů ve 170 zemích, loni využilo přibližně 12 000 lodí. Jeho poloha je pro USA strategická, protože více než tři čtvrtiny lodí, které jím proplouvají, pocházejí ze Spojených států nebo do nich směřují, napsala agentura Reuters.
USA se zároveň snaží čelit čínské přítomnosti v průplavu, kterou někteří američtí vládní zástupci považují za snahu Pekingu posílit vliv ve Střední a Jižní Americe.
„Panamský průplav byl vybudován Američany pro Američany, ne pro jiné, jiní ho ale mohli využívat,“ řekl Trump podle CNBC v americkém Kapitolu a dodal, že „byl postaven za obrovskou cenu americké krve a bohatství“.
Kanál, který spojuje Atlantský a Tichý oceán, začali v 19. století stavět Francouzi. Mezi lety 1904 až 1914 ho dokončili Američané, kteří jej vlastnili až do roku 1999, kdy ho získala Panama.
Podle spoluředitele CK Hutchison Franka Sixta ovšem prodej přístavů v průplavu s plány Trumpa nesouvisí. „Rád bych zdůraznil, že transakce je čistě obchodní povahy a zcela nesouvisí s nedávnými politickými zprávami týkajícími se panamských přístavů,“ zdůraznil podle Reuters v prohlášení Sixt.
CK Hutchison je součástí konglomerátu, který založil hongkongský podnikatel Li Ka-shing. Firma vznikla v roce 2015 a od roku 2018 ji řídí syn zakladatele Victor Li. Nyní se společnost zaměřuje jak na správu přístavů, tak na telekomunikaci, maloobchod nebo infrastrukturu. Polovina příjmů firmy pochází z Evropy, z pevninské Číny a Hongkongu, kde sídlí, firma těží 12 procent.
Li Ka-shing nyní působí jako poradce firmy. Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg se jeho jmění po oznámení transakce zvýšilo o 1,3 miliardy dolarů na 30,6 miliardy dolarů. Jeho podíly ve společnosti CK Hutchison a developerské firmě CK Asset Holdings představují více než 40 procent jeho majetku.