Hlavní obsah

Absolventi nejlepších programů MBA mají problémy získat práci

Ilustrační foto.

Studenti a absolventi ekonomických škol, jako jsou Harvard nebo další elitní univerzity, se potýkají s útlumem na pracovním trhu. Na tom je aktuálně nouze o práci pro takzvané „bílé límečky“.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

MBA programy, které dříve nabízely přímou cestu k lukrativním pozicím, se nyní potýkají s poklesem pracovních příležitostí na Wall Street i v korporátní sféře. Na všech předních školách známých jako Magnificent Seven (M7) klesla úspěšnost absolventů při hledání zaměstnání od roku 2021 – a letošní rok nevypadá o nic lépe, píše agentura Bloomberg.

To vše mezi studenty vyvolává úzkost, stres a rostoucí obavy o budoucnost. Mnozí se ptají, zda se kariérní cesta, kterou MBA slibovalo, nerozpadla úplně.

Studenti jako Fej-fej Jü, jež je ve druhém ročníku MBA programu na Wharton School při Univerzitě v Pensylvánii, zjišťují, že hledání práce je mnohem náročnější, než očekávali. Třiatřicetiletá Fej-fej strávila devět let jako kvantitativní obchodník a analytik v Číně, než se rozhodla přihlásit na obchodní školu v USA s vidinou nového impulsu pro svou kariéru.

Nyní hledá práci v hedgeovém fondu, ale volných pozic není mnoho. Má obavy nejen z toho, zda najde zaměstnavatele, ale také ze získání vízového sponzora, aby mohla zůstat v USA. „Každý den hledám a podávám žádosti o práci. Je to trochu stresující,“ říká.

Tradiční fungování předních amerických obchodních škol se proměnilo. S kvalitním životopisem a školným, které dnes přesahuje 150 tisíc dolarů, získávali studenti přístup k síti absolventů a výhodnou pozici pro vstup do lukrativních oborů, jako jsou investiční bankovnictví, rizikový kapitál nebo private equity. Tento princip je obzvlášť důležitý pro ty, kteří si své studium financují sami.

Ale návratnost této investice už dle Bloombergu není samozřejmostí. Růst pracovních míst v odvětvích bílých límečků je vlažný a růst mezd v soukromém sektoru klesá. Výrazné propouštění je vidět napříč obory – od technologických gigantů, jako je Meta Platforms, Inc., až po zavedené finanční instituce, včetně JPMorgan Chase & Co.

Náročný trh

Jedním z nejvýraznějších příkladů této změny je dle Bloombergu Harvard Business School (HBS), alma mater finančních es jako Bill AckmanRay Dalio.

V roce 2021 byla jen čtyři procenta absolventů HBS bez pracovní nabídky tři měsíce po promoci. Od té doby se toto číslo každoročně zvyšovalo a nyní dosahuje 15 procent, jak ukazují data školy o zaměstnanosti.

Podobný trend sledují i další prestižní školy jako Stanford Graduate School of Business, University of Chicago Booth School of Business nebo MIT Sloan School of Management. Wharton sice mezi školami M7 vykazuje nejlepší úspěšnost při umisťování absolventů, přesto asi sedm procent studentů třídy 2024 stále nemělo nabídku do tří měsíců po promoci.

Stejný vzorec se opakuje i na méně prestižních školách. Tyler Old získal MBA na Johns Hopkins Carey Business School v prosinci. Předtím pracoval jako specialista na vizuální efekty v Hollywoodu, ale měl obavy o budoucnost tohoto odvětví. Proto se rozhodl pro podnikatelský titul, aby změnil kariéru. Studium dokončoval dálkově, přičemž pracoval v oblasti vzdělávání v Tampě na Floridě.

Věděl, že změna kariéry bude vyžadovat čas, ale realita je ještě složitější, než čekal. „Myslím, že část tohoto kariérního řetězce je narušená,“ říká Old, který kvůli náročným podmínkám na trhu v poslední době zintenzivnil své hledání. „I lidé z Harvardu, Yale nebo škol M7 mají problémy. A pro absolventy méně prestižních škol je to ještě těžší.“

Čcheng Si Tuan, 28letý student Chicago Booth, sledoval, jak jeho spolužáci zažívají „suchý rok“ 2024, a přičítá to makroekonomické nejistotě a prezidentským volbám v USA. Doufá, že po absolvování najde práci v private equity, ale na rozdíl od investičního bankovnictví nebo poradenství zde náborový proces nemá pevnou strukturu – šance závisí hlavně na kontaktech, jak sám říká.

Zástupce Chicago Booth v prohlášení uvedl, že studenti čelí „kolísající poptávce v některých sektorech“, ale že „první zprávy o nabídkách z kampusového náboru pro letní stáže prvních ročníků naznačují solidní situaci na trhu a optimismus firem ohledně potřeb absolventů třídy 2026“.

Při pomalém náboru se někteří studenti MBA snaží zaujmout zaměřením na nově se rozvíjející odvětví. Ramon Silva se rozhodl studovat na Stanfordu i proto, aby získal zkušenosti s umělou inteligencí, kterou považuje za „největší technologický zlom naší generace“. Tento druhák zatím nemá zajištěnou plnohodnotnou práci, ale věří, že něco vyjde. Místo hromadného rozesílání přihlášek oslovuje absolventy Stanfordu, aby mu pomohli s hledáním.

„Bude trvat dlouho, než se vrátíme na úroveň náboru z roku 2021,“ říká. „Pokud se úrokové sazby nevrátí téměř k nule, tak se toho nedočkáme.“

Doporučované