Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od zvláštní zpravodajky v Itálii/
„Přišel jsem ráno před sedmou do kavárny jako každý jiný všední den,“ vzpomíná Andreas, který vlastní kavárnu v italském městě Codogno, na únorový den před pěti lety.
Tehdy se o covidu-19, který nedlouho poté spustil celosvětovou pandemii, mluvilo zejména ve spojitosti s Čínou a v italském městečku nedaleko Milána působil jako vzdálená hrozba.
Andreas si stejně jako řada dalších obyvatel ovšem toho rána v novinách přečetl, že v Itálii byl potvrzen první případ nákazy. Krátce na to do kavárny dorazil místní starosta na svou pravidelnou ranní kávu.
„Vždy chodí s úsměvem, ale toho dne vypadal rozrušeně. Hned mě napadlo, že se něco děje,“ vzpomíná v rozhovoru pro Seznam Zprávy Andreas. „Řekl, že první případ covidu byl diagnostikován u nás ve městě. Později jsem zjistil, že šlo o mého kamaráda Mattiu,“ dodává.

Kavárník Andreas (vlevo) pózuje s kolegou v jejich kavárně v centru města.
Tehdy osmatřicetiletý Mattia Meastri přišel 18. února do nemocnice v Codognu s příznaky chřipky, ale poslali ho domů. Následující den se vrátil se stále se zhoršujícím stavem. V současné době již známá lékařka Annalisa Malara se rozhodla otestovat jej na covid i navzdory tomu, že nesplňoval parametry - necestoval do Číny ani nebyl v kontaktu s osobou s potvrzenou nákazou. Jak ale později vyšlo najevo, setkal se s přítelem, který se z Číny vrátil a už tehdy byl zřejmě pozitivní.
Od té chvíle šlo všechno ráz na ráz. Už ve dvě hodiny odpoledne musel Andreas svou kavárnu zavřít. „Brzy na to bylo celé město neprodyšně uzavřeno a hlídala ho policie s armádou,“ připomíná kavárník.
Vzpomínky prvního českého pacienta:
Nenápadné patnáctitisícové město na severu Itálie se stalo epicentrem covidové nákazy v Evropě. V následujících dnech po potvrzení prvního případu se začala nákaza šířit mezi místními obyvateli a počet úmrtí narůstal. Jen v březnu 2020 zde zemřelo 154 lidí - třikrát více než za stejný měsíc předchozího roku.
„Městem neustále znělo houkání sanitky,“ vzpomíná na období před pěti lety pětasedmdesátiletý Stefano, kterého potkávám před kostelem v centru města. „Když slyším tyto zvuky, hned se mi to zase všechno vybaví,“ dodává.

Nemocnice v Codognu, kde byl diagnostikován první případ covidu.
Místní stále emotivně vzpomínají na první dny pandemie. „Nikdo tehdy nevěděl, co se děje. Mezi lidmi panovalo napětí a strach, byli jsme zmatení,“ vysvětluje Seznam Zprávám Lorenza, která prodává v místní lékárně. V práci byla i v den, kdy byl v Codognu potvrzen první případ a město skončilo v karanténě.
Ačkoliv od té doby uběhlo už pět let a všechna proticovidová opatření už dávno neplatí, mezi obyvateli stále přetrvává strach z nákazy, jak mi sami místní potvrzují. Nezřídka kdy potkáte v ulicích města procházet lidi s rouškou přes obličej, v místních kavárnách a obchodech zůstávají ochranná plexiskla, která zákazníky dělí od obsluhy, což je i příklad lékárny, v níž pracuje Lorenza.
Jizvy jsou vidět
„Zdá se to jako dlouhá doba, ale tyhle traumatické zážitky nezmizí,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy starosta města Codogno Francesco Passerini. „Je to pro nás v podstatě generační trauma,“ dodává a místní komunitu popisuje jako navždy „zjizvenou“.
Jizvy způsobené covidovou pandemií jsou ve městě stále silně viditelné. Právě „trauma“ je slovo, jež mnohým z místních jako první vytane na mysli, když se mluví o covidu. Jednohlasně jej zmiňuje i skupina žen, které městem projíždí s kočárky.
„Nemocnice byly přeplněné, lidé zde umírali bez ohledu na to, jestli byli mladí nebo staří,“ popisuje pro Seznam Zprávy Roberto, jehož manželka pracuje v místní nemocnici, kde byl potvrzen první případ. Mnohé rodiny tehdy přišly hned o několik členů, připomíná. Jemu samotnému po nákaze zemřel strýc, kterému bylo přes osmdesát let.

Starosta italského města Codogno Francesco Passerini.
Starosta Passerini si dodnes vybavuje moment, kdy se poprvé dozvěděl o šíření covidu v Codognu. „O půlnoci jsem obdržel telefonát z místní nemocnice a úplně jsem zamrzl. Do té doby by mě vůbec nenapadlo, že se může něco takového stát,“ vzpomíná. Pocit zděšení střídaný zmatením brzy vystřídalo odhodlání sesbírat co nejvíce informací a poskytnout je místním obyvatelům.

V lékárnách po městě jsou stále patrné ochranné bariéry.
O Codognu mluví jako o prvním „bojišti“ covidu, který se už v tu chvíli šířil dál Evropou, jenom se o tom možná ještě nevědělo. Smutné prvenství městečku přineslo celosvětovou pozornost. Když se nákaza začala šířit po Itálii, starostovi neustále zvonil telefon a představitelé dalších obcí se ho ptali, jak mají postupovat. O město se začala zajímat i řada zahraničních novinářů.
Passerini vzpomíná, že to pro ně byla možnost vyprávět příběh města Codogno tak, jak se skutečně stal. Vzduchem totiž létala celá řada polopravd i cíleně šířených dezinformací. Svou daň si vybrala zejména na Mattiovi Meastrim, pacientovi číslo 1.
„Prožíval velmi temné chvíle. Nejen co se týče jeho fyzického zdraví, ale i toho psychického,“ popisuje starosta. „Byl nespravedlivě obviněn z toho, že nese odpovědnost za to, co se stalo. Musel čelit docela závažným falešným zprávám o své osobě. Dostával výhružky z celé Evropy,“ dodává s tím, že si musel smazat všechny účty na sociálních sítích a dlouho trvalo, než se z toho vzpamatoval.
Pět let poté už je Mattia zdravotně zcela v pořádku. Nedávno se mu narodila malá dcerka a žije spokojeným životem. Přesto dodnes o své zkušenosti s covidem a vlnou nenávisti, jež se na něj od některých spoluobčanů valila, nerad mluví. A město? Dle starosty sice navždy „zjizvené“, ale semknuté dohromady.