Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS se napodruhé dohodli na sestavení vlády, oznámil dnes na tiskové konferenci úřadující šéf lidovců Christian Stocker. Vyjednávání o kabinetu označil za nejtěžší v dějinách Rakouska.
Parlamentní volby v alpské zemi, které vyhráli pravicově populističtí Svobodní (FPÖ), se uskutečnily už loni v září a od té doby se politickým stranám nedařilo zformovat nový kabinet. Stocker ocenil, že se partnerům nakonec podařilo dosáhnout kompromisu, a v narážce na předchozí neúspěšná jednání své strany se Svobodnými poznamenal, že někteří se vyhýbají zodpovědnosti a odmítají spolupráci. O kompromisu, který Rakousko posune kupředu, mluvil také šéf sociálních demokratů Andreas Babler.
Mezi hlavní priority představeného vládního programu s názvem „Teď udělat to správné. Pro Rakousko“ patří zpřísnění migrační politiky, snížení deficitu státního rozpočtu či podpora rodinné politiky. „Kdo u nás chce dlouhodobě žít, musí sdílet naše hodnoty,“ prohlásil k prvnímu bodu Stocker. Nová vláda chce alespoň přechodně zastavit slučování rodin migrantů a zakázat zahalování hlavy dívkám do dovršení čtrnácti let.
Dále nová koalice, která by podle agentury APA mohla složit přísahu v pondělí, ve více než 200stránkovém programu slibuje větší jistotu nájemníkům či zvýšení podpory chudým rodinám. Počet dětí žijících v chudobě se tak má do roku 2030 snížit na polovinu.
Sestavení vlády, které musí ještě potvrdit vedení či členské základny jednotlivých stran, letos trvalo nejdéle od roku 1945 a provázely ho peripetie. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen nejprve navzdory tradici odmítl sestavením vlády pověřit vítězné Svobodné, což zdůvodnil tím, že nenašli žádného koaličního partnera ochotného nechat jejich lídra Herberta Kickla stát se kancléřem.
Poté se o sestavení vlády pokusily ÖVP, SPÖ a NEOS, v lednu ale liberálové oznámili, že s vyjednáváním končí kvůli nedostatečné ochotě partnerů k potřebným reformám. Další pokus pak už připadl Svobodným, ale ani oni se s lidovci nedohodli.
V poslední době jednali lidovci se sociálními demokraty, s nimiž ale v parlamentu mají většinu jediného hlasu. I z tohoto důvodu znovu k vyjednávání přizvali liberály. V sobotu Van der Bellen po schůzce s politiky trojice stran oznámil, že tyto strany jsou připraveny společně složit vládu a že se „něco teď opravdu pohnulo kupředu“.
Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.