Hlavní obsah

Za Vetchého a Řehku dávám ruku do ohně, říká Foltýn

Hostem Ptám se já byl vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn.Video: Seznam Zprávy

Článek

Premiér Petr Fiala se vložil do sporů kolem sbírky Nemesis na drony pro Ukrajinu. Aktivity jejích organizátorů ostře kritizovala ministryně obrany Jana Černochová a prošetřuje je vojenská policie. Kam může situace zajít?

Hostem Ptám se já byl vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden svolal schůzku se zástupci Ministerstva obrany a Skupiny D, která organizuje sbírku na drony pro Ukrajinu v projektu Nemesis. Dle Fialy v zájmu bezpečnosti, aby se některé nejasnosti okolo sbírky vyjasnily.

Aktivity spolku, který zaštítil náčelník generálního štábu Karel Řehka a figuruje v ní mimo jiné i herec Ondřej Vetchý nebo plukovník Otakar Foltýn, považuje šéfka rezortu obrany Jana Černochová (ODS) za problematické. V médiích začátkem února mluvila o vyšetřování možného zneužívání diplomatických pasů a údajném pašování dronů ze strany armády. A obvinění označila za vážná.

„Věřím lidem, jako je Ondra Vetchý nebo náčelník Řehka. Dal bych za ně ruku do ohně. A myslím, že to tak vidí i veřejnost. Že by naším motivem v pomoci Ukrajině bylo cokoliv jiného než pomoc Ukrajině, je absurdní a samozřejmě nesprávné,“ reagoval Foltýn.

Spor dále prohlubuje problémy mezi Ministerstvem obrany a armádou. Na rychlé a transparentní vyšetření podezření souvisejících s vývozem dronů už apeloval i prezident Petr Pavel. A varoval před hrozbou poškozování dobrého jména armády, ministerstva a celé České republiky.

„Pokud kdokoliv má podezření na cokoliv, nechť je to prověřeno, není s tím nejmenší problém. My jsme příslušné orgány pustili do celého účetnictví, je to vlastně v našem vlastním zájmu, aby to prověřeno bylo. Ale není normální, aby se v době takové bezpečnostní krize tyto věci řešily veřejně, “ uvedl Foltýn s tím, že očekává, že se podezření neprokážou. „V médiích to může být hodně vidět, ale možná, že ty důvody jsou natolik malicherné, že to je bouře ve sklenici vody. Počkejme si na výsledky šetření. A pak to prostě uzavřeme a zapomeňme na to.“

Jsou hádky mezi špičkovými vojáky a ministryní ohrožením důvěry veřejnosti? A jaké výsledky práce za sebou má vládní StratCom?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 V úterý byla schůzka u premiéra ohledně dronů Nemesis a skupiny D. Byl jste na té schůzce? - Ne. - Vy jste totiž jedním ze členů spolku Skupina D, která za celou akcí dronů Nemesis stojí. Máte alespoň zprávy o tom, k čemu jste se dobrali, nebo kam se ten spor, který veřejně sledujeme už několik týdnů, možná měsíců, posunul? - Já si hlavně nemyslím, že to je spor, protože charakteristika sporu spočívá v tom, že vy něco tvrdíte a já tvrdím něco jiného, a pak máme spor.

2:00 To bych skoro řekla, když poslouchám ministryni obrany, že to tak trochu je. - Ale to by někdo musel odporovat a já tam o žádném odporu z naší strany nevím. Novináři neustále říkají, že je nějaká hádka, ale nevím o tom, že bychom se kdy pohádali. - To se hádá jen ministryně? - To já nemůžu komentovat, co dělá paní ministryně. Ale v případě náčelníka generálního štábu i třeba Ondry Vetchého jsem osobně nezaznamenal žádnou hádku s paní ministryní. Takže to rozhodně nemůže být spor. A abych odpověděl na vaši otázku, tak z té schůzky jsem pochopil, že paní ministryně už tak ostré výhrady nemá. Takže zřejmě je to v pořádku.

2:30 Věříte tomu, že se utiší to, co proniká na veřejnost - to, co škodí i obrazu české armády? - Já věřím lidem, jako je Ondra Vetchý nebo náčelník Řehka. Dal bych za ně ruku do ohně a mám pro to spoustu dobrých důvodů. A myslím, že to tak vidí i veřejnost. Že by naším motivem v pomoci Ukrajině bylo cokoliv jiného než pomoc Ukrajině, je absurdní a samozřejmě nesprávné. Že by Ondra Vetchý měl jakýkoliv jiný motiv než čistě dobročinnost ve formě pomoci Ukrajincům, tak to si asi ani představit nikdo neumí. Takže za tyhle lidi já dávám ruku do ohně a to, co říkají, podepisuji.

3:00 A jak je možné, že se objevily ty pochybnosti a okolnosti ohledně této akce se dostaly do roviny, kde jsou? - To vysvětlení bude možná jednoduché. Máme opravdu nejhorší bezpečnostní situaci, v které se Česká republika nachází od svého vzniku. Samozřejmě za to nemůže Česká republika, ale ruská agrese na Ukrajině úplně převrátila bezpečnostní paradigmata. A samozřejmě, že i nevládní aktivity a konkrétně třeba úspěch sbírky Skupiny D a to velké množství dronů, které jsme nechali vyrobit a doručili Ukrajincům, samozřejmě někomu vadí.

3:30 Na prvním místě vadí samozřejmě samotným agresorům. Žijeme v prostředí velmi silné informační války a pochopitelně, že občas se může někdo stát i velmi užitečným nástrojem. Takže pokud je nějaká sbírka efektivní, tak samozřejmě Rusům vadí, a pakliže se podíváte do dezinformační scény, tak samozřejmě to nasazování na jakoukoliv pomoc Ukrajině je velmi silné. A asi víc k tomu není co dodat.

4:00 Ti, kdo kritizují tu sbírku, jsou nástroji Ruska nebo ruské propagandy? - Vzhledem k tomu, že to jsou někteří konkrétní politici, a já nejsem v pozici, abych komentoval konkrétní politiky, tak to v zásadě asi komentovat nechci. - Ale myslím, že je fér to doříct, protože kdo jsou ti hlavní kritici, je naprosto jasné. A vy jste řekl, že kritici té sbírky jsou ti, kteří jdou na ruku ruské straně. - Samozřejmě, že v případě, že nějakým způsobem pomáháte obránci, se stanete cílem. Což obecně platí u spousty subjektů, které pomáhají Ukrajině. Pakliže někdo komentuje jakékoliv zprávy, dezinformace, podezření anebo třeba i legitimní otázky, které souvisí s dovozem pomoci na Ukrajinu, tak už ten samotný fakt, že to dělá veřejně, znamená, že je buď hloupý, nebo navedený. Tam není žádná jiná varianta.

6:00 Žijeme v právním státě. Pokud kdokoliv má podezření na cokoliv, nechť je to prověřeno, není s tím nejmenší problém. My jsme příslušné orgány pustili do celého účetnictví, je to vlastně v našem vlastním zájmu, aby to prověřeno bylo. Ale není normální, aby se v době takovéto bezpečnostní krize tyto věci řešily veřejně. Kdokoliv to řeší veřejně, velmi pravděpodobně to dělá z hlouposti nebo z nějakého důvodu, který radši nechci pojmenovat.

7:00 Došlo už k ohrožení bezpečnosti kohokoliv, kdo je do té akce zapojen? - Jsou veřejně diskutovaná konkrétní jména, způsoby dopravy, konkrétní dopravní prostředky, čili ano, samozřejmě, že to je ohrožení těch lidí.

8:00 Říkáte, že jsme ve velmi vážné bezpečnostní situaci, tohle jsou velmi vážné bezpečnostní věci. Jak je možné, že se to děje rok? - Asi bych souhlasil s tím, že to je absurdní. Na druhou stranu bych to zase úplně nepřeceňoval. Toto má nějakou míru symboliky. Pochopitelně, že objem prostředků, který vybrala Skupina D, patří mezi ty největší. Ale pořád jsme třeba za Dárkem pro Putina nebo Pamětí národa. Z logiky věci cílem jsme. (…) V médiích to může být hodně vidět, ale možná, že ty důvody jsou natolik malicherné, že to je bouře ve sklenici vody. Počkejme si na výsledky šetření. Myslím, že nebudou nějak překvapivé.

9:00 Jste přesvědčen, že vojenská policie žádné porušení zákona nenajde? - Kdybych si na vteřinu myslel, že někdo z členů Skupiny D porušuje nějaký zákon nebo dokonce jedná zištně, tak tomu rozhodně nepropůjčím své jméno.

12:00 Nepřemýšleli jste, že byste se vy a Karel Řehka jako náčelník generálního štábu a další špičky armádní angažované ve Skupině D, z té aktivity stáhli? - Nevidím pro to jediný důvod. V tento okamžik je naprosto v pořádku, že Česká republika pomáhá Ukrajině. A jestliže pro to něco můžu dělat, tak to samozřejmě udělám a rozhodně nebudu couvat někam do kouta nebo se z něčeho vyzouvat.

14:00 Stojí to za to? - Ukrajině jsme doručili 13 tisíc dronů, další tisíce jsou ve výrobě. A co je velmi důležité, že v době, kdy je největší změna operačního prostředí, jakou jsme za svoji kariéru jako vojáci viděli, kdy obrovsky narůstá relevance dronů, během několika let uvidíte, že bezpilotní prostředky doslova vymetou pěchotu z bojiště, tak my hlavně potřebujeme, abychom tu schopnost měli tady v České republice. Skupina D od začátku říká: Rádi pomůžeme Ukrajině, ale zároveň chceme, aby tato schopnost byla v České republice. A to nám můžou dodat pouze Ukrajinci, protože ji mají v tento okamžik nejlepší na světě.

16:00 (k práci odboru strategické komunikace státu a komunikačním kartám, které StratCom vydává) Komunikačních karet vydáváme týdně několik. Standardně slouží pro účely státní správy. Například v případě komunikační karty při výročí sebeupálení Jana Palacha - protože poslanci neustále říkali, co teda děláme, jaký to má výsledek a co z toho můžou mít jako přínos oni - tak jsme si řekli, že to pošleme i jim. Byla to vlastně podaná ruka. Kdokoliv nechce číst nějaký mail, tak ho prostě smaže, a kdo ho chce, tak si ho přečte. Smyslem není někoho poučovat.

25:00 Jak významný dopad pro ruskou propagandu má to, když její tvrzení zesilují světoví politici jako Donald Trump? Protože ruská strana vypadá poměrně povzbuzeně v poslední době. - Vypadá velmi povzbuzeně, protože ty obrovské ztráty ruské armády prostě není schopna nést věčně. A samozřejmě z tohoto pohledu potřebují nutně úspěch na poli informační války, protože na bojišti sice mají ještě pořád nějaké malinké postupy, ale strašlivě krvácí.

26:00 Jak se vám podařilo celkově pokročit ve strategická komunikaci státu? Jste spokojen, nebo to jde hůř, než jste si myslel? - Jde to hůře, než jsem si myslel. Je to relativně nová věc. A zaběhnuté úřední postupy nemají rády nové věci. (…) Ale existují i věci, které jsou, řekněme, psychologického rázu. Když se strhne vlna zděšení nad tím, že připomeneme výročí upálení Jana Palacha, tak si říkám, co se to s tou zemí proboha děje? Když tohle je natolik společná hodnota, že jsem si myslel, že to přece nemůžete kritizovat, že tam ta kritika být nemůže. (…) Definovat znovu zájmy České republiky tak, aby bylo opravdu jasno, o co nám jde, by vůbec nebylo od věci.

32:00 (k dezinformacím a ovlivňování voleb) Žádný stát v Evropě neumí tyto informace z veřejného prostoru odfiltrovat. Technicky to nejde. Otázka je, jestli chcete, protože pak samozřejmě začne okamžitě diskuze o svobodě projevu a podobně. Ale svobodu projevu nemá ruský bot, čili program někde v Petrohradě, ten ji nemá. A to je hlavní, co můžeme ukázat: Podívejte se, co dělají, jak to ovlivňují, kam zasahují. (…) Bylo by naivní se domnívat, že české volby ovlivněny nebudou.

33:00 Říkáte opakovaně v rozhovorech, že počítáte s tím, že váš mandát v roli vládního koordinátora strategické komunikace skončí s touto vládou. Co byste chtěl, aby po vás zůstalo? - Moje pozice není spjata s touto vládou, moje pozice je spjata s tímto státem. I kdyby v příštích volbách vyhrála současná politická garnitura a i kdyby byla vláda do posledního stejná, jako je teď, já rozhodně dál pokračovat nebudu.

34:00 Pokud hodnoty jako svoboda, důstojnost, spravedlnost, soucit, může to být demokracie, může to být územní suverenita, tedy základní hodnoty, v tom veřejném prostoru zůstanou a pokud se s tím smíří hlavní nepopulistické a neextremistické strany, což je většina, tak budu úplně šťastný. Mně to bohatě stačí. Jakkoliv vám to asi přijde jako výsledek těžko uchopitelný. A to, že to občas podpořím tím, že jsem explicitní… no, jestli to nebude tím, že já třeba nejsem moc explicitní, akorát ti ostatní moc mlátí prázdnou slámu.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované