Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Devětadvacetiletý zubní lékař a vrcholový sportovec Matěj Bernát stanovil nový rychlostní rekord pro jednu z tras pro výstup na sicilskou sopku Etna od mořského pobřeží s využitím pouze lidských sil. Na jednom z vrcholů vulkánu byl za čtyři a půl hodiny.
Podařilo se mu to 14. února. Bernát svou cestu zahájil po desáté dopoledne na silničním kole v Praiole na východním pobřeží Sicílie a zamířil k severní straně Etny. Po třicetikilometrovém stoupání a převýšení zhruba 2000 metrů stanul u skiareálu, kde z kola přestoupil na skialpinistické lyže a začal stoupat přes lyžařský areál Etna Nord k bouřícímu vrcholu sopky.
„Do poslední chvíle nevěděli, jestli se na vrchol vůbec dostaneme. Etna je činná sopka a erupce nám komplikovala plány. Nevěděli jsme, zda nám výstup vůbec dovolí nebo zda se podmínky nezhorší natolik, že se budeme muset otočit,“ popsal Bernát pro Seznam Zprávy.
„Na posledních metrech bylo dýchání extrémně obtížné, síra ve vzduchu byla opravdu silná a viditelnost klesla jen na pár metrů,“ vyprávěl.
Bojoval sice se špatnou viditelností v mlze, s popelem a výpary, ale nakonec byl úspěšný. Před třetí hodinou stanul na severovýchodním vrcholu Etny. Překonal dohromady vzdálenost 42 kilometrů a převýšení asi 3,5 tisíce metrů.
„Šel jsem celou dobu na maximum, musel jsem do hlavy nahrát to, že se to podaří, jinak bych nedokázal to tělo vyburcovat k tomu výkonu. Ten závěr byl s otazníkem od začátku, den předtím jsme čekali, jestli se ten sopečný mrak roztáhne, ale to nenastalo,“ líčil pro Seznam Zprávy.
Aktuální erupce
Etna, největší a nejaktivnější sopka Evropy, aktuálně chrlí lávu. Erupce začaly 6. února v kráteru Bocca Nuova a lávové proudy dosahují až do vzdálenosti přes 2,6 kilometru.
Bernát si při své cestě vybral severní trasu, aby se vyhnul aktivním proudům lávy. Nakonec je přece jenom s fotografem časopisu Reportér Tomášem Binterem navštívil a pořídil jedinečné snímky.
„Ta erupce nám přišla do cesty a spíše nám komplikovala život, protože jsme nevěděli, jestli na ten vrchol kvůli tomu dokážu vyjít a jak bezpečné nebo nebezpečné to bude. Člověk se pohybuje v těch horách pár let a má nějaké zkušenosti s lavinami, s ledovci, ale s erupcemi úplně ne,“ uvedl Bernát, který v minulosti vystoupal například na všech 82 alpských čtyřtisícovek.
Současné erupce uchvacují tisíce turistů, kteří se k této sopce sjíždějí, blokují auty ulice, a tedy i průjezd záchranné služby, jak si stěžují úřady na Sicílii. V pondělí se na výletě ztratilo osm lidí včetně dvou nezletilých a záchranné složky je nalezly až po několika hodinách.
„Množství lidí bylo opravdu enormní. Láva momentálně vytéká až k turistické stezce, takže se tam dá dostat poměrně lehce. Na můj vkus tam byly davy lidí, až jsem byl překvapený, jak blízko se může tak velké množství lidí dostat k lávě,“ popsal situaci na Sicílii Bernát.
Bernát se o stejný výstup na Etnu pokusil už loni, kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám ale musel expedici odložit. „Loni nebylo dost sněhu, takže jsem musel velkou část trasy nést lyže na zádech. Letos to bylo jiné, dal se využít skialpový výstup prakticky až na vrchol,“ vysvětlil sportovec z Bystřice pod Hostýnem.
Matěj Bernát se živí jako zubní lékař, ve Zlíně si otevřel vlastní kliniku. Sportu se ale věnuje intenzivně. Loni se například stal prvním Čechem, který sjel na lyžích z himalájské osmitisícovky Manaslu. Zkušenost ze sopky pro něj ale byla unikátní.
„S těmi rychlostními výstupy mám bohaté zkušenosti právě z Alp nebo i z Himálají, kde jsem zažil rychlé výstupy v tomto duchu – za jeden den na vrchol šestitisícové hory a zpátky. Tady to bylo nesrovnatelně jiné v tom, že se jednalo o sopku a jednalo se o výstup od hladiny moře,“ poznamenal Bernát.
Zvlášť vyzdvihuje velké teplotní rozdíly. „Dole bylo asi 15 stupňů Celsia nad nulou, nahoře mínus 10.“ Velkou změnou také bylo prostředí a okolní krajina. „Bylo to okořeněno tou erupcí a to je něco, co se nedá přirovnat ani k výstupu v Himálajích, ani k Alpám,“ uzavírá český sportovec.