Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ředitel vazební věznice v Ruzyni Zbyšek Trepeš čelí trestnímu oznámení - kvůli údajnému zanedbávání zdravotní péče vězňů. Podala ho 62letá odsouzená žena, která tvrdí, že kvůli nedostatečné péči se její stav zhoršuje natolik, že jí hrozí ochrnutí dolních končetin.
„Podle magnetické rezonance mám rozsáhlou polyartrózu a polychondrózu, všechny velké i malé klouby a plotýnky zasaženy a další diagnózy. Bez léčení mohu přestat chodit, což se začíná dít, vypovídají mi nohy a stupňuje se to,“ říká žena, s níž redakce komunikuje prostřednictvím zvukových nahrávek.
Redakce identitu vězenkyně zná - odsouzena je za finanční podvod - ale respektuje přání jméno nezveřejňovat, aby se její postavení ve vězení nezhoršovalo. Za mřížemi je od léta 2023 a propuštěna by měla být v příštím roce.
I tak už došlo k jejímu přesunu do věznice ve Světlé nad Sázavou, což si žena spojuje s tím, že podala trestní oznámení. Vysvětluje, že má obavy, že přesun bude znamenat ještě větší komplikace s dojížděním za specializovanou péčí do Prahy.
„Zdravotní péče ve Vazební věznici Ruzyně není poskytovaná, jak stanoví zákon a předpisy,“ stojí v rukou sepsaném trestním oznámení adresovaném Městskému státnímu zastupitelství v Praze, jež má redakce k dispozici. Ředitel je pak dle ní za péči odpovědný.
„Mohu potvrdit, že k Městskému státnímu zastupitelství v Praze bylo specifikované podání doručeno. Podání bylo postoupeno policejnímu orgánu k přijetí vlastních opatření v rámci jeho působnosti,“ potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.
Redakce s dotazy oslovila skrze mluvčí ruzyňské věznice i ředitele zařízení Zbyška Trepeše. Odpověď přišla z generálního ředitelství Vězeňské služby. Mluvčí Markéta Prunerová reagovala, že takzvaně živé případy nemohou komentovat. „V takové fázi opravdu nelze podávat jakékoli informace za naši stranu,“ uvedla.
„Chci vyvolat debatu“
S vězněnou ženou a jejím synem Janem Seznam Zprávy komunikují několik týdnů. Redaktor během nich usiloval i o osobní setkání s odsouzenou ve věznici.
Osobu ve výkonu trestu lze navštívit jen v případě, že se jedná o osobu blízkou nebo že je to v zájmu nápravy odsouzeného, případně z jiného závažného důvodu. Povolení ale uděluje ředitel věznice. Na dotaz redakce ohledně žádosti o schůzku z Ruzyně odpověď nepřišla.
Během týdnů se měnily i zprávy od odsouzené ženy. „Víc jak polovina oddílu je nemocná, kašle, lékař neordinuje, léky nejsou,“ hlásila ve zvukové zprávě v lednu. A zmiňovala, že chce poukázat na to, že jde o systémový problém ve věznici, ne o její individuální problém.
„Chci vyvolat debatu. Jsem ta, co si to nenechala líbit a jedná už odtud. To si zatím nikdo nedovolil,“ popisovala bojovně s odkazem na to, že i odsouzení mají právo na zdravotní péči.
V únoru se ovšem zdravotní situace ženy dle jejího syna proměnila. Redakci popsal, že má kvůli zhoršujícímu se stavu obavy o život své matky.
„Zkolabovala, má horečky, marně čeká na léky a vyšetření,“ uvedl s dovětkem, že v telefonu zněla nejhůř, co ji slyšel. „Ani nemohla mluvit,“ tvrdí.
Šedesátnice měla mít ve vězení v posledních měsících vícero kolapsů. Dle syna jí museli volat eskortu kvůli převozu k lékaři, ne pokaždé ale přijela. Nastat měla i situace, že se po hodinách čekání měla od zdravotní sestry dozvědět, že lékař není přítomný.
Redakce se mluvčí věznice doptávala i na tyto popsané situace. Přišla ale jen výše zmíněná obecná odpověď generálního ředitelství Vězeňské služby.
Odchod personálu a léky až za 12 dní
Seznam Zprávy už loni v létě popisovaly, že ruzyňská vazební věznice čelí personální krizi – větší část zdravotnického personálu dala výpověď. Konkrétně k začátku léta mělo skončit osm z dvanácti zdravotních sester.
Stejně tak namísto dvou až tří lékařských úvazků měl tamní ordinaci udržovat v chodu jeden lékař na poloviční úvazek a další lékaři pracující na dohody se měli objevovat jen sporadicky.
„Když máte horečku, nedostanete ani paralen. Musíte jít na zdravotní oddělení, tam vám musí dát povolenky na léky a teď jim to tam nikdo nenapíše,“ popisoval člověk zevnitř věznice.
„Je to velice špatná zpráva. I při plném stavu vězeňského zdravotnického personálu jsou stížnosti odsouzených na nedostupnost lékařské péče velice časté,“ komentoval situaci předseda Českého helsinského výboru Miroslav Krutina.
Během loňského roku také nedostatečnou péči ve věznici zaznamenal tým expertů z Kanceláře veřejného ochránce práv. V červnu navštívil objekt ve Velkých Přílepech, jenž je vyhrazený pro ženy, a spadá právě pod vazební věznici Ruzyně. V době kontrolní návštěvy se zde nacházelo 119 vězněných žen, do objektu přitom nedocházel ani lékař, ani zdravotní sestra.
„S tím jsem se v žádné české věznici dosud nesetkal,“ shrnuje ve zprávě Vít Alexander Schorm, zástupce ombudsmana.
Nedostatečné personální obsazení pak tým veřejného ochránce práv ilustroval na případu ženy s angínou. Nemoc u ní propukla v neděli. „K lékaři se dostala ve čtvrtek a antibiotika, která lékař předepsal, měla k dispozici až následující týden v pátek. To znamená, že dotyčná žena dostala léky na akutní infekční chorobu, jakou angína bezesporu je, s odstupem 12 dnů od chvíle, kdy se u ní projevily symptomy onemocnění,“ líčil Schorm.
Mluvčí ruzyňské vazební věznice Jana Kozáková Seznam Zprávám v lednu popsala, že lepší zásadní změny ohledně zdravotní péče by se měly pojit s dubnovým vyčleněním zdravotnictví vězeňské služby pod příspěvkovou organizaci Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti
„Kromě zlepšení úrovně zdravotnické péče o vězněné osoby si Vězeňská služba ČR od tohoto kroku slibuje větší možnosti v náboru nových zdravotníků a lékařů do vězeňství,“ uvedla Kozáková s tím, že příspěvková organizace bude mít lepší podmínky pro odměňování zdravotníků a lékařů.