Hlavní obsah

Česko podporuje částečné zrušení sankcí vůči Sýrii

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Vítězslav Pivoňka.

Podle Vítězslava Pivoňky, který se stane vedoucím české diplomatické mise v Sýrii jakožto chargé d’affaires, je pravděpodobné, že Česká republika bude mít v budoucnu v Sýrii zastoupení na úrovni velvyslance.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Navrácení diplomatické mise v Sýrii na úroveň velvyslance je v budoucnu pravděpodobné, do uskutečnění voleb v zemi to ale není možné. V rozhovoru s ČTK to řekl Vítězslav Pivoňka, který se stane vedoucím české diplomatické mise v Sýrii jakožto chargé d’affaires. Do země odletí za týden.

„K předání pověřovacích listin je nezbytný ten legální krok a to je svobodnými volbami zvolený hlavní představitel, což v této pozici bude zřejmě prezident nové Sýrie,“ uvedl Pivoňka. „V této situaci, i kdybychom přemýšleli nad povýšením našeho zastupitelského úřadu, oficiální krok nejsme schopni udělat. Musíme počkat na volby,“ dodal. Historicky ale Česko mělo se Sýrií vztahy na úrovni velvyslance, takže je podle Pivoňky takový krok v budoucnu „velmi pravděpodobný“.

Před případným povýšením diplomatických vztahů je podle vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) pro ČTK nutné počkat na to, až se nový režim stabilizuje. Ve funkci velvyslankyně skončila k předloňskému říjnu po 13 letech Eva Filipi.

Až bude nyní česká ambasáda v Damašku personálně zaplněna, mělo by v ní působit sedm diplomatických a technických pracovníků. „Plus jsou tam místní síly, které pro nás pracují. Celkový stav by se měl pohybovat mezi 14 až 15 pracovníky,“ podotkl Pivoňka.

Česko bude nadále v zemi fungovat jako ochranná mocnost pro USA. „To je pozice, která bude naplněna do té doby, dokud se Spojené státy nerozhodnou a znovu neobsadí svoji ambasádu v Damašku. Mají na to velmi striktní bezpečnostní pravidla. Zatím jsme v situaci, kdy tato povinnost je na nás,“ dodal.

Zrušení sankcí vůči Sýrii

Česko podporuje částečné zrušení sankcí Evropské unie vůči Sýrii s ohledem na humanitární a rekonstrukční potřeby země. Realisticky k němu může dojít v řádu měsíců, řekl v rozhovoru s ČTK Vítězslav Pivoňka.

Režim Bašára Asada se v Sýrii zhroutil 8. prosince poté, co povstalci z islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. V Sýrii byla ustavena přechodná vláda pod vedením HTS, vládnout má do 1. března. V čele HTS stojí Ahmad Šara, dříve známý pod bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, který byl minulý týden jmenován prozatímním prezidentem.

Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová minulý týden uvedla, že ministři zahraničí EU se shodli na plánu zmírnění sankcí, proces však může být zvrácen, pokud nové syrské vedení bude postupovat špatným směrem.

„Doufám, protože ta debata už začala, že s ohledem i na to, v jakém ročním období se nyní nacházíme, to bude optimisticky v řádu týdnů, realisticky v řádu měsíců,“ řekl Pivoňka. Syrský lid nyní podle něj potřebuje zejména teplo, vodu, elektřinu a jídlo.

„Budeme navazovat na naše historické vztahy, které se táhnou ještě z dob socialistického Československa, následně České republiky. Na všechny naše společné ekonomické projekty, kulturní projekty, muzejní spolupráci a samozřejmě na projekty humanitárně-rekonstrukční, které dlouhodobě Česká republika v Sýrii realizovala, realizuje a bude realizovat,“ uvedl bývalý velvyslanec v Rusku a Ázerbájdžánu.

„Jsme v situaci, kdy v Damašku je elektrická energie několik hodin denně. To je oblast, na kterou se chceme v této první fázi zaměřit. Následně to, čemu se říká dvoustranné vzájemně výhodné vztahy,“ podotkl Pivoňka.

České projekty už v době občanské války směřovaly k pomoci vnitřně vysídleným obyvatelům či podpoře základních životních potřeb. Ať se to týká vodního hospodářství, inkubátorů či dalších zdravotnických zařízení. České jsou podle velvyslance také například některé technologie v rafineriích.

Doporučované