Článek
Snímky dvou nahých pacientek zažehly diskuzi o hranicích lékařské etiky. Fotografie na své sociální sítě nahrál – a po kritice smazal – porodník a anesteziolog Antonín Pařízek, který chtěl upozornit na „epidemii nadváhy a obezity“ Češek v reprodukčním věku. Přestřelil, přestože měl prý souhlas obou žen? Odpovědi hledáme v 5:59.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte?
- Kde podle proděkana 3. lékařské fakulty UK Davida Marxe leží etická hranice, když hodlá lékař zveřejnit záběry svých pacientů.
- Jak výrazně z mantinelů vybočil případ porodníka Antonína Pařízka, který chtěl upozornit na vliv obezity na těhotné ženy a rodičky.
- Která rizika související s nadváhou a obezitou jsou z pohledu porodníků a gynekologů stěžejní.
Podle kritiků překročil etický práh svého řemesla a vztahu mezi lékařem a pacientem. Jiné reakce však vyzdvihly, že nasvítil důležitý problém. Zhruba tak by se dala shrnout odezva na instagramový příspěvek známého porodníka a anesteziologa Antonína Pařízka, který minulý týden zveřejnil fotografie svých dvou nahých pacientek vyfocených zezadu. V doprovodném textu mimo jiné varoval před „epidemií nadváhy a obezity žen v jejich reprodukčním věku“.
Dnes už příspěvek, na nějž upozornil server iDnes.cz, na Pařízkových účtech k nalezení není. Smazal ho on sám poté, co sklidil nejen kritické komentáře od řady uživatelů sociálních sítí, ale také se od jeho jednání distancovala Všeobecná fakultní nemocnice, kde lékař působí.
Porodník Pařízek ujistil, že k pořízení fotografií a jejich sdílení na internetu měl od obou žen souhlas. Otázky nad jeho krokem však ve veřejném prostoru zůstávají.
„Pacient má vždy a za všech okolností nejen etické, ale i formalizované právo na důstojnost a soukromí. V tomto případě určitě nelze hovořit o udržení důstojnosti,“ míní David Marx, proděkan pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a odborník na kvalitu ve zdravotnictví. V rozhovoru pro podcast 5:59 upozorňuje, že v případě Pařízkem zveřejněných snímků nejde o situaci, kdy je například pro účely výuky mediků v pořádku publikovat reálné fotografie ukazující obezitu.
Instagramový post byl určen nejširší veřejnosti. Přičemž i v takové situaci může být podle Marxe namístě zveřejňovat obrázky nahého těla nebo jeho částí – třeba fotografie nádorů na krabičkách s cigaretami, protože si jinak běžný člověk nemusí dobře představit konkrétní dopady kouření na své zdraví. Jenže obézního člověka si „dokáže představit kdekdo“, zdůrazňuje Marx, podle něhož tak sdílení fotek nahých pacientek nebylo nutné, a bylo tedy „přehnané“.
Proděkan 3. lékařské fakulty UK přitom zároveň Pařízkovi dává za pravdu, když v doprovodném textu k fotografiím „správně“ popsal rizika, která obezita přináší nejen rodičkám, ale i jejich potomkům. Marx ale dodává také to, že samotní lékaři mají jen omezenou schopnost řešit velké problémy společnosti, k nimž patří i zdravotní stav a kondice obyvatel Česka.
„Obezita je pandemické riziko, prožíváme pandemii obezity. Nástroje prevence obezity jsou ale především v rukou institucí a státu,“ říká David Marx a poukazuje na nízkou účast českých pojištěnců v nejrůznějších preventivních programech: „Je to tak velký problém, že není řešitelný výkřikem jednoho či dvou lékařů.“
Horší schopnost otěhotnět i riziko podvýživy
Porodník Antonín Pařízek v dnes už neexistujícím příspěvku poznamenal, že „český národ vymírá“. Na dalších řádcích textu pak upozornil na údajně vysoký výskyt nadváhy a obezity mezi těhotnými ženami a vypíchl i některé možné komplikace, které to pro jejich zdravotní stav může mít.
Redakce Seznam Zpráv vliv obezity na těhotenství či porod rozebrala s dalším hostem podcastu 5:59, lékařkou Olgou Dubovou z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka, která upozorňuje, že první potíže se týkají už doby před početím.
„Pacientky mívají poruchy menstruačního cyklu a mají zhoršenou schopnost otěhotnět,“ načíná Dubová obsáhlý výčet dopadů. Obézní ženy například čelí zvýšenému riziku, že onemocní tzv. těhotenskou cukrovkou, která může mít vliv i na plod. Komplikovat může obezita také porod, který častěji končí císařským řezem. Jiným typem problémů – ne výlučně spojených s těhotenstvím – je pak třeba i vyšší riziko vzniku gynekologických nádorů.
Péče o obézní pacientky také vyžaduje trochu jiné postupy gynekologů při vyšetřeních i operačních výkonech – ať už jde o nosnost lůžek, nebo fakt, že lékaři musejí častěji přistupovat ke klasické otevřené operaci, než aby využili méně invazivní laparoskopickou metodu.
„Velice důležité také je – a málokdo si to uvědomuje –, že obézní pacientky často trpí podvýživou,“ upozorňuje Olga Dubová s tím, že nevyvážené stravování vede k vychýlení poměru mezi tukem a svalovou složkou. Což třeba po operačních zákrocích ztěžuje rehabilitaci.
Lékařka Dubová zároveň potvrzuje, že vysoká míra obezity v dospělé populaci – v Česku dosahuje až na pětinu – se pochopitelně odráží i mezi ženami v jejich péči: „Obecně můžeme říci, že vidíme trend nárůstu hmotnosti – ať už jde o těhotné, nebo gynekologické pacientky.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte více o vlivech obezity na těhotenství. Nebo o tom, jak se z pohledu experta Marxe posouvá česká lékařská obec ve schopnosti citlivě komunikovat jak vůči pacientovi, tak širší společnosti. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČT24, TV Nova
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.