Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Už dříve avizované zvýšení poplatku za důchody v hotovosti z 35 na 78 korun lidé poprvé pocítí v aktuální únorové výplatě.
Tato částka bude nově odečtena přímo z důchodů.
Změna se přitom může dle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která si redakce Seznam Zpráv vyžádala, týkat až 364 686 osob.
V prosinci 2024 si nechalo vyplácet důchod v hotovosti 522 611 osob. Zvýšení poplatku se nevztahuje na osoby, které začaly mít nárok na důchod před rokem 2010. V takovém případě za ně poplatek platí ČSSZ.
Takových klientů ČSSZ dle mluvčí Jitky Drmolové ke konci roku 2024 evidovala 157 925.
Zároveň je nutné dodat, že část důchodců mohla ještě během ledna zažádat o změnu výplaty, aby se vyhnula vyššímu poplatku, jenž za rok představuje přes 900 korun.
I ústřední ředitel ČSSZ František Boháček apeloval na to, aby klienti přešli na výplatu na bankovní účet. „Všem klientům doporučujeme zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 % důchodů,“ zmiňoval ústřední ředitel.
Česká správa sociálního zabezpečení přitom popisuje, že existují varianty přeposílání důchodů na bankovní účet. Standardní je si nechat posílat peníze na vlastní bankovní účet. Změnu lze udělat například skrze žádost, kterou lze podat i online.
Další možností je nechat si zasílat důchod na bankovní účet manžela nebo manželky. Opět jde o žádost, kterou lze podat i online.
Ve specifických případech může být důchod posílaný i na bankovní účet jiné osoby. Jde o zákonné zástupce nebo ustanovené opatrovníky.
Další potíž pro lidi offline
Více než dvojnásobné zvýšení poplatku na 78 korun měsíčně ovšem rozproudilo veřejnou diskuzi ohledně možné diskriminace osob, které z různých důvodů nevyužívají online nástroje, případně nemají bankovní účet.
„Upřímně, lidé, kteří si důchody na poště vybírají, k tomu myslím mají docela dobré důvody. Jsou to lidé, kteří opravdu v online světě nefungují, nebo jsou to lidé, kteří účet mít nemohou, protože mají exekuce,“ popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jan Vobořil, výkonný ředitel a advokát organizace Iuridicum Remedium, která se zaměřuje na prosazování digitální svobody.
„Tito lidé se i v soukromém sektoru potýkají s takovými obtížemi a komplikacemi, že kdyby stát nesl tyto náklady, tak by ho vůbec neubylo,“ dodal.
Jana Ouředníčková, prezidentka spolku Senioři ČR, pak zvýšení poplatku pro Seznam Zprávy označila za další útok na občany, kteří nemají šanci se bránit.
„Státní podnik, který je léta v červených číslech, si našel nový zdroj příjmu, přestože Česká pošta kvalitu služeb nenavyšuje. Je to další z pokusů, jak přinutit seniory k využívání bankovní služby, zřízení účtů a bezhotovostním platbám, na kterých banky vydělávají,“ míní Jana Ouředníčková.
Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů, zase redakci popsala postřeh konkrétní seniorky, s níž je v kontaktu. Cituje z dopisu, který dostala. „Nabízeli jí účet. A ona jim povídá, k čemu jí je? U nich v obci není bankomat, obchod a jednou týdně tam přijíždí pojízdná prodejna, která nebere karty. Určitě není ojedinělý případ,“ upozorňuje Desatová.
Na navýšení poplatku se dohodlo Ministerstvo vnitra a Ministerstvo práce a sociálních věcí.
„Své služby nemůžeme nabízet pod náklady. To by se v důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb. Jsem rád, že k dohodě došlo a že dostaneme zaplaceny peníze, které nám dle poskytované služby ekonomicky náleží,“ uvedl ředitel sdílených služeb České pošty Ondřej Škorpil.