Hlavní obsah

Lidé působící v kultuře si zřejmě budou moci zažádat o status umělce

Foto: Oleg Senkov, Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Lidé se statusem umělce budou mít nárok na státní peněžitou podporu. Uchazeč nesmí být studentem a v době podání žádosti by nesměl být v pracovněprávním vztahu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Lidé působící v kultuře se zřejmě budou moci ucházet o status umělce, který bude provázet peněžitá státní podpora. Sněmovna ve středu schválila vládní novelu, jež stanoví podmínky pro toto postavení. Mělo by pomoci zejména umělcům činným mimo pracovněprávní vztahy. Předlohu, jež má být účinná od července, nyní posoudí senátoři.

Podpora umělců vyjde stát podle důvodové zprávy na zhruba 126 milionů korun ročně, má se týkat nejvýše 1400 lidí. Půjde o příspěvky na tvůrčí nebo studijní účely.

„Dále mohou vzniknout náklady související se zvláštním dotačním programem podmíněně vyhlašovaným v případě například nouzového stavu či v obdobné situaci,“ stojí ve zdůvodnění. O zákonném zakotvení statusu umělce se hovoří od koronavirové krize. Vládní opatření k omezení šíření viru tehdy výrazně dopadla i na umělecké produkce.

Opoziční ANO neprosadilo pozměňovacím návrhem Ondřeje Babky změnu statusu umělce na podle něj přiléhavější status pracovníka v kultuře. „Základním principem návrhu je skutečnost, že stát by měl nějakým způsobem vyjádřit zájem o umělce, kteří svojí činností nedosahují dostatečných finančních příjmů,“ píše se v důvodové zprávě. Předloha předpokládá vznik registru, který povede Ministerstvo kultury. O zápis by mohl požádat člověk, který vykonává uměleckou činnost nejméně dva roky z posledních tří let.

Aby získal příspěvek, nesměl by být studentem a v době podání žádosti by nesměl být v pracovněprávním vztahu, který by přesahoval polovinu týdenní pracovní doby. Zároveň by jeho příjmy z umělecké činnosti za poslední dva roky musely tvořit alespoň polovinu jeho celkových příjmů, nesměly by přesahovat průměrnou mzdu. Podání žádosti bude podle předlohy provázet správní tisícikorunový poplatek. Novela zavádí postih až 20 tisíc korun, pokud umělec uvede v žádosti nepravdivé či zkreslené údaje, a pojednává o zrušení statusu umělce.

Postavení má podle autorů pomoci hlavně lidem, kteří se věnují umělecké činnosti takzvaně na volné noze. „Ze shromážděných podkladových analýz vyplývá, že se jedná o nejohroženější skupinu umělců, kteří se při výkonu své profese potýkají s řadou znevýhodnění a překážek,“ stojí v podkladech k zákonu.

Související témata:

Doporučované