Hlavní obsah

Velké krachy bank a kampeliček dostala od ČNB již třikrát stejná správkyně

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Česká národní banka navrhla u třech největších krachů bank a kampeliček za poslední roky stejnou likvidátorku. Regulátor se hájí tím, že vzhledem k náročnosti případů bylo potřeba mít v jejich čele osobu s patřičnými zkušenostmi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V posledních deseti letech se objevily tři případy zkrachovalých bank a kampeliček, v nichž měli lidé a firmy uloženy miliardy korun. Byla to česká část ruské Sberbank, další z Ruska ovládaný peněžní ústav ERB bank a záložna WPB Capital. Všechny tyto případy spojuje fakt, že za jejich likvidátorku navrhla Česká národní banka insolvenční správkyni Jiřinu Lužovou.

Likvidátorem WPB Capital jmenovala ČNB již v roce 2014 českobudějovického právníka Jiřího Švihlu. Až loni ale začalo být po zdlouhavé počáteční fázi insolvenčního řízení zřejmé, že kampelička skončí v úpadku. A protože Švihla nemá zvláštní povolení řídit insolvence bank a záložen, bylo jasné, že ho bude muset někdo vystřídat. Na konci května 2024 proto ČNB místo Švihly jmenovala likvidátorkou Jiřinu Lužovou.

Krachy bank a kampeliček mohou ze zákona řídit jen insolvenční správci se zvláštním povolením. Speciální razítko má podle aktuálních údajů na stránkách Ministerstva spravedlnosti 33 osob. V případě bankrotu úvěrové instituce navrhuje ČNB likvidátora právě z řad této elity mezi insolvenčními správci. Samotné jmenování pak na návrh ČNB učiní soud.

„Vzhledem ke specifikům likvidace WPB bylo nezbytné, aby osoba, která měla vstoupit do pozice stávajícího likvidátora WPB, disponovala potřebnými praktickými zkušenostmi z likvidace úvěrových institucí a byla schopna likvidaci efektivně převzít. Z uvedeného důvodu je logické, že ČNB při výběru WPB zvolila likvidátora, který se v minulosti podílel na likvidaci relativně velké úvěrové instituce,“ sdělil na dotaz SZ Byznys Jaroslav Krejčí z tiskového oddělení České národní banky.

„U každé z těchto úvěrových institucí jsem se účastnila výběrového řízení, které se konalo v ČNB,“ řekla v rozhovoru pro SZ Byznys Jiřina Lužová. Například u WPB Capital prý dopředu ani netušila, že jde do centrální banky na pohovor kvůli tomuto spořitelnímu družstvu.

Správkyně Jiřina Lužová má po boku ve všech třech případech úvěrových institucí, které řeší, také obdobný tým poradců. Je to zejména pražská kancelář advokátní společnosti Baker & McKenzie. V případě WPB Capital a Sberbank spolupracuje Lužová rovněž s poradenskou firmou Deloitte.

„Vždy, když jdete do ČNB na výběrové řízení, tak se vás tam ptají, s kým budete insolvenční řízení dělat. Jsou si vědomí toho, že i když má správce vlastní velkou advokátní kancelář, tak některé kauzy se nedají samostatně zvládnout. K tomu potřebujete právníky i ekonomy,“ uvedla v rozhovoru pro SZ Byznys Jiřina Lužová.

Foto: Úřad insolvenční správkyně Sberbank

Insolvenční správkyně Jiřina Lužová.

Když si v předešlé dekádě zvolila za právní poradce v případu ERB bank kancelář Baker & McKenzie, tak se podle Lužové ještě vůbec neznali.

„V případě Sberbank jsem si již účast Baker & McKenzie obhájila sama. Vysvětlila jsem ČNB, že je to velmi tenký led a že potřebuji někoho, kdo mi bude krýt záda,“ řekla Lužová.

Stejně jako je důležitý insolvenční správce, hrají neméně klíčovou roli při řízení bankrotů největší věřitelé. Často jsou členy věřitelských výborů, na schůzi věřitelů mají velký vliv při hlasování a úzce spolupracují se správcem.

V případě krachu úvěrových institucí se největším věřitelem stává z logiky věci Garanční systém finančního trhu (GSFT). Ze zákona zřízená instituce vyplácí v případě konce banky či záložny drobné střadatele. Pohledávku následně přihlásí do insolvenčního řízení s peněžním ústavem. Přesně to se stalo i v případě Sberbank, WPB Capital a ERB bank.

Dvorními právníky GSFT je dlouhodobě brněnská kancelář advokátů Jiřího JestřábaRicharda Tomanka. Pro GSFT, respektive jeho předchůdce v podobě Fondu pojištění vkladů, dělají tito advokáti už více než čtvrt století.

„Advokátní kancelář Jestřáb & Tomanek zastupovala GSFT již v procesu likvidace WPB Capital probíhající od roku 2014 a nyní pokračuje v zastupování v insolvenčním řízení,“ sdělila výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

GSFT obhajoval angažmá kanceláře Jestřába a Tomanka vždy tím, že je to jedna z nejzkušenějších kanceláří řešících konkurzy bank a kampeliček. Kancelář Jestřába a Tomanka v minulém desetiletí úzce spolupracovala také s bývalým prezidentem Milošem Zemanem a s lidmi z jeho okolí.

Doporučované