Hlavní obsah

Z nuly na 15 miliard za tři dny. Trump i jeho žena spustili vlastní krypto

Foto: koláž: Pavel Kasík, Seznam Zprávy, AI vizualizace

KOLÁŽ SEZNAM ZPRÁVY. Těsně před inaugurací spustil Donald Trump i jeho žena Melania své „oficiální kryptoměny“.

Tři dny před prezidentskou inaugurací představil Donald Trump svou „oficiální kryptoměnu“ TRUMP. Vzápětí se přidala i jeho žena s mincí MELANIA. Oba projekty okamžitě dosáhly miliardových zisků. Kritici varují před střetem zájmů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Z nuly na patnáct miliard dolarů za tři dny. Takto raketový start se dosud žádnému projektu Donalda Trumpa – a možná žádnému jinému projektu vůbec – nepodařil. Přesně takto rychle ale vzrostla tržní hodnota kryptoměny „Official Trump“, kterou bývalý a budoucí prezident Donald Trump svým fanouškům představil 17. ledna.

Foto: Truth Social/Donald Trump

Nová „meme kryptomince“ má být oslavou Trumpova vítězství. Slova Fight Fight Fight odkazují na Trumpovu reakci těsně poté, co se jej pokusil v červenci 2024 zastřelit atentátník v Pensylvánii.

„Ještě žádný politik nedal svým fanouškům takovou možnost vydělat na tom, že jej podporují,“ podotkl k tomu Brady Dale, reportér Axios. Minci si skrze různé kryptoburzy kupují často právě příznivci Donalda Trumpa. Protože jde ale o prakticky neregulovanou komoditu, není jasné, kdo konkrétně žene cenu nahoru.

Je ovšem jasné, kdo vlastní většinu TRUMP mincí. Je to přímo v jejich názvu. Donald Trump je – skrze své firmy CIC Digital a Fight Fight Fight LLC. – majitelem minimálně 80 % mincí. Tyto neveřejné mince se budou uvolňovat postupně během následujících tří let. Teoreticky samozřejmě Trump může vlastnit i značnou část zbývající pětiny mincí, které jsou veřejně obchodovatelné.

Vzestup a pád

Kryptoměna Official Trump je v době psaní tohoto článku v žebříčku tisíců kryptoměnových projektů celkově osmnáctou největší kryptoměnou světa.

V jednu chvíli dosahovala tržní kapitalizace 15 miliard dolarů. To znamenalo, že Trump – prostřednictvím svých „uzamčených“ mincí – teoreticky seděl na asi 60 miliardách dolarů.

Protože kryptoměna TRUMP je založená na decentralizované blockchainové platformě Solana, její spuštění nestálo prakticky nic. Veškerá „hodnota“ je samozřejmě pouze teoretická a vychází z principu nabídky a poptávky. Kdyby se někdo pokusil velké množství těchto mincí prodat, cena odpovídajícím způsobem poklesne.

Co je Solana?

Solana (SOL) je platforma postavená na technologii blockchain, tedy na decentralizované sdílené databázi zajišťující nezměnitelnost pomocí sofistikovaného šifrování. Od staršího bitcoinu nebo etherea se liší tím, že transakce na blockchainu jsou ověřovány výrazně rychleji. Umí také zpracovat více požadavků.

Kryptoměna SOL má tržní kapitalizaci kolem 120 miliard dolarů a je tak pátou největší kryptoměnou současnosti. Kromě těchto oficiálních tokenů lze v síti Solana spustit další kryptoměny, které jsou postavené na protokolu SLP (Solana Program Library).

Od uvedení kryptomince Trump – která je na Solaně postavená – se hodnota oficiálního tokenu SOL zvýšila o desítky procent, část z tohoto zisku ale vzápětí ztratila spolu s poklesem zájmu.

Raketový vzestup si paradoxně pokazil zřejmě přímo Trumpův tým. Uvedení kryptoměny Melania Meme, kterou Donald Trump a jeho žena propagují od 19. ledna, výrazně oslabilo hodnotu Trumpovy kryptoměny. Krátce po uvedení „Melaniamince“ klesla hodnota Trumpovy mince o přibližně 40 %.

„Podle mého lidé, kteří Trumpovi pomohli spustit minci Trump, nečekali, jak úspěšná bude,“ spekuluje José Macedo, spoluzakladatel Delphi Labs. „Buď si nenakoupili včas, a nebo příliš brzy prodali. A tak se to pokusili zopakovat s mincí Melania. Touto chamtivostí smazali 30 miliard dolarů tržní hodnoty a celé to navenek víc vypadá jako snaha rychle zbohatnout.“

Cena bitcoinu – zdaleka největší a nejpopulárnější kryptoměny – reagovala na nové zprávy ohledně Trumpovy mince mírným poklesem pod magickou hranici sto tisíc dolarů, kolem které poslední dobou osciluje.

Na této nové hladině se ale bitcoin dost možná pohybuje i díky očekávání trhu ohledně Trumpa a jeho pohledu na kryptoměny. Celkově totiž bitcoin od Trumpova druhého volebního vítězství zaznamenal výrazný nárůst a dosáhl svého historického maxima.

Amerika jako krypto-velmoc?

Donald Trump v rámci předvolební kampaně zkoušel oslovit řadu různých skupin. Jednou z nich byli i fanoušci kryptoměn – neoficiálních, na vládě nezávislých elektronických platebních prostředků. Ačkoli během svého prvního prezidentského angažmá Trump kryptoměny spíše kritizoval a ještě v roce 2021 označoval bitcoin za podvod, v posledních letech obrátil a vystupuje jako jejich velký příznivce.

„Krypto je jedna z těch věcí, do kterých prostě musíme jít,“ uvedl Trump v létě 2024. „Ať už se vám to líbí nebo ne, musím to udělat. Je to krypto, je to AI, jsou to některé ty další věci.“

„Pokud budu zvolen prezidentem, Amerika se stane krypto-velmocí planety,“ uvedl Trump ve svém projevu na kryptokonferenci v červenci 2024. Slíbil například, že vytvoří oficiální národní strategickou rezervu bitcoinů.

Připomeňme, že Joe Biden a jeho vláda naopak doporučovali maximální opatrnost ohledně kryptoměn. Varovali například před volatilitou a rizikem náhlého poklesu ceny.

Přední hráči kryptoměnového světa se netají tím, že do prezidenta Trumpa vkládají velké naděje. Doufají, že odstraní „překážející regulace“ a umožní tak větší rozšíření bitcoinu a dalších decentralizovaných finančních prostředků.

„Bylo to několik temných let,“ uvedl na víkendové oslavě Trumpova vítězství Les Borsai, spoluzakladatel společnosti Wave Digital Assets v narážce na z jeho pohledu přísné regulace týkající se obchodování s kryptoměnami v USA.

Očekává se ale, že Trump pomocí prezidentských příkazů zjednoduší podnikání v oblasti kryptoměn. „Pokud to naznačuje, jak by mohla vypadat budoucnost,“ spekuluje Borasi, „myslím, že je to právě ten optimismus, na který jsme čekali“.

Ohromný střet zájmů

Také synové Donalda Trumpa – Eric Trump a Donald Trump Jr. – jsou v kryptosvětě poměrně aktivní skrze rodinnou organizaci World Liberty Financial. O této firmě se krátce po volbách mluvilo v souvislosti s čínským podnikatelem, který je v USA vyšetřován pro podvod. Do projektu Trumpovy rodiny investoval třicet milionů dolarů.

„Je těžké si představit větší vliv prostřednictvím peněz, než když někdo přímo daruje osmimístnou částku,“ komentoval to Jordan Libowitz, viceprezident neziskové organizace Citizens for Responsibility and Ethics in Washington.

Osočení z možného střetu zájmů není pro Trumpa nic nového. Trumpova organizace se chce těmto obviněním vyhnout zveřejněním plánu na oddělení Trumpova podnikání od Trumpovy činnosti v Bílém domě. Slibuje například, že Trumpova organizace nebude nijak obchodovat s vládami jiných států.

Foto: Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, LLP

Trump Organization mimo jiné jmenuje nového externího poradce pro etiku, známého právníka Willama Burcka.

Podle kritiků ale v plánu chybí výslovné odmítnutí jednání s firmami, které jsou na cizí mocnosti přímo navázány.

„Na rozdíl od většiny politiků se prezident Trump do politiky nepustil kvůli ziskům,“ uvedla Trumpova mluvčí pro BBC. „Jde do bitvy, protože má rád své spoluobčany a chce udělat Ameriku opět skvělou.“

Ale desítky milionů dolarů nejsou nic proti desítkám miliard, které nyní Trump „vlastní“ v podobě vlastní kryptoměny. Deník New York Times ještě před zveřejněním této kryptomince mapoval možné střety zájmů nastupujícího amerického prezidenta. V porovnání s ostatními na seznamu – pronajímání hotelů golfových rezortů, zisky z prodeje upomínkových předmětů, nákup realit v zahraničí… – jsou ale kryptoměny řádově větší balík peněz.

Je možné, že s uvedením nových mincí Trump a jeho rodina spěchali právě proto, aby mohli později uvést, že jde o projekt, který zahájili ještě před tím, než se Trump podruhé ujal prezidentské funkce.

Podle některých odhadů momentálně kryptoměna TRUMP tvoří naprostou většinu mění miliardáře Donalda Trumpa. Do úřadu tedy nastupuje člověk, který je v kryptosvětě zainteresovaný více, než si možná sám uměl před pár dny představit.

Hodnota obou mincí – TRUMP i MELANIA – samozřejmě může nadále růst. A nebo také rapidně poklesnout až k nule. Případně se z nich může vyklubat nějaký typ podvodu, kdy lidé obeznámení s vývojem mají předem informace o tom, kdy koupit a kdy prodat (tzv. pump and dump, tedy nafouknout a zahodit).

„To, že Trump vlastní 80 % (tokenů TRUMP, pozn. red.) a to načasování jen několik hodin před inaugurací, je predátorské,“ uvedl na síti X známý kryptoinvestor Nick Tomanio. „Mnoha lidem to zřejmě ublíží.“ Obecně ale hodnotí Trumpovu kryptominci pozitivně, jako známku toho, že nastává kryptoéra.

Jiní příznivci kryptoměn jsou skeptičtější. „Kryptoprůmysl je teď Trumpův průmysl,“ komentoval to Zack Guzmán, spoluzakladatel magazínu o kryptoměnách. „Popravdě je mi z toho smutno.“

Doporučované