Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve středu ve Sněmovně došlo ke vzácné shodě mezi vládní koalicí a poslanci hnutí ANO. Poslanci se dohodli, že se odpoledne odehraje hlasování o platech politiků.
Babišovo hnutí sice s předlohou nesouhlasí, hlasování ale nechtělo obstruovat. A to z důvodu, aby v pátek mohli poslanci odjet na pohřeb nedávno zesnulého kolegy z Olomoucka Milana Ferance.
Celý den se ve Sněmovně počítalo s tím, že se před druhou hodinou začne hlasovat. Jenže jednání nakonec překvapivě zablokovalo hnutí SPD, které si na poslední chvíli vzalo přestávku.
Poslanci ANO si tak budou muset vybrat - buď v pátek odjedou na pohřeb kolegy, nebo zůstanou v Praze na hlasování. Vláda má na prosazení svého plánu dost hlasů, přesto by opozice u hlasování ráda byla. Část poslanců ANO už ale oznámila, že dá přednost poslednímu rozloučení v Olomouci.
Ať SPD jednání neblokuje, vyzýval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Vnímám to v posledních desítkách minut, že to je vlastně určitá obstrukce ze strany poslankyň a poslanců hnutí SPD. I s ohledem na pátek na poslední rozloučení s naším kolegou Milanem Ferancem, na které určitě plánují jít nejenom poslanci poslaneckého klubu ANO, ale i z jiných politických klubů, tak jestli by nebylo na zvážení dokončit třetí čtení dnes,“ uvedl Jurečka.
Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala na jednu stranu tvrdil, že hnutí nechce předlohu blokovat s ohledem na platy soudců. Přesto to ale vzápětí udělal.
„My s tím zvýšením platů politiků zásadně nesouhlasíme, a proto si dovoluji vás požádat o přestávku na poradu poslaneckého klubu hnutí SPD v délce 20 minut, abychom se poradili o další strategii,“ uvedl Fiala.
Opoziční návrhy na zmrazení platů
K projednávání samotné předlohy se poslanci ve středu dostali asi tři hodiny po zahájení jednání, kdy Sněmovna hlasy zákonodárců čtveřice opozičních stran a opozičních Pirátů schválila program schůze.
Před tím vystupovali opoziční řečníci s přednostním právem. Předsedové ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura označili novelu téměř shodně za nepřijatelnou, bezdůvodnou a nemravnou. Trvali na svých návrzích na zmrazení platů vrcholných politiků do konce roku 2029 na loňské úrovni. Pětileté zmrazení by podle Babiše poskytlo dostatečný čas na oddělení platů politiků od soudců a na vytvoření udržitelného systému odměňování politiků, který by odrážel ekonomický vývoj.
„Jde o další projev naprosté drzosti a arogance Fialovy vlády a její odtrženosti od reality,“ dodal k novele Okamura.
„Mechanismus se hledat nemusí, nalezen byl,“ komentoval volání po debatě o novém systému nastavování platů Jurečka. Předloha reaguje na verdikt Ústavního soudu (ÚS). Loni zůstaly platy vrcholných politiků v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. ÚS v květnu s platností od letoška základní zákonný koeficient k výpočtu platů ústavních činitelů zrušil kvůli snížení platů soudců. Snížení spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.
Podle Jurečky je nyní nutné vrátit zákon do stavu, aby bylo možné lednový plat vyplácený v únoru stanovit.
Vládní novela vrací do zákona koeficient tři. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun a pro soudce o 121 685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120 951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, a to 109 516,5 Kč.
Nad průběhem středeční debaty vyjádřil Jurečka rozpaky. „Já se přiznám: mně to vůbec nedává logiku. Já jsem si myslel, že tady prostě převládne nějaký zdravý rozum,“ řekl po schůzi novinářům. Poukázal na to, že chybělo nejvýše 30 minut, aby Sněmovna novelu schválila.
Jurečka navrhuje maximálně pětiprocentní nárůst
Ministr také uvedl, že určitě podpoří návrhy, které sám načetl. Jde hlavně o maximální pětiprocentní meziroční růst platů politiků. Na soudce by se omezení nevztahovalo. Další návrh má podle jeho záměru snížit motivaci ke kumulaci funkcí a odměn na komunální a krajské úrovni.
Jurečka očekává, že v pátek už Sněmovna bude zákon schvalovat. „V pátek by to mělo proběhnout, protože je tady avizováno i ze stran opozice, že by to měla být otázka hodiny, hodiny a půl. Uvidíme. Pokud uvidíme, že pojedou další obstrukce, pak je namístě zvážit i případné pevné hlasování,“ dodal.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová soudí, že o zvýšení platů vrcholných politiků by se mělo debatovat až potom, co se začne ekonomice dařit. „Opravdu si poslanci vlády přicházejí říct o přidání o sedm procent?,“ podivovala se.
V další běžné debatě pak vystupovali zejména poslanci SPD. Jan Hrnčíř poznamenal, že když premiér Petr Fiala (ODS) mluvil o německých platech, měl zjevně na myslí plat svůj a svých kolegů v kabinetu. Kvůli ekonomické situaci a náladám ve společnosti je nyní zvyšování platů politiků nevhodné, uvedla Karla Maříková.
Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil letos o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně. Plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než loni.