Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Miliardář Daniel Křetínský má v kapse jedno z posledních razítek, které mu dosud chyběly k převzetí britské pošty Royal Mail. Transakce je domluvená už z loňského roku, Křetínského tým ji líčí jako historicky největší českou investici v zahraničí.
Evropská komise nákup prověřovala kvůli dopadům na konkurenční prostředí v EU. Křetínský kupuje poštu přes firmu IDS, pod kterou patří také přepravce balíků GLS, působící napříč Evropou a také v Severní Americe. Už nyní do holdingu českého miliardáře patří ještě menšinový podíl v nizozemské poště PostNL.
„Komise zejména zkoumala dopady transakce na doručování malých balíků v Nizozemsku, kde je IDS aktivní,“ stojí v souhlasném stanovisku unijního antimonopolního úřadu. V Británii už se regulatorní orgány vyjádřily loni. Povolovací procedury v dotčených zemích jsou tím pádem de facto hotové, dotáhnout je potřeba už jen dva méně závažné body techničtějšího rázu.
„Pokud vše dobře dopadne, tak by mohlo být vše jasné na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku,“ uvedl k transakci v listopadu pro SZ Byznys Pavel Horský, finanční ředitel EP Group, což je firma, která koupi pro Křetínského zastřešuje.
Koupě na dluh za víc než sto miliard
Křetínský chce poštu koupit přes svou firmu Bidco. Jde o společný podnik firmy EP Group, která je od letošního roku novou značkou zastřešující jeho hlavní aktiva včetně největší firmy EPH, a skupiny J&T, za kterou stojí Křetínského dlouholetý společník Patrik Tkáč.
Za každou akcii IDS společně nabídli 370 pencí, což oceňuje celý podnik na 3,6 miliardy liber, v přepočtu 108 miliard korun. Už teď jsou Křetínský s Tkáčem v IDS největšími akcionáři, přes jinou společnou firmu Vesa už dříve skoupili 27,52 procenta akcií.
Po vyjádření všech regulátorů by měl začít výkup stávajících akcionářů. Podle veřejné nabídky, jejíž podmínky už visí na stránkách londýnské burzy, bude Bidco usilovat o navýšení podílu aspoň na 75 procent. Z dokumentů na burze také vyplývá, že Křetínský s Tkáčem už mají na koupi předjednané půjčky s konsorciem deseti bank z celé Evropy, a to v přepočtu až do výše 86 miliard korun.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Britská pošta existuje pod značkou Royal Mail už přes pět set let. Zakládal ji Jindřich VIII. jako královský monopol, a i když už nejde o státní podnik, mnozí Britové ji stále berou jako součást národní identity. Třeba známky Royal Mail lze brát jako přehlídku dějin britského impéria.
Z ekonomického hlediska má ale britská pošta podobné potíže jako podobné instituce v jiných zemích, včetně Česka. Útlum tradičních listovních služeb a nástup privátních přepravců balíků ji stáhly do ztrát a dluhů. Kvůli tomu už v Británii delší dobu běží úvahy, že stát v rámci poštovní licence sleví z nároků na četnost doručování dopisů.
Ve hře bylo i propouštění a útlum stávajícího byznysu. I kvůli tomu se odbory nakonec loni koncem roku za Křetínského nabídku postavily a přijaly ji jako naději na lepší alternativu oproti stávajícímu vedení.
Skupování firem v potížích je dlouhodobě Křetínského doménou. V případě Royal Mail jde o sázku na to, že v Británii – stejně jako jinde po světě – bude dál pokračovat rozmach dálkových nákupů přes e-shopy. A že díky tomu poroste také poptávka po přepravě balíků, což je služba, která k poště přirozeně patří.
V Británii, ale i ve Francii, v Německu nebo v Itálii se Křetínský souběžně pustil do řady investic do maloobchodních sítí. Je významným akcionářem v síti Makro, spolu s PPF má internetový rozcestník Heureka. Jednou z jeho vizí je užší propojení maloobchodu s přepravou, což český miliardář dříve popisoval jako obor, který považuje za infrastrukturu moderní společnosti, podobně jako energetiku, na které vyrostl.
„Když se podíváte na dnešní nabídku a na to, jak trh dynamicky roste, tak logistické služby mají obrovský potenciál. A my teď máme možnost vytvořit jednoho ze tří největších hráčů v Evropě,“ uvedl k tomu na jaře Křetínského kolega Roman Šilha, který transakci s Royal mail za EP Group vede.
Britská vláda si v Royal Mail ponechá takzvanou zlatou akcii. Jakékoli další změny ve vlastnické struktuře, daňovém sídle nebo umístění firemní centrály tak budou v budoucnu podléhat jejímu souhlasu. Vláda si dále vymínila zákaz vyplácet dividendy a zatěžovat finanční bilanci Royal Mail novými dluhy, dokud společnost nesplní vytyčené finanční cíle.