Hlavní obsah

Přetahovaná o jediný region. Fiala i Babiš vědí, že tady se rozhodne

Foto: Profimedia.cz

Mohla by to být aktuální fotografie, ale není. Martin Kupka, současný ministr dopravy a lídr středočeské kandidátky, se s heslem „Postavme kraj na nohy“ ucházel o přízeň obyvatel Středočeského kraje i před krajským volbami v roce 2020.

aktualizováno •

Žije tu nejvíc obyvatel. Je tu vysoká volební účast. Rozděluje se tady nejvíc poslaneckých křesel. A to hlavní – může tady vyhrát kdokoliv. Vítejte ve středních Čechách.

Článek

Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.

Politické strany soustředí v letošní předvolební kampani mimořádnou pozornost na Středočeský kraj. Možná tuší, že právě v nejlidnatějším regionu se v září může rozhodnout o tom, kdo vyhraje volby a usedne do premiérského křesla ve Strakově akademii.

Nejde jen o to, že na největší region s bezmála 1,5 milionu obyvatel připadá nejvíc poslaneckých mandátů ze všech krajů – minule to bylo 26 křesel ve dvousetčlenné Sněmovně. Podstatnější je ještě něco jiného: Vyhrát tady může opravdu každý, dopředu není nic jistého.

Americkou terminologií řečeno jsou střední Čechy „swing“ region. Nevyzpytatelný kraj, kde mají tradičně vyrovnanou podporu hlavní politické síly. Volby do Poslanecké sněmovny i do krajského zastupitelstva už tady někdy vyhrály skoro všechny velké partaje: ANO, Spolu, STAN, ODS nebo v minulosti i sociální demokracie.

Foto: Seznam Zprávy

A kdo to bude letos?

Tahle voličská rozkolísanost je dána tím, že kraj je vnitřně velmi různorodý. Ne že by ostatní české a moravské regiony byly homogenní, ale žádný z nich není vnitřně tak radikálně rozdělený a plný tolika rozporů.

„Na jedné straně mají střední Čechy prstenec kolem Prahy, kde bydlí bohatší a vzdělanější lidé a kde je třeba také vyšší volební účast. Na straně druhé jsou vzorové vnitřní periferie, kde není dobrá práce, chybí kvalitní silnice i veřejná doprava, nejsou lékaři nebo školy,“ přibližuje pro Seznam Zprávy politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého.

Pro politiky právě tohle znamená výzvu: Dobrou kampaní a strategií ve Středočeském kraji mohou urvat výsledek na svou stranu. Ve většině ostatních krajů nic takového není možné, neboť jde o tradiční bašty jednotlivých partají.

Třeba opoziční ANO kvůli tomu udělalo neobvyklou věc. Do čela středočeské kandidátky staví nestraníka, který hnutí opustil po sporech s Andrejem Babišem. Jde o exministra školství Roberta Plagu. Hnutí doufá, že právě „nekoncernový“ politik by mohl zaujmout i některé vládní voliče. Jeho kandidatura má i další rozměr – ve středních Čechách jsou silní Starostové, takže Plaga bude zajisté útočit na jejich ministra školství Mikuláše Beka.

Rozhovor

Někdejší ministr školství v Babišově vládě Robert Plaga, který nakonec hnutí po neshodách se svým stranickým šéfem opustil, se vrací do vysoké politiky. A dokonce znovu po boku Andreje Babiše. Tuší, že i tentokrát mohou vyvstat spory s předsedou hnutí ANO.

„Střední Čechy patří mezi rozhodující kraje, hraje se o dost mandátů. Náš cíl je vyhrát, máme zde velký potenciál. Soustředíme se hlavně na místa, kde jsme měli slabší výsledky v loňských krajských volbách,“ popisuje plán místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ten sám kandiduje jako lídr ANO v Praze, ale na středočeské kampani se také hodlá hodně podílet.

Z jeho slov vyplývá, že Babišovo hnutí zaměří svou agitaci na lidi žijící v bohatém prstenci kolem hlavního města. Velká váha okresů Praha-východ a Praha-západ, kde stále přibývá obyvatel a kde je vyšší volební účast, se ukázala loni na podzim v krajských volbách.

Bez nich by teď regionu vládlo ANO v koalici s SPDStačilo. Jenže po sečtení hlasů ze satelitů kolem Prahy, kde měli Starostové a Spolu dohromady často hodně přes 60 procent, nakonec skončilo hnutí v opozici.

Mimořádný význam kampaně ve středních Čechách, jíž lze leccos zlomit, dokládají fakta. Na čtyři největší kraje s více než milionem obyvatel připadá téměř polovina křesel v Poslanecké sněmovně. Ale pouze ve středních Čechách nevíme, kdo letos vyhraje – může to být ANO, Spolu, nebo klidně i Starostové.

To u ostatních regionů lze s docela vysokou pravděpodobností předvídat, kdo bude první na pásce. V Praze určitě někdo z vládního tábora: Nejspíš koalice Spolu, byť to jistě nebude 40 procent jako posledně. Ambice vyhrát ale oznámilo i hnutí STAN.

V Moravskoslezském kraji coby tradiční levicové baště zas má jistý triumf hnutí ANO. A s Andrejem Babišem v čele kandidátky tady může získat skoro 50 procent, protože bude vysávat hlasy menších konkurenčních opozičních stran.

A velmi pravděpodobného vítěze, koalici Spolu, mají – pro někoho možná překvapivě – i v Jihomoravské kraji. Data z několika posledních voleb ukazují, že Spolu tady těží z velmi silné pozice KDU-ČSL na religiózním venkově a také z pravicového Brna, kde bydlí třetina obyvatel regionu.

Od tvůrců podcastu Vlevo dole

Poslední měsíce si nelze nevšimnout, že Alena Schillerová vypadla z triumvirátu hnutí ANO. Andrej Babiš by jí klidně po vyhraných volbách mohl nabídnout/přidělit ceremoniální roli v křesle šéfky Sněmovny.

Kupkova mobilizace

Vládní strany si mimořádnou důležitost nevyzpytatelných středních Čech pro svůj celostátních úspěch uvědomují. Koalice Spolu sem proto jako lídra kandidátky nasazuje ministra dopravy a místopředsedu ODS Martina Kupku, jenž patří k těm oblíbenějším členům jinak nepopulární vlády.

Devětačtyřicetiletý politik, jenž je často zmiňován jako nástupce Petra Fialy ve funkci předsedy ODS, se viditelně snaží. Svou aktivitou na sociálních sítích, které zásobuje jak videi z otevírání nových úseků dálnic, tak třeba ze sportování ve volném čase, se vyrovná opozičním tiktokovým hvězdám.

V kampani hodlá mimo jiné vsadit na mobilizaci voličů v prstenci kolem hlavního města. „Je úplně jasné, že nám na výsledku ve Středočeském kraji velmi záleží. Je to navíc kraj, kde žije velké množství našich stálých i potenciálních voličů. Je to navíc region rozmanitý a chceme maximalizovat volební zisk v tradičně nejsilnějších oblastech v okolí Prahy a posílit ve vzdálenějších oblastech, kde jsme měli v posledních volbách nižší čísla,“ říká Martin Kupka, který prý chce projet celý region křížem krážem.

Nejtěžší to bude mít v těch částech Středočeského kraje, které sociologové označují za „vnitřní periferie“ nebo „vnitřní Sudety“. Jde například o Rakovnicko, Kouřimsko, Kutnohorsko, Příbramsko, Kladensko nebo oblast kolem Slaného.

Zčásti sem patří překvapivě i Mladoboleslavsko. Sice tady sídlí Škoda Auto, motor české ekonomiky s dobrými platy pro zaměstnance, ale má to svou odvrácenou tvář.

V továrně dělá hodně zahraničních dělníků, kteří společně bydlí bez manželek a dětí po ubytovnách, k čemuž neodmyslitelně patří alkohol a rvačky. Místní dávají nespokojenost najevo ve volbách – třeba loni v těch krajských získaly opoziční strany ANO, SPD a Stačilo v bohaté Boleslavi dohromady téměř 50 procent hlasů.

Lavírování ve STAN

Kdo ještě laboruje, koho nasadit do čela jako volebního lídra, jsou Starostové. Středočeský kraj společně s malým Libereckým považují za své bašty. Místa, kde mají největší šance naplnit své ambice a vyhrát nad Spolu i ANO.

Přirozeným středočeským lídrem by byl předseda Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan. Ostatně je odsud, ale v hnutí pro něj ještě zvažují i pozici jedničky na kandidátce v Praze.

„Nechci zavírat dveře žádné variantě. Moje osobní odpověď je, že můj region je Středočeský kraj. Ale debata o tom, že je zajímavá i Praha, i ta se vede. Rozhodnutí nepadlo, ale komfortněji se cítím tam, kam patřím,“ naznačuje Rakušan, co by raději.

Jde o to, že v regionu mají Starostové své nejznámější tváře – hejtmanku Petru Peckovou, místopředsedkyni Věru Kovářovou nebo poslankyni Barboru Urbanovou. A ty také mají své osobní ambice. Stratégové hnutí teď řeší, jestli jméno Víta Rakušana na kandidátce znamená větší bonus v liberální Praze, nebo v domovských středních Čechách.

Každopádně obyvatelé stále rostoucího Středočeského kraje, kteří k sobě vzhledem k rozmanitosti regionu necítí kdovíjakou sounáležitost, se mohou už dnes cítit důležití: Politici jim budou letos nadbíhat a prát se o jejich hlasy jako nikdy předtím.

Doporučované