Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po nevydařených eurovolbách mluvil Tomio Okamura o tom, že je nutné zabrat a „zařadit turbo“. Na podzim pak následovaly krajské volby, před kterými hnutí SPD vypustilo na veřejnost plakáty, kvůli nimž jeho předsedovi hrozí až tři roky ve vězení. I tak ale hnutí SPD krajské volby posunuly do vedení čtyř krajů.
S novým rokem jsou proto ambice předsedy poměrně velké. Okamura doufá, že by letošní volby mohly dlouholetou opoziční éru SPD v Poslanecké sněmovně ukončit. Zároveň počítá s tím, že by vládu skládal s hnutím Andreje Babiše. A to i přes to, že se v některých ohledech neshodnou a poslanci z řad ANO okolo případné spolupráce s SPD v minulosti už opakovaně mlžili.
Spolupráci s hnutím ANO má SPD už vyzkoušenou
Vloni jste si jako SPD zkusili několik voleb. Po evropských jste přiznal zklamání, po těch krajských jste naopak mluvil o tom, že se ukázal váš koaliční potenciál. Čeho chcete dosáhnout na podzim v těch „nejdůležitějších“ volbách?
My chceme navázat na náš výsledek v těch posledních sněmovních volbách. V krajských volbách jsme uspěli, vládneme ve čtyřech krajích a zároveň se utnulo, že SPD chce být v opozici. Naopak se ukázalo, že my chceme zodpovědnost a chceme prosazovat náš program. Ve sněmovních volbách tedy chceme určitě dvouciferný výsledek, většinou oscilujeme kolem deseti procent. A není to nereálné, už jsme to měli v roce 2017. Cílem je být součástí vlády, a když budeme mít dvouciferný výsledek, bude těžké nás obejít.
S kým byste tedy chtěl vládnout?
No, když se podíváte na preference za loňský rok a zprůměrujete si to, tak v podstatě ve všech průzkumech jsou nad pěti procenty pouze dvě opoziční strany – hnutí SPD a ANO, bez kterého to prostě nepůjde. Navíc společným cílem by měla být vláda bez stran vládní koalice.
Zmínil jste, že chcete dosáhnout toho, aby bez vás nešlo sestavit vládu. Na scéně se ale objevují méně okoukaná hnutí, jako třeba Stačilo! nebo Motoristé sobě. Co chcete udělat pro to, aby vaši voliči nepřecházeli k nim?
My máme razantní vedení strany, které se dokáže postavit všem těm krizovým problémům se vší vervou a silou, chce to rozhodnost a zkušenost. Není čas se rozkoukávat. Je potřeba co nejrychleji provést změny a to vše SPD nabízí. Máme jasný program, ne, že ho teď půjdeme sepisovat jako ostatní. Podívejte se, někteří z těch koho zmiňujete nemají ani program do Poslanecké sněmovny. Slyšel jsem, že ho teprve chtějí sepisovat, asi hledají odborníka.
Slevit je někdy nutné
Váš ideální scénář je tedy sestavit vládu s hnutím ANO. Nicméně vy a Andrej Babiš k sobě osobnostně nemáte příliš blízko a i od některých poslanců z řad SPD zaznívá, že by případná spolupráce mohla kvůli vašim vztahům s Andrejem Babišem narazit.
Já nevím, s kým jste mluvila, ale realita je taková, že jsme se ve čtyřech krajích dohodli a vidíte, že to šlo bez problémů. I proto se ptám, kdo to říkal. A v druhé polovině minulého volebního období skutečně fungovala spolupráce mezi SPD a hnutím ANO na vynikající úrovni. Nebyla to koalice, ale já jsem dal na stůl v podstatě tři zákony, opakovaně jsem jednal s paní Schillerovou, která o tom nejdřív nechtěla ani slyšet, ale nakonec mají díky mně statisíce živnostníků levnější podnikání. Zrušení superhrubé mzdy jsme také podpořili společně.
Programově se ale rozcházíte v poměrně zásadních otázkách. Vy mluvíte o referendu o odchodu z EU, což není úplně směr hnutí ANO, které je i přes některé výhrady proevropské. Umíte si představit, že byste kvůli koalici s Andrejem Babišem slevil z těchto svých požadavků?
Já bych rád opravil ten zažitý PR narativ, že proevropské znamená prounijní. My jsme v SPD proevropští, protože chceme zachránit Evropu od unijní politiky, což je třeba migrace a Green Deal. My máme v názvu svoboda a přímá demokracie. To znamená, že prosazení zákona o referendu v co nejdemokratičtějším formátu je podmínka. Pak můžeme vést diskuzi o parametrech, ale pakliže občané hlasovali v roce 2004 o vstupu do Evropské unie v referendu, tak pořád se nedostalo odpovědi od odpůrců referenda, proč ten stejný občan nemůže v podobném referendu o odchodu hlasovat znovu.
Zpět k otázce – umíte si představit, že byste kvůli účasti ve vládě přehodnotil vaše priority?
A moje zkušenost – my jsme v roce 2017 jednali s Andrejem Babišem o vládě, téměř bylo napsáno i vládní prohlášení a zasekli jsme se na tom referendu. Ale třeba v případě zestátnění exekutorů, kdy hnutí ANO bylo zásadně proti, pak Andrej Babiš posílal stínovým ministrům ještě za Sobotkovy vlády připomínky, aby připomínkovali programové prohlášení podle toho, co chce SPD.
Nakonec si ale hnutí ANO poradilo jinak. Nicméně znamená to, že nehodláte slevovat?
Ano, neměli bychom stovku poslanců a ANO to tehdy poskládalo jinak. Na tom příkladu chci ale ukázat, že pakliže to bude záležet na hlasech SPD, tak ta dohoda může být velice rychlá, v rámci dne, dvou. I v těch krajích byla dohoda velmi rychlá. Takže si samozřejmě budu trvat na svém. Ale jasně, že všichni musíme někdy slevit, je to o kompromisech.
Vy zároveň často říkáte, že SPD nepůjde do koalice s někým, kdo je zatížený korupčními skandály. Nevadí vám proto, že někteří členové hnutí ANO jsou dodnes obžalováni v kauze Čapí hnízdo? Nejen Andrej Babiš, ale třeba i Jana Nagyová…
Neznám, v životě jsem ji neviděl. Ona je v politice?
Ano, momentálně je to europoslankyně. Nicméně je stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo, kde má jít o machinace s evropskými dotacemi. Nemůže být tohle pro vaše voliče problematické?
Teď jste mi připomněla, že byla v té kauze, nevěděl jsem, že je v politice. Tak to víte, jsme protikorupční hnutí. A já si myslím, že pakliže je někdo pravomocně odsouzen, tak samozřejmě je to problém, ale toho jsem si u hnutí ANO nevšiml. A mně teď taky hrozí tři roky vězení a není to důvod, aby se mnou nikdo nejednal. Takže ano, kdyby byl někdo z nich odsouzen pravomocně, tak to bude samozřejmě pro hnutí SPD problematické a muselo by se to řešit, ale toto myslím není ten případ.
Plakát byl mírný, reaguje Okamura na možné stíhání
Když už jsme u vašeho stíhání – minulý rok jste v reakci na kritiku vaší kampaně tvrdil, že je umírněná. Teď, pokud vás Poslanecká sněmovna vydá policii, vám za plakát hrozí až tři roky vězení. Stále si stojíte za tím, že to bylo mírné?
Já chci zdůraznit, že pointou celého plakátu je ta druhá věta: „Stop migračnímu paktu EU.“ A to chirurgové, které je v uvozovkách, reaguje na články, které vycházely kolem roku 2015 v západní Evropě, ale i v Česku, že v rámci migrační vlny přicházejí vzdělaní lidé. Já jsem to progoogloval. Například, že sem přicházejí lékaři, inženýři, takže tady nějakou humornou formou, byť to není vůbec humorné, poukazujeme na tu lež a pokrytectví liberálních aktivistů.
Nejen policie v tom vidí podněcování k nenávisti vůči skupině osob, v tomto případě rasisticky proti lidem tmavé pleti…
Vzhledem k tragédii v německém Magdeburku si myslím, že je to skutečně mírné. Protože ty uvozovky s chirurgem jsou alegorie, ale jinak je to pravda. Co se stalo v Německu totiž byla vražda. A teď je situace taková, že máme volební rok a já jsem přesně očekával – protože tu nejsem první den –, že Fialova koalice vymyslí, jak kriminalizovat mě a SPD. Tři roky mi hrozí na základě trestního oznámení od vládní koalice…
Na základě podnětu Jiřího Pospíšila z TOP 09. Nebo snad máte prokázané, že nešlo o jeho osobní iniciativu?
Já si myslím, že to nebyla vlastní aktivita, já jsem přesvědčen o tom, že pan Pospíšil byl vybrán jako exministr spravedlnosti, protože má kontakty na státní zástupce. Já si myslím, že je to zcela připravená kauza ze strany vládní koalice s cílem kriminalizovat opoziční SPD a kriminalizovat Tomia Okamuru.
Teď se tváříte jako mučedník. Nebo snad máte nějaké důkazy, že tady probíhá jakýsi komplot a snaha umlčet opozici?
Mám prokázáno, že mě vedení Ministerstva vnitra dává opakovaně do zprávy o extremismu, a až poté, co jsme dali k soudu ministerstvo, tak nás tam přestali dávat. Přitom říkáme pořád to samé. A teď probíhá ten nekonečný soud, takže ministerstvo ještě utrácí státní peníze za právníky, aby se odvolávalo proti soudním rozsudkům. A to, že policie žádá o vydání, je na základě pokynu státního zástupce. Policie o to už ani neměla zájem, byl jsem dvakrát na výslechu. Takže to, že to jde od koalice, konkrétně od Pospíšila, berte jako fakt.
Tak ale, to je snad běžná praxe, že policie v případě, kdy má být zahájeno trestní řízení, koná na základě rozhodnutí státního zástupce. To je přece normální průběh.
Není, protože na tom není nic špatného. Na tom plakátu není nic, co by splňovalo trestný čin. Není tam výzva k ničemu. Prostě teďka je žádost o vydání a hrozí mi až tři roky vězení za plakát, za politický názor. A já si za tím stojím, neuhnu a dál budu říkat pravdu, protože nechci žádný přijímání migrantů. Já si myslím, že je to zcela pravdivý plakát.
„Odběr plynu z Ruska nevylučuji“
Fungují podobná hesla a vedení kampaní na vaše voliče? Jde o to hlavní, co jim nabízíte?
Paní redaktorko, pro SPD a naše voliče bude teď před volbami hlavní národní ekonomika. Ale migrace také, samozřejmě. Prostě Česká republika a zájmy našich občanů musí být na prvním místě. Takže pro nás bude hlavní snížení cen energií, zvyšování životní úrovně. Vláda Petra Fialy podle mě zradila, když hlasovala pro uzavření českých uhelných dolů za několik let. To za mě byla obrovská chyba, sebedestrukce. Třeba Poláci si dupli, můžou těžit ještě dvacet let, ale těch je 40 milionů.
A já jsem samozřejmě mluvil i třeba s vedením firmy Sev.en Energy a za těchto podmínek se jim už vůbec nevyplatí ty doly otvírat. To by musel opravdu stát obrovsky přispět nebo to dokonce převzít, aby se to vůbec kvůli emisním povolenkám vyplatilo.
Jak konkrétně tedy chcete zařídit snižování cen energií a zvyšování životní úrovně?
Určitě budeme chtít posílit soběstačnost v základních potravinách, které lze pěstovat v České republice. Globalizace se neukázala jako dobrá, vzpomeňme na covid, na ty ceny. Na úrodné půdě tu stojí soláry, protože se to dotačně vyplatí, nebo tam místo obilí a jiných potravin roste řepka. Tak kde to jsme? To přece normální chytrá země neudělá.
A co se energií týče, začnu plynem. Jednoznačně je potřeba mít vlastního státního obchodníka s plynem, abychom si ho kupovali podle toho, kde je to pro nás opravdu výhodné. Ať už na mě nikdo nechodí s ideologickýma věcma.
Odkud by podle vás bylo výhodné brát plyn? Z Ruska?
Ono to může být různé, to nemusí být vždycky ruský plyn. To je prostě podle pohybu, nabídky, poptávky a celkové situace.
Odběr plynu z Ruska byste ale nevylučoval?
Ne, to vůbec nevylučuji. Tak ono třeba Rakousko taky bralo ještě minulý rok, možná ještě letos. A abychom postavili naši ekonomiku na nohy, neobejdeme se bez levných energií. Protože to se promítá na všem – hnojiva, potraviny, bydlení, jakákoliv výroba, všechno, co si vzpomenete v lidským životě, je dneska o energiích. A drahé energie znamenají inflaci, naopak levné prosperitu. Proto, co se týče plynu, jsem už řekl to se státním obchodníkem.
Odstoupení od Green Dealu, které také žádáte, není úplně možné, dokud jsme členy Evropské unie. Víte to?
Ano, to samozřejmě znamená referendum o odchodu z EU. Ale třeba teď po vítězství Donalda Trumpa, kdy já jsem politicky rád – jsem jeho příznivcem v oblasti migrace, chce ukončit válku na Ukrajině –, ale ekonomicky to znamená problémy. Protože Trump má Ameriku na prvním místě. Ale my bychom měli mít Českou republiku na prvním místě. A Evropa bude mít problémy, protože na jedné straně bude BRICS, na druhé straně Spojené státy a Evropa bude mít emisní povolenky a Green Deal, to je špatná zpráva.
Seznam Zprávy v dalších dnech přinesou velké rozhovory také s dalšími lídry stran.
S kým jsme už mluvili:
- Rozhovor s prvním místopředsedou hnutí ANO Karlem Havlíčkem.
- Rozhovor s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.
- Rozhovor s volebním lídrem ODS a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou.
- Rozhovor s mladou hvězdou Motoristů sobě Matějem Gregorem.
- Rozhovor s předsedou Pirátů Zdeňkem Hřibem.
- Rozhovor s předsedkyní SOCDEM Janou Maláčovou.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.