Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Svět se musí navrátit k politice „maximálního tlaku“ vůči Íránu, aby jej proměnil v demokratičtější zemi. V sobotu to podle agentury Reuters při návštěvě Paříže řekl Keith Kellogg, který bude v administrativě prezidenta Donalda Trumpa zastávat funkci zmocněnce pro Ukrajinu. „Tyto tlaky nejsou pouze kinetické, nejde jen o vojenský tlak, musí to také být ekonomický a diplomatický tlak,“ uvedl generálporučík ve výslužbě na akci exilové íránské Národní rady odporu (NCRI).
Trump, který se 20. ledna vrátí do Bílého domu, slibuje návrat k tvrdé politice vůči Íránu, kterou prosazoval během svého prvního funkčního období ve snaze zdecimovat íránskou ekonomiku natolik, aby byl Teherán nucen uzavřít novou dohodu o svém jaderném a raketovém programu, jakož i o destabilizujících aktivitách v regionu.
V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, Evropskou unií, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. USA ale od dohody za Trumpovy vlády v roce 2018 jednostranně odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Teherán pak začal dohodu porušovat.
Podle agentury Reuters není jasné, zda návštěvy Paříže využije Kellogg k tomu, aby s francouzskými představiteli jednal o Ukrajině. Elysejský palác, ministerstvo zahraničí ani Trumpův přípravný tým na žádost Reuters o komentář okamžitě nereagovaly.
Na akcích NCRI v minulosti vystoupil také budoucí ministr zahraničí USA Marco Rubio. Skupina opakovaně hovoří o potřebě svrhnout stávající íránské úřady, avšak podle Reuters není jasné, jak velkou podporu má v Íránu.
Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci, když íránští militantní studenti v listopadu 1979 zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi na 444 dní jako rukojmí 52 Američanů. Někdejší budova americké ambasády v Teheránu dnes slouží jako muzeum. Zatímco někteří expozici označují za odstrašující příklad íránské protiamerické a antisemitské propagandy, podle jiných muzeum dokládá pravou tvář americké demokracie.