Hlavní obsah

Dětský ombudsman je priorita politiků. Peníze pro něj se ale neřeší

Foto: Lopolo, Shutterstock.com

Zákon počítá s důležitou pravomocí pro dětského ombudsmana. Jako vedlejší účastník má vstupovat i do řízení a hájit práva dětí (ilustrační snímek).

Na prosazení dětského ombudsmana se shodne vláda i s opozicí. Stále ovšem není jisté, jaký by měl mít rozpočet.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Už v následujících týdnech by poslanci mohli finálně schválit zřízení nového postu dětského ombudsmana, který by měl působit v rámci jedné kanceláře s už zavedeným veřejným ochráncem práv.

Za návrhem oficiálně stojí Ministerstvo spravedlnosti. To potvrdilo redakci Seznam Zpráv, že je bod zařazený na pořad nadcházející schůze, která začíná 21. ledna.

Takzvaný dětský ombudsman by měl získat klíčovou kompetenci – ve vymezených situacích by mohl vstupovat v roli vedlejšího účastníka do řízení týkajících se ochrany práv dětí. Mimo to by mohl kontrolovat a monitorovat dodržování dětských práv a upozorňovat na systémové nedostatky a navrhovat řešení.

Veřejný ochránce práv na svých stránkách vyčísluje, že nově zřízený dětský ombudsman by se měl zaměřit na zhruba 30 tisíc dětí, kteří žijí mimo domov, na tisíce dětí v ústavech a další tisíce týraných dětí. Případně také na desítky tisíc dětí v ohrožení bytovou nouzí nebo děti, které mají jednoho z rodičů ve vězení.

„Čím dřív bude, tím lépe. Protože systém ochrany práv dětí funguje v naší zemi roztříštěně a dochází k velkým systémovým selháním ať už v ochraně dětí před nadměrným umisťováním do ústavní péče, tak v ochraně dětí u komplikovaných rozvodů a rozchodů rodičů, nebo v případě respektování práv a potřeb dětí,“ konstatuje zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Popisuje, že se proto bude snažit jednat s poslanci a senátory, aby se zákon dostal mezi priority a byl schválený co nejdřív. Dětským ombudsmanem se podle navrhovaného zákona může stát osoba starší 35 let, která se v předchozích 10 letech nejméně pět roků věnovala prosazování či ochraně práv dětí.

Jurečka: Počítáme, že zákon dotáhneme

Vláda dala zákonu zelenou loni v dubnu. První čtení ve Sněmovně proběhlo v květnu, druhé v září. Na finální schvalování se ovšem od té doby čeká. Prosazovali ho především zástupci Pirátů, kteří ovšem na podzim z koalice vystoupili.

Například místopředseda vlády a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluví o tom, že koalice počítá s tím, že zákon se do voleb dotáhne do konce. „Já s tím počítám, byla to jedna z priorit, že dětských ombudsman bude legislativně ukotvený,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

„Politická dohoda je, že by měl být dětský ombudsman v tomto volebním období schválen,“ potvrzuje i Klára Šimáčková Laurenčíková.

Netradičně má tlačit na schválení vládního zákona i opozice. Tvrdí to alespoň zpravodajka zákona a poslankyně za hnutí ANO Helena Válková.

„Byl to závazný příslib pana ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který zákon zdědil po panu ministrovi Šalomounovi (bývalý pirátský ministr pro legislativu, pozn. red.) s tím, že zákon bude schválený do konce roku. Pak byly mimořádné schůze a řekli, že to v lednu určitě bude,“ popisuje Helena Válková a mluví o tom, že dětský ombudsman je „strašně potřebný“.

Poslankyně Válková proto mluví o tom, že dětský ombudsman je podmínkou pro spolupráci ze strany hnutí ANO na jiné legislativě z dílny Ministerstva spravedlnosti – reformě trestního práva. „Pokud do konce ledna neudělají 3. čtení dětského ombudsmana, tak nebudeme spolupracovat a reforma nebude,“ říká Helena Válková.

Peníze se zatím neřeší

Z informací, které redakce Seznam Zpráv shromáždila, se ukazuje, že klíčové je ještě řešení otázky, s jakým rozpočtem bude moci dětský ombudsman pracovat.

Důvodová zpráva k zákonu navrhuje rovnou čtyři varianty. Nejdražší počítá s rozpočtem v roce zahájení výkonu nové působnosti ochránce ve výši 74 681 199 korun. V letech následujících by pak každoročně výdaje činily 37 873 752 korun. Naopak úplně nejlevnější varianta pak počítá v prvním roce s výdaji 8 160 963 korun, v letech následujících by pak každoročně činily 6 478 791 korun.

Proto už v minulém roce vyjádřil nad připravovaným zákonem rozpaky ombudsman Stanislav Křeček. „Druhá z řešených variant je roční rozpočet 24 milionů, což znamená kolem 11 lidí. To by asi pokrylo agendu, kterou plánujeme. Je to minimum lidí, kteří by mohli mít na starosti ty nové kompetence,“ uvedl v rozhovoru.

Aktuálně pak napřímo říká, že „formální zřízení bez zajištění podmínek pro činnost ke zvýšení ochrany práv v České republice nepovede“.

Nejlevnější variantu s rozpočtem okolo osmi milionů, která by umožnila vznik pozice dětského ombudsmana, ale bez dalších zaměstnanců, ani druhou variantu počítající s pěti zaměstnanci, považuje za nepřijatelné.

Jenomže na rozpočtu shoda stále není. „Ombudsman určitě potřebuje finanční posílení, tak aby mohlo dojít k navýšení úvazků pro dobrou implementaci vzniku. Na tento fakt jsem upozorňovala i na vládě v momentě, kdy vláda schvalovala návrh zákona. Věřím, že s tím bude počítáno a bude to reflektováno,“ konstatuje zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková.

Místopředseda vlády Marian Jurečka ale pro Seznam Zprávy popsal, že dohoda je taková, že peníze se budou řešit až po schválení zákona. „Tato debata nebyla součástí finálního schválení na vládě a řeklo se, že se to dořeší v okamžiku, kdy se funkce rozeběhne,“ uvedl ministr práce.

Doporučované