Hlavní obsah

Požáry v Los Angeles. Proč jsou tak devastující a dalo se jim zabránit?

Foto: Tayfun Coskun / Anadolu, Profimedia.cz

Hasiči v Topanga Canyon poblíž Pacific Palisades.

Aktuální požáry v Los Angeles patří k nejničivějším v historii města.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Série požárů, která už od úterý pustoší kalifornské Los Angeles a jeho okolí, stále není pod kontrolou hasičů.

Potvrzeno je už nejméně deset mrtvých, panují obavy ze zničení deseti tisíc budov a své domovy muselo opustit na 180 tisíc lidí.

Americká média čím dál častěji zveřejňují i jména slavných, jejichž domy byly zcela zničeny. Zmiňují například Mandy Moore, Anthonyho Hopkinse či například Paris Hilton.

Byť nejsou požáry - ve srovnání s těmi z let 2021 a 2018 - rozlohou nijak velké, už teď mají úřady jasno v tom, že jsou vůbec nejhoršími a nejničivějšími v historii města.

Důvodem je, že oheň zasáhl hustě zalidněné oblasti, výše škod se tak dosud odhaduje na 150 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 3,36 bilionu korun.

Proč jsou současné požáry tak rozsáhlé?

Jižní Kalifornie se dlouhodobě potýká se suchem - poslední významnější srážky tam spadly loni v dubnu. Tento stav je způsoben jevem La Niña, který odklonil pacifické bouře směrem na severozápad. Neobvyklé vzory atmosférického tlaku poblíž Los Angeles navíc blokují chladné bouře přicházející z Aljašského zálivu.

Další z příčin jsou zimní větry Santa Ana. Tyto vanou ze severovýchodu, přinášejí horký a suchý vzduch, což způsobuje, že vegetace v oblasti vysychá. Poryvy se formují v rovinatých oblastech, ale cestou ke kalifornskému pobřeží narazí na hory, odkud proudí přes pouště do aglomerací v Los Angeles.

Dva největší požáry zuří v bohaté čtvrti Pacific Palisades a u měst Altadena a Pasadena. Tyto oblasti jsou typickým příkladem takzvaného wildland–urban interface (WUI), tedy míst, kde otevřená krajina přechází v zástavbu. Požáry v těchto zónách mohou být zvlášť devastující, protože domy jsou často v těsné blízkosti hořlavých keřů a stromů.

Foto: Olbram Pavlíček, Seznam Zprávy

Ohniska požárů.

Co komplikuje zásah hasičů?

Mimo jiné nedostatek vody. Hydranty v Los Angeles, které jsou součástí městských vodovodních systémů, dokážou poskytnout dostatečný tlak vody pro každodenní potřeby a hašení menších požárů.

Nedostačují ale pro zvládnutí požárů tohoto rozsahu a intenzity, napsala agentura Bloomberg. Hasiči tak musejí odčerpávat vodu z nejbližších řek a rybníků.

Do boje s plameny se zapojilo na 7500 hasičů, USA navíc požádaly o pomoc okolní státy. Podle serveru CBC News už dorazilo 250 lidí z Kanady.

Dá se požárům předcházet?

Kalifornie má směrnice pro budování obranných prostor kolem domů, které mají pomoci snížit riziko požárů.

Předpisy zahrnují například odstraňování vysoce hořlavé vegetace v okolí domů či pravidelnou údržbu, jako je čištění okapů a uzavírání větracích otvorů jemnými mřížkami. Cílem je zamezit tomu, aby se oheň snadno přenesl z vegetace na budovy.

Kalifornské úřady pracují na nových pravidlech pro vytváření obranných prostor, známých jako „Zone Zero“. Tento přístup zahrnuje detailní návrh a specifické směrnice, jak stavět a udržovat domy v oblastech se zvýšeným rizikem požárů. Opatření se zaměřují především na zajištění dostatečné vzdálenosti mezi budovami a potenciálně hořlavou vegetací.

Kromě toho stát i místní úřady investují do vzdělávacích programů, které obyvatele informují o nezbytnosti prevence požárů. Osvěta zahrnuje rady, jakým způsobem udržovat bezpečné vzdálenosti mezi stromy a domy, nebo jak správně zajišťovat skladování hořlavých materiálů.

Cílem je, aby lidé sami aktivně chránili své domovy a předešli tak větším škodám při požárech.

+16

Doporučované