Hlavní obsah

„Zelenského mám plné zuby.“ Poslanci grilovali Fica kvůli cestě do Moskvy

Foto: Profimedia.cz

Robert Fico na jednání evropského výboru slovenského parlamentu, 10. ledna.

„Co jste dojednal, pane premiére? Příměří není, plyn neteče,“ ptal se opoziční lídr Šimečka. Fico se hájil tím, že při předvánoční návštěvě Kremlu žádal Putina o sváteční příměří na Ukrajině. K tomu nedošlo.

Článek

/Od naší spolupracovnice na Slovensku/

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Podkopává důvěru našich spojenců v EU a NATO a poškozuje dobré jméno Slovenska v zahraničí,“ kritizovala poslankyně opoziční strany Progresivní Slovensko (PS) Beata Jurík předvánoční cestu slovenského premiéra do Moskvy za ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Robert Fico návštěvu na její popud musel v pátek přijít vysvětlovat na mimořádné zasedání parlamentního evropského výboru.

„V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali, že uděláme vše pro postupnou normalizaci vztahů s Ruskou federací. Stejně tak uděláme vše pro to, aby Slovensko bylo aktivní na všech čtyřech světových stranách,“ uvedl předseda nejsilnější vládní strany Směr.

Fico tvrdí, že jel do Ruska Slovensku vyjednat dodávky plynu, protože Ukrajina měla v plánu (a také to pak splnila) od 1. ledna zastavit přepravu této suroviny z Ruska přes své území, což avizovala rok dopředu. Další evropské státy si mezitím zajistily náhradní dodávky.

Ruské vlivy na Slovensku

Seznam Zprávy v prosinci mapovaly politický vliv a iniciativy ve dvou „proslavených“ slovenských obcích. V Očové, kde starostu dělá poslanec Rudolf Huliak, a ve Smilně, kde tamní starosta vybral na pomoc Rusku 50 tisíc eur a ve vojenské uniformě je dovezl do Moskvy.

„Jedeme ze zásobníků a máme diverzifikační smlouvy. Ale mluvil jsem s prezidentem Putinem, že je smlouva mezi námi a Gazpromem, že nám musí nějak ten plyn doručit, že dokážeme něco protlačit přes jih,“ popisoval premiér. Slovensko se navíc kvůli ukrajinskému kroku proměnilo z distributora plynu na odběratele.

„Co jste dojednal, pane premiére? Příměří není, plyn neteče,“ ptal se Fica lídr PS Michal Šimečka.

Cesta do Moskvy se bude opakovat

„Prezident Putin garantoval, že bude ctít svoje závazky, Rusko byl vždy spolehlivý partner, co se týče dodávek energií. Nikdy nás nepodvedlo, na rozdíl od Ukrajiny,“ pokračoval Fico.

Připomněl plynovou krizi z roku 2009, kdy žádal tehdejší ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou o poskytnutí plynu z ukrajinských zásobníků. „Poslala mě k čertu. To jsou typičtí Ukrajinci,“ stěžoval si premiér.

Ukrajinský energetický expert Mychajlo Hončar se domnívá, že Kreml po Ficovi chtěl, aby zajistil, že Kyjev tranzit nezastaví.

„Podle informací, které se objevily, rozehrála Moskva mezi Ficem a Viktorem Orbánem jakousi soutěž. Její podstatou je, aby představitelé obou zemí bojovali za prodloužení tranzitu ruského plynu,“ řekl prezident ukrajinského Centra pro globální Strategie XXI v rozhovoru pro slovenský portál Aktuality. Vítěz měl podle něj dostat finanční bonus.

Fico se po návštěvě u Putina na několik dní ztratil veřejnosti z dohledu, podle zjištění novinářů byl patrně ve Vietnamu. Vysvětlení během svátků žádal i prezident Peter Pellegrini. Později Fico tvrdil, že o své cestě prý dopředu informoval domácí i zahraniční partnery.

To nedokázali potvrdit ani koaliční poslanci jako expert Směru na zahraniční politiku Marián Kéry, který během premiérovy cesty říkal, že nemá důvod mít informace o Ficově cestě. Po Novém roce ve vysílání RTVS změnil verzi a řekl, že o ní věděl. Později Fica podpořil Andrej Danko, šéf nejmenší koaliční strany SNS.

Vánoce Roberta Fica

Slovenský premiér se přes svátky ztratil slovenské veřejnosti. Na dotazy o svém pobytu neodpovídal ani Robert Fico ani Úřad vlády. Premiér s veřejností komunikoval jen přes videa, která nahrál na sociální sítě. V patnáctiminutových videích řešil zahraniční politiku, kritizoval opozici, média i nevládní organizace.

Čtenář Denníku N později podle několika detailů z videa zjistil, že Fico pobýval ve Vietnamu. Zařízení na záběrech totiž odpovídají vybavení luxusního hotelu v Hanoji. Když se novináři telefonicky po premiérovi zeptali na recepci, hotel hovor přesměroval do apartmánu, kde ho ale nikdo nezvedl.

Cena za jednu noc v apartmánu Grand Opera Suite, který interiérem odpovídá Ficovu videu, se pohybuje v přepočtu od 111 tisíc do 144 tisíc korun, a to bez daně a místních poplatků.

Nadace Zastavme korupci později identifikovala i další místo, kde slovenský premiér trávil svátky. Minimálne od 27. prosince do 1. ledna podle ní pobýval v luxusním resortu na vietnamském ostrově Phu Quoc. „Jedna noc v hotelu mimo svátky stojí 1400 eur (v přepočtu přes 35 tisíc korun). V hotelu ho jeden z návštěvníků viděl v doprovodu jeho přítelkyně ještě i 1. ledna,“ tvrdí nadace.

Opozice se chce kvůli netransparentní cestě pokusit premiéra odvolat.

Mírová jednání na Slovensku bez Putina a Zelenského

Premiér Fico na pátečním zasedání výboru prohlásil, že stále plánuje květnovou cestu do Ruska na výročí konce druhé světové války. Na prosincovém setkání s Vladimirem Putinem prý nabídl Slovensko jako místo pro mírové rozhovory na nižší politické úrovni bez účasti premiérů či prezidentů Ruska a Ukrajiny.

„Kdyby na území Slovenska přijel prezident Putin, všichni víme, že je na něj vydán mezinárodní zatykač, tak byste asi měli veřejné prohlášení, že by měly zasáhnout orgány činné v trestním řízení a měly by pana Putina zatknout,“ obrátil se Robert Fico na opoziční poslance.

Místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Beata Jurík připomněla, že zatykač na Putina byl vydaný kvůli podezření z válečných zločinů na Ukrajině. „Já tu nejsem od toho, abych vyhověl prezidentu Zelenskému, přiznám se, že už ho mám někdy plné zuby,“ pokračoval Fico.

Do ostrého konfliktu s ukrajinským prezidentem se dostal už na prosincovém summitu v Bruselu. Volodymyr Zelenskyj přes média vzkázal do Bratislavy, že zatímco Slovensko přichází kvůli zastavení tranzitu plynu o peníze, Ukrajinci napadení Ruskem umírají.

Zelenskyj připustil tranzit ruského plynu přes jiné dodavatele, ale naléhal na to, aby zisky se zisky z jeho prodeje až do konce války nedostávaly do ruského rozpočtu.

Zabýváte se blbostmi, reagoval Fico

Opozice na výboru zpochybňovala i Ficův údaj, že Slovensko kvůli ukrajinské stopce přijde o 500 milionů eur za tranzitní poplatky. „Eustream (firma provozující na Slovensku plynovody, pozn. red.) byl loni ve ztrátě a měl tržby 176 milionů eur. A ten objem, který proudí přes naše území, stále klesá,“ zpochybnil údaje opoziční lídr Šimečka.

Poslance také zajímalo, proč Fico po návratu z Moskvy mluvil o nutnosti vydat nové stanovisko tří nejvyšších ústavních činitelů, které by mělo změnit zahraničněpolitickou orientaci vlády. „Je pak úplně legitimní se ptát, jak se změní zahraničněpolitická orientace Slovenska,“ poznamenal Šimečka.

„Mám pocit, že máte strašně moc řečí, máte fotku s prezidentem Putinem, ale pokud nehájíte zájmy občanů Slovenska, tak čí zájmy hájíte? Nejsou to náhodou zájmy imperiální mocnosti?“ pokračoval ostře šéf Progresivního Slovenska.

Fico reagoval podrážděně: „Naší povinnosti je nadále tlačit na Ukrajinu, na Ruskou federaci, aby přišlo řešení. Co z toho má občan? Především musí vidět, že státní reprezentace se zabývá důležitými věcmi a ne blbostmi jako vy.“

Premiér také v parlamentu řekl, že žádal Putina o vánoční příměří na Ukrajině. Jeho návrh ale ruský prezident nevyslyšel.

Doporučované