Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americké ministerstvo obrany oznámilo aktualizaci seznamu, na nějž průběžně umisťuje firmy, které údajně spolupracují s čínskou armádou. Nově se na černé listině vyskytuje čínský internetový konglomerát Tencent a jeden z největších světových výrobců baterií do elektromobilů CATL.
Z umístění na seznam nevyplývají pro firmy přímé sankce, listina spíše slouží jako varování pro americké společnosti, aby se vyhnuly obchodům s těmito firmami.
Umístění na listinu však poškozuje reputaci firem. To dokazuje i pokles akcií – hodnota Tencentu, který mimo jiné provozuje i sociální síť WeChat, klesla od oznámení o přibližně 8,6 procenta, a akcie společnosti CATL zhruba o 3,65 procenta.
Pokud by se firmám podařilo prokázat, že byly na listinu zařazeny neprávem, mohly by z ní být opětovně odstraněny. To se ostatně v minulosti povedlo technologické firmě Xiaomi.
S nastupující Trumpovou administrativou, která slibuje velice tvrdý postoj k Číně, se ale podobný úspěch zdá nepravděpodobný, tvrdí agentura AP. Umístění dvou gigantů na seznam může být předzvěstí vyostření obchodní války mezi USA a Čínou.
Kroky proti Tencentu podnikal Trump již v době jeho prvního prezidenství. V roce 2020 se pokusil ve Spojených státech zakázat právě sociální síť WeChat. Zákaz mu tehdy překazil soud.
Česká stopa
Příběh obsahuje i českou stopu – společnost Tencent je totiž minoritním akcionářem známé české herní firmy Bohemia Interactive, která stojí například za úspěšnou herní sérií Arma.
„My děláme čistě herní průmysl, Tencent provozuje i nějaké sociální platformy, sociální média a podobně. Ale co se týče čistě herního průmyslu, neočekáváme, že to bude mít jakýkoliv vliv. My zkrátka vyrábíme hry, zábavní průmysl – a tam se pro nás nic nemění,“ komentoval pro SZ Byznys, jak s rozhodnutím nakládá česká firma, Pavel Křižka, PR manažer firmy Bohemia Interactive.
Tencent a hry
- V roce 2012 odkoupil 40% podíl v Epic Games, studiu, které vyvíjí Fortnite.
- V roce 2013 odkoupil 5% podíl v Activision Blizzard, studiu, které vyvíjí například herní sérii Call of Duty, Diablo, World of Warcraft či Overwatch.
- V roce 2015 se stal vlastníkem Riot Games, studia, které vyvíjí League of Legends.
- V roce 2016 odkoupil 5% podíl v Paradox Interactive, studiu, které vyvíjí například Victoria 3, Europa Universalis IV či Hearts of Iron IV.
- V roce 2017 odkoupil 11,5% podíl v Bluehole, studiu, které spolupracuje na vývoji PlayerUnknown’s Battlegrounds.
- V roce 2018 odkoupil 5% podíl v Ubisoft, studiu, které vyvíjí například herní série Assassin’s Creed, Far Cry či Watch Dogs.
- V herním studiu Supercell, které vyvíjí mobilní hry (Clash of Clans apod.) vlastní podíl 84,3 %.
- V roce 2021 koupil minoritní podíl v největším českém herním studiu Bohemia Interactive, které má na kontě globálně úspěšné herní tituly jako Operace Flashpoint, DayZ či sérii Arma.
Zdroj: Wikipedia
Tencent totiž vyvíjí i další aplikace a sociální média, jako je Tencent QQ, či microblogingovou platformu Tencent Weibo. Vlastní také podíly v Discordu, Redditu, Snapchatu a TikToku.
Software z produkce herních studií je ovšem díky své realističnosti oblíbený právě u ozbrojených složek. K jejich tréninku ale může sloužit také herní hardware. V praxi tak například s orientací na bojišti izraelským vojákům pomáhají brýle využívající rozšířenou realitu od tuzemského startupu QuaternAR. Mezi investory pražské společnosti patří i spoluzakladatelé největšího českého herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl a Slavomír Pavlíček.
Ti už s armádním softwarem mají zkušenosti, v minulosti prodali nástroj pro vojenskou simulaci Bohemia Interactive Simulations britskému kolosu BAE Systems.
Problém mohou být i baterie
Zařazení výrobce baterií CATL na seznam firem spolupracujících s čínskou armádou navrhoval Pentagonu minulý rok v srpnu republikán Marco Rubio. Toho si Donald Trump vybral jako ministra zahraničí ve své nastupující administrativě.
„Vazby CATL na čínskou komunistickou stranu a její ozbrojené křídlo, Lidovou osvobozeneckou armádu, jsou rozsáhlé a zřejmé,“ uvádí se mimo jiné v otevřeném dopise, který senátor za Floridu Rubio podepsal. Adresátem dopisu byl Bidenův ministr obrany Lloyd Austin.
Společnost CATL je ale zároveň klíčový dodavatel baterií do elektromobilů mnoha automobilovým firmám – mezi nimi je i Tesla Elona Muska. Právě Musk byl v kampani jedním z klíčových Trumpových spojenců a zvolený prezident ho jmenoval jako jednoho z ministrů pro státní efektivitu.