Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Německo může podle Elona Muska zachránit jen Alternativa pro Německo (AfD). Americký miliardář to řekl v rozhovoru se spolupředsedkyní strany Alice Weidelovou, který v pátek vedli prostřednictvím sítě X.
Rozhovor Muska a Weidelové, která bude na víkendovém stranickém sjezdu v saské Riese zvolena oficiálně kandidátkou své strany na německou kancléřku v únorových volbách, trval zhruba hodinu a čtvrt. Živě jej poslouchalo v určitých úsecích nejméně 200 tisíc lidí. Do takzvaného X-Space se lze přihlásit ale i anonymně, a skutečný počet posluchačů tak mohl být vyšší.
Musk sociální síť X vlastní, koupil ji v roce 2022, když ještě nesla původní název Twitter. Síť následně opustila řada uživatelů, kteří ji kritizovali kvůli šíření dezinformací a konspiračních teorií.
AfD je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.
Podle průzkumů veřejného mínění by mohla AfD v nadcházejících volbách získat kolem 19 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.
„Jen AfD může Německo zachránit… jinak se to v Německu ještě výrazně zhorší,“ uvedl v hovoru Musk, který už dříve na síti X stranu podpořil. Před časem také zaútočil na sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, kterého označil za blázna, či na německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který je podle něj „protidemokratický tyran“.
Války, Merkelová, Hitler
Weidelová a Musk hovořili o řadě témat: o válce na Ukrajině, válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás, ale například i o Muskově plánované misi na Mars či o víře v Boha. V úvodu se věnovali německé energetické politice, Weidelová kritizovala bývalou kancléřku Angelu Merkelovou za rozhodnutí vyřadit z provozu německé jaderné elektrárny. Označila ji za „první zelenou kancléřku“ Německa.
Na otázku, jak se AfD staví k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, Weidelová odpověděla, že Hitler nebyl pravicový ani konzervativní jako AfD, ale že byl „komunista a sám se vnímal jako socialista“. Komunisté, socialisté a sociální demokraté přitom patřili za Hitlerovy krutovlády k pronásledovaným skupinám.
Weidelová si v rozhovoru stěžovala na „nálepkování“ ze strany německých médií. Tvrdila také, že je to poprvé za deset let, kdy jí někdo poskytl možnost hovořit bez přerušování a bez zaujatosti proti ní.
V Německu vyvolaly v posledních dnech Muskovy aktivity pobouření. Podle některých německých politiků se miliardář vměšuje do předvolebního boje a ohrožuje dobré vztahy mezi Německem a USA. I kancléř Scholz se k situaci vyjádřil. „O tom, jak to bude v Německu dál vypadat, rozhodnou občanky a občané. Nerozhodují o tom majitelé sociálních sítí,“ uvedl v novoročním projevu.
Podle nedávného průzkumu agentury YouGov si 59 procent Němců myslí, že Muskova podpora AfD před volbami pomáhá. Jen čtyři procenta mají za to, že straně miliardářova přízeň škodí.