Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Polská vláda zajistí svobodnou a bezpečnou účast nejvyšších izraelských představitelů na akci k 80. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Kabinet to ve čtvrtek uvedl podle médií v reakci na žádost prezidenta Andrzeje Dudy, aby ochránil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před možným zatčením.
Premiér Donald Tusk ujistil, že Netanjahu nebude v Polsku zatčen na žádost Mezinárodního trestního soudu (ICC), napsal server Onet. Na izraelského premiéra vydal ICC loni v listopadu zatykač. Netanjahu čelí obvinění ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy.
Polská vláda v souvislosti se slavnostní připomínkou osvobození bývalého nacistického tábora, naplánovanou na 27. ledna, prohlásila, že „zajistí svobodnou a bezpečnou účast nejvyšším izraelským představitelům“. Zajištění bezpečné účasti izraelských vůdců pokládá vláda za vzdání úcty židovskému národu, jehož miliony dcer a synů se staly oběťmi vyhlazování spáchaného nacistickým Německem, uvedla vláda v přijatém usnesení.
Duda v dopise adresovaném Tuskovi z 8. ledna napsal, že polské úřady by měly zaručit, že Netanjahuův pobyt na polském území proběhne „bez překážek“. Odvolával se na „naprosto výjimečné okolnosti“ události. Dopis viděla agentura Bloomberg a mluvčí prezidentské kanceláře Malgorzata Paprocká agentuře PAP potvrdila jeho odeslání.
Netanjahuův mluvčí v pondělí na otázku, zda se premiér plánuje akce v Osvětimi účastnit, uvedl, že žádné pozvání neobdržel.
Prezidentova žádost by mohla polskou vládu dostat do nepříjemné situace, píše Bloomberg. Jako signatář smlouvy o zřízení ICC má Polsko povinnost respektovat rozhodnutí soudu a hnát k odpovědnosti ty, kdo se dopouštějí zločinů proti lidskosti. Římský statut ratifikovalo zhruba 120 zemí, mezi nimi je i Česká republika.
Maďarský premiér Viktor Orbán v listopadu prohlásil, že hodlá pozvat Netanjahua do Budapešti a ignorovat zatykač vydaný ICC.