Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Slovenský katastr nemovitostí se stal terčem masivního kybernetického útoku. Úřad geodézie, kartografie a katastru (ÚGKK) nefunguje od úterý. Tamní ministerstvo vnitra přitom původně tvrdilo, že byl katastr uzavřen kvůli „nezbytným úpravám informačních systémů“.
Až ve středu v podvečer zveřejnil ÚGKK na svém webu podrobnější vyjádření. „Všechny systémy jsou odstavené. Na obnově fungování systémů intenzivně pracujeme s podporou expertů na kybernetickou bezpečnost. Pracoviště katastrálních odborů okresních úřadů budou preventivně až do odstranění důsledků kybernetického útoku dočasně zavřená,“ informoval úřad. Situaci řeší policie i bezpečnostní rada státu.
Útok přišel ze zahraničí, ale oficiálních informací je zatím poskrovnu. „Přesnou kvalifikaci skutku je možné zjistit až na základě provedených procesních úkonů. Další informace poskytne Policejní sbor, jakmile to procesní situace dovolí,“ informovalo o situaci na webu slovenské ministerstvo vnitra.
Bližší informace o situaci zveřejnila až média, konkrétně redakce slovenského internetového deníku Živé.sk. Útok podle jeho informací hackeři provedli pomocí takzvaného ransomwaru, kterému se jinak přezdívá také „vyděračský software“. Díky tomu proniknou útočníci do serverů, kde zašifrují cenná data, za která následně požadují výkupné.
Chybí zálohy
Popsaný hackerský útok je jedním z nejhorších v historii Slovenska. Podle webu Živé.sk nemá stát k dispozici zálohy kompletních dat a jejich část v digitální podobě se tedy může nenávratně ztratit. Obnova těch zbylých má trvat týdny až měsíce. Otázkou tak zůstává, kdy bude stát schopný obnovit provoz služeb katastru. „Realitní trh i trh s hypotékami je do té doby ochromený,“ varuje slovenský Denník N.
Je pravděpodobné, že hackeři údaje nejen zablokovali, ale že si zároveň uložili jejich kopie. Díky tomu by mohli stát finančně vydírat nejen kvůli odšifrování a obnově dat, ale také kvůli zmražení dat tak, aby se k nim nikdo další nedostal. Data by také mohli nabídnout k prodeji dalším zájemcům.
Za obnovení přístupu si hackeři údajně nárokují sedmimístnou sumu v dolarech. V podobných případech odborníci doporučují výkupné neplatit, protože neexistuje záruka, že by se data instituci vrátila nebo že by ji útočníci nenapadli znovu.
Ministr dává ruce pryč
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok kvůli situaci svolal mimořádnou bezpečnostní radu státu, která se má sejít v pátek 10. ledna. Už nyní je ale pod silnou kritikou opozice. K situaci se nevyjádřil. Jeho úřad pouze uvedl, že ministr vnitra nemá za katastr přímou odpovědnost.
„Argument, že katastr nespadá pod ministerstvo vnitra je ještě hloupější než absurdnější. Znamená to, že při nejbližším problému v policii řekne, že policie nepatří pod ministerstvo vnitra, ale pod Policejní prezidium,“ napsal na sociálních sítích někdejší prezidentský kandidát a nyní člen opozičního Progresivního Slovenska Ivan Korčok.