Hlavní obsah

Rozruch v Británii: Novinář o kauze znásilňování, do níž vpadl Musk

Foto: Altopix, Shutterstock.com, Seznam Zprávy

Britský premiér Keir Starmer, hlavní terč nové vlny výpadů miliardáře a majitele sítě X Elona Muska.

Článek

Nejbohatší muž světa a důvěrník nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje v útocích na britskou vládu. Elon Musk na sociální síti X volá i po rezignaci premiéra. A má lví podíl na tom, že britskou politickou scénou znovu otřásá 15 let stará kauza hromadného znásilňování dívek muži většinou z pákistánské komunity.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • O co přesně šlo v kauze takzvaných grooming gangů.
  • Jakou roli tehdy sehrál Keir Starmer coby šéf veřejných žalobců.
  • Co sleduje Elon Musk svými zásahy do vnitřní politiky v cizím státě.

První případ tzv. grooming gangů (z anglického „to groom“ – připravovat někoho na specifickou činnost) se ve Velké Británii dostal na světlo zhruba před 15 lety, kdy současný labouristický premiér Keir Starmer ještě v politice nepůsobil. Zato šéfoval veřejným žalobcům v Anglii a Walesu, a tak měl se stíháním (nebo spíš nestíháním, jak tvrdí řada jeho kritiků včetně Elona Muska) pachatelů sexuálního násilí na dětech ze sociálně zranitelného prostředí co do činění.

„Začalo to ve městě Rotherham a pak se to rozšířilo do dalších. Šlo v zásadě o systémové zneužívání dívek organizovanými skupinami mužů, které probíhalo delší dobu, než proti tomu úřady zakročily. A právě to je teď předmětem sporů,“ vysvětluje v podcastu 5:59 reportér listu Financial Times Andrew Bounds, který pro britský deník v minulosti mapoval tu část kauzy, která se odehrávala ve městě Rochdale.

Jednotlivé dívky, případně jejich rodiny i různé charitativní organizace, podle Boundse hlásily policii, že si je vydržují starší muži, kteří se s nimi seznámili, dávali jim různé dárky, brali je do kina nebo na večeři, takže je v některých případech dotyčné dívky začaly brát jako své mužské partnery. Jenže ti je pak začali podrobovat sexuálnímu násilí, dávali jim drogy nebo alkohol, aby byly povolnější, a pak je nabízeli i svým přátelům.

Foto: archiv Andrewa Boundse

Andrew Bounds dnes pracuje jako zpravodaj Financial Times v Bruselu, dříve ale působil v Anglii, kde mj. mapoval kauzu tzv. grooming gangů ve městě Rochdale.

„Takže docházelo k děsivým situacím, kdy se na těch dívkách a ženách vystřídalo třeba deset nebo i víc mužů. Přišlo se na to díky práci novinářů a někdy kolem roku 2010 se z toho stalo velké celonárodní téma,“ vrací se k tehdejším událostem britský reportér.

Počet obětí se podle něj odhaduje na desítky tisíc, potrestaných byly stovky, většinou se jednalo o muže pákistánského původu, kteří se podle Boundse zaměřovali na bělošky z nefunkčních rodin. V řadě případů šlo o dívky odebrané rodičům a svěřené do ústavní péče, sociálně velmi zranitelné osoby, které zmínění muži cynicky zneužívali. A zastání pak nenašly ani u policie či místních úřadů.

Obavy před obviněním z rasismu

„Stalo se to, že policie a lokální politici a úředníci přistupovali k obětem hodně zaujatým způsobem. Mysleli si, že ty dívky jednaly z vlastní vůle – že s těmi pákistánskými muži spaly, protože zkrátka chtěly, a že možná dokonce šlo o prostitutky,“ sdílí své poznatky z terénu ve městě Rochdale Andrew Bounds.

„Někteří úředníci také měli obavu, že budou obviněni z rasismu, když problém zvednou a upozorní na něj (…) Takže do určité míry zaměnili kriminální chování za běžné osobní vztahy. Celé je to skutečně šokující,“ doplňuje reportér, který ovšem zpochybňuje tvrzení Elona Muska, že Keir Starmer jako šéf státních žalobců musel vědět o tom, co se v Rochdale děje, a že vědomě rozhodl o nestíhání pachatelů popisovaných činů.

Naopak reportér dává Starmerovi kredit za to, že v roce 2012 na regionální úrovni jmenoval speciální státní zástupce, protože měl pocit, že se trestným činům sexuálního zneužívání nedostává dost pozornosti a že počet odsouzených sexuálních násilníků je nízký: „Takže osobně se domnívám, že Keir Starmer tu situaci na poli prošetřování sexuálního násilí spíš zlepšil. Jeho stopa v celé téhle sáze je pozitivní, pravděpodobně pozitivnější než u většiny ostatních aktérů.“

A jak si britský novinář vysvětluje motivaci Elona Muska k jeho útokům na současného vůdce labouristů? „Je asi jasné, že se snaží sesadit labouristickou vládu, chce zdiskreditovat samotného premiéra a donutit jeho ministry, aby odstoupili.“

„Musk také uvedl, že by náměstkyně ministerstva vnitra pro ochranu žen a dívek Jess Phillipsová měla skončit ve vězení, a nazval ji čarodějnicí. A jelikož žijeme ve velmi bouřlivé politické době, tak se nevyhnutelně muselo stát, že jí začali vyhrožovat lidé na internetu i jinde a pravděpodobně se kolem ní budou muset posílit bezpečnostní opatření,“ dodává Andrew Bounds.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak reálné je, že britská vláda vyslyší volání opozice po novém celonárodním vyšetřování kauzy tzv. grooming gangů, nebo nakolik se změnil přístup úřadů k pachatelům sexuálního násilí na dětech a nezletilých oproti minulosti. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Pavel Vondra

Dabing: Pavel Vondra

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: YouTube – Guardian News (@guardiannews), YT – Channel 4 News (@Channel4News), YT – ITV News (@ITVNews)

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované