Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od Nového roku do Česka nepřitekl žádný plyn z východu. Ještě na Silvestra přitom přes hraniční bod v Lanžhotu putovalo ze slovenské strany několik GWh plynu, na Nový rok už byly ale dodávky na nule. Naopak přes hraniční přechod v Branově, kudy prochází plyn ze západu, ve středu přiteklo podle údajů Net4Gas 161 GWh.
Ukrajina totiž s koncem roku 2024 uzavřela jednu z mála cest, jíž se mohl dostat ruský plyn do Česka. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko označil tento krok za „historickou událost“.
Ve čtvrtek v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ) totiž skončil pětiletý kontrakt mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz a smlouva nebyla prodloužena.
V Česku se tak obrátí trend z posledních týdnů loňského roku. V listopadu totiž dovoz ruského plynu přes Ukrajinu, Slovensko a dále do Česka výrazně vzrostl. V průběhu roku se k nám většina plynu sice dostávala z Německa, ale 95 procent dodávek v listopadu šlo ze slovenského směru. Výhoda nákupu suroviny z Ruska spočívala hlavně v ceně. Německo si totiž účtovalo poplatky za tranzit plynu přes své území. Každá MWh plynu se obchodníkům prodražila o 2,50 eura (62 Kč). Od ledna však Německo poplatky zrušilo.
„Je spíš symbolické, že po 57 letech, alespoň zatím, končí tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Klíčové bylo mít kapacity na západě, abychom sem mohli dostat neruský plyn, když bude potřeba,“ říká zvláštní zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.
Po vypuknutí energetické krize se ukázalo, že do vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 bylo evropské plynárenské odvětví podfinancováno, neinvestovaly do něj ani státy, ani firmy. Do té doby stála velká část dodávek plynu do Evropy na plynovodu Nord Stream, který přiváděl surovinu právě z Ruska. Pro alternativu ve zkapalněné podobě (LNG) neměl kontinent vybudovanou nutnou infrastrukturu.
„Stavba terminálů na LNG v Německu, Holandsku, Francii, Belgii a jinde se odkládala dlouhá desetiletí. Čína nebo Japonsko už terminály dávno měly. Jakmile ale bylo třeba najít jiné dodavatele plynu, státy LNG terminály zprovoznily, což znamenalo výdaje navíc,“ popisuje Bartuška. Země do výstavby nových terminálů nalily miliardy eur a další miliardy spolknou nově chystané projekty.
Na zprovoznění terminálů se podílí i Česko. Od roku 2022 do září 2027 si prostřednictvím energetické skupiny ČEZ pronajalo kapacitu v terminálu v nizozemském Eemshavenu. Za pronájem tří miliard kubíků platí ČEZ ročně desítky milionů eur (stovky milionů Kč). ČEZ si také pronajal od roku 2027 kapacitu v terminálu v německém Stade, který je zatím ve výstavbě.
Zkapalněný zemní plyn (LNG)
LNG (anglicky liquefied natural gas, odtud používaná zkratka) – je zemní plyn ve zkapalnělé formě, který má při atmosférickém tlaku teplotu −162 °C. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován na odbytiště pomocí tankerů nebo cisternových vozidel. Terminály jsou vybaveny regazifikačním zařízením, v němž dojde ke znovuzplynění LNG, který se následně dá natlačit do trubek, odkud putuje dál.
Ačkoli potrubní dodávky plynu z Ruska do Evropy klesly, Moskva upevnila svou pozici právě na trhu s LNG. Od ledna do září roku 2024 stoupl podíl Ruska na dodávkách zkapalněného plynu meziročně o šest procentních bodů na 20 procent. „Část zemí západní Evropy dováží ruský LNG, například Francie nebo Španělsko,“ říká Bartuška.
Do Eemshavenu, odkud bere surovinu i Česko, však podle ČEZ nepřiplouvají lodě s ruským plynem. Většina dodávek pochází z USA, zbytek z Afriky a z Jižní Ameriky.
Česko si energetickou bezpečnost pojistilo i odkupem šesti plynových zásobníků od německé společnosti RWE Gas Storage, za které státní firma ČEPS dala 8,68 miliardy Kč. Česko tak předešlo riziku, že by zásobníky odkoupil investor a stát by tak nad plynem neměl úplnou kontrolu. Historicky tomu tak bylo u zásobníku v Dambořicích, který měl do roku 2022 v rukou ruský Gazprom, ale protože jej neplnil, o kapacitu přišel.
Plynové zásobníky ve vlastnictví státu
Zásobník, který doposud patřil RWE Gas Storage | Skladovací kapacita | Maximální těžební výkon |
---|---|---|
Dolní Dunajovice | 905 milionů kubíků | 23 milionů m³/den |
Tvrdonice | 555 milionů kubíků | 9 milionů m³/den |
Třanovice | 530 milionů kubíků | 8 milionů m³/den |
Štramberk | 470 milionů kubíků | 7 milionů m³/den |
Lobodice | 177 milionů kubíků | 5 milionů m³/den |
Háje | 75 milionů kubíků | 6 milionů m³/den |
„Tuzemské zásobníky s plynem jsou k dnešnímu dni naplněny zhruba z 63 procent a i přes to, že loni byly zásoby v této době podstatně větší, nemusí se domácnosti ani firmy obávat nedostatku plynu. Například ke konci roku 2021 byly zásobníky naplněny přibližně z poloviny, spotřeba byla o třetinu vyšší než letos, a žádné komplikace nenastaly,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Podle Bartušky však nezávislost na ruském plynu ve skutečnosti spočívá jinde než v tom, jestli se k nám surovina dostává nebo ne. „Klíčové je, aby Evropa nemohla být vydíratelná a aby Rusko nedrželo cenotvorbu plynu, kterou už ovládá Katar a Spojené státy. Jestli sem odněkud doteče kubík ruského plynu, je naprosto vedlejší,“ komentuje Bartuška.
Rusko s cenou plynu manipulovalo až do podzimu 2022. Od začátku války na Ukrajině zvedalo velkoobchodní cenu tím, že krátilo dodávky přes plynovod Nord Stream do Německa a dále do Evropy, dokud je neutnulo úplně.
Ani po uzavření tranzitu ruského plynu přes ukrajinské trubky nebude závislost Evropy na ruském plynu na nule. Na rozdíl od ropy totiž žádná sankce na ruský plyn ze strany Evropské unie neexistuje a pokud by státy chtěly, mohou si ji zajistit i potrubní trasou. Tak to udělalo třeba Maďarsko, která odebírá ruský plyn přes Turecko.
Zlom v nezávislosti na ruském plynu nastal podle Bartušky už na podzim 2022, kdy do Česka proudil ruský plyn v minimálních objemech. Přitom ještě v době vpádu Ruska na Ukrajinu tvořily dodávky ruského plynu do Česka téměř 100 procent. Postupně je však obchodníci začali nahrazovat a v závěru roku 2022 podíl dodávek z Ruska prudce klesl. Na nulu se dostal v prvním pololetí 2023.