Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Není to poprvé, kdy si Asadová prochází vážnou nemocí. V roce 2019 trpěla rakovinou prsu, která byla po roce léčby vyléčena. Avšak letos v květnu oznámil syrský prezidentský úřad, že jí byla diagnostikována akutní forma leukémie, která ovlivňuje krvinky v kostní dřeni. Uvedl to včera na svém webu deník The Telegraph.
Podle zdrojů se předpokládá, že se agresivní rakovina objevila znovu po období remise. „Asma umírá. Nemůže být kvůli jejímu stavu s nikým ve stejné místnosti,“ uvedl zdroj, který komunikoval přímo se zástupcem rodiny. „Když se leukémie vrátí, je to kruté. V posledních týdnech byla na hraně 50/50.“
Když do syrského hlavního města Damašku pronikla v prosinci povstalecká ofenziva a svrhla tak režim po 13 letech občanské války, Asma Asadová i se svými dětmi uprchla do Moskvy. Kvůli leukémii je nyní v izolaci, aby se předešlo infekci. Stará se o ni její „zlomený“ otec Fawaz Akhras, kardiolog z Harley Street.
Dřívější zprávy naznačovaly, že Asma je s omezeními v Rusku nespokojená a chce se se svým manželem rozvést. Kreml to popřel, ale rodina situaci nijak nekomentovala.
Asma Asadová vyrostla v Actonu v západním Londýně. Její matka je bývalá diplomatka na syrském velvyslanectví. Její bratři jsou lékaři. Sama Asadová se však věnovala jinému oboru, získala titul z informatiky a šla pracovat do investičního bankovnictví. V roce 2000 se provdala za Asada, se kterým vychovává tři děti.
Asadová se také snažila vyhledat léčbu v Londýně. Na to ale nedošlo a cestu do Velké Británie jí diplomaté nepovolili. „Bylo by urážkou milionů obětí Asadova režimu, kdyby se jeho žena vrátila do života v luxusu ve Velké Británii,“ uvedl tento týden britský stínový ministr spravedlnosti Robert Jenrick.
„Není vítaná zpět ve Velké Británii,“ prohlásil na to ministr zahraničí David Lammy.