Článek
V exkluzivních nákupních čtvrtích Moskvy, obchodních domech a luxusních ruských prodejnách jsou stále ke koupi západní sportovními auta, zlaté šperky i značkové oblečení. To je v rozporu s tvrzením Západu, že sankcemi klesne ruská ekonomika a odřízne se od vnějšího světa. Informuje o tom agentura AFP.
„Nevidím žádné konkrétní změny,“ cituje agentura 51letou zubařku, která se procházela luxusním nákupním centrem GUM ležícím na Rudém náměstí.
„Možná tam byly tři obchody – Chanel, Dior, Hermes, o kterých vím, že odešly. Všechny ostatní jsou stejné jako předtím. Vidím, že je tu dokonce i Brunello Cucinelli,“ uvedla s odvoláním na italský módní dům.
Mnozí v Moskvě, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, si libují v tom, čemu říkají „selhání“ sankcí, které izolují Rusko od globální ekonomiky, připomněla agentura.
„Chtěli nás izolovat? Prosím! Jsme tu tak izolovaní, že je to dokonce legrační,“ posmíval se jedenašedesátiletý důchodce Sergej opouštějící luxusní obchod.
Zákaz luxusního zboží
Spojené státy, Evropská unie a Velká Británie přitom výslovně zakázaly vývoz luxusního zboží do Ruska v rámci sankčních balíčků v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Na začátku invaze odešlo z ruského trhu dobrovolně několik značek a skupin. Jednalo se například o Chanel, Hermes, LVMH a Kering. Avšak i po téměř třech letech je jejich zboží v metropoli dostupné, upozorňuje agentura AFP a dodává, že právě Moskva představovala pro zmíněné značky ziskový trh.
Sankcionované zboží všeho druhu lze podle agentury snadno vyvézt do Ruska prostřednictvím ochotných prostředníků v oblastí jako je Kavkaz a Střední Asie. Mnoho západních luxusních značek si zároveň ponechalo své prostory v centru Moskvy, i když už neprodává zboží přímo ruským zákazníkům. Zřejmě se tak rozhodly v naději, že se někdy v budoucnu znovu otevřou.
„Jejich ohlášený odchod je čiré pokrytectví,“ cituje agentura francouzského obchodníka, který prodává v Moskvě luxusní zboží. „I když jsou jejich obchody oficiálně zavřené, tyto značky nadále prodávají výrobky Rusům prostřednictvím překupníků nebo na tržištích,“ uvedl.
Obchod mezi bývalými sovětskými zeměmi
Statistiky vývozu ukazují, že po zavedení sankcí došlo k obrovskému nárůstu obchodu mezi západními zeměmi a Kyrgyzstánem, Kazachstánem a Ázerbájdžánem, bývalými sovětskými zeměmi, které mají úzké vztahy s Moskvou.
„Tak či onak, všechno se dováží,“ uvedla 38letá marketingová manažerka luxusního návrháře spodního prádla. „Je to trochu složitější, ale celkově se všem daří, aby sehnali výrobky, které chtějí,“ sdělila agentuře AFP v obchodním domě TSUM, domově luxusního zboží a značek.
To potvrdila i prodejní asistentka. „Luxusní značky tu stále jsou. A naši stálí zákazníci také, poptávka neklesla,“ popsala situaci.
Inzerce západního zboží
Obchodní dům TSUM dokonce na svých oficiálních internetových stránkách a v aplikaci inzeruje zboží značek Prada, Yves Saint Laurent a Alexander McQueen, které však z Ruska oficiálně odešly.
Ceny jsou podle webu „konkurenceschopnější než v Dubaji“, která se stala prosperující destinací pro nákupy a dovolenou bohatých Rusů v souvislosti s obtížemi při cestování do Evropy. Od ruské invaze na Ukrajinu tak v Dubaji prudce vzrostl prodej luxusního zboží, uvedl agentuře AFP francouzský podnikatel.
Luxusní zboží nabízejí i ruští maloobchodníci odříznuti od přímého vývozu. Mají přímé smlouvy s velkými butiky nebo nákupními centry. „Přijímají objednávky na nábytek, nádobí, šperky, oblečení a kožešiny přímo u zástupců v Miláně, Paříži a Londýně,“ popsal Andrei, 52letý stylista, který má klientelu z řad luxusních zákazníků.
Vzhledem k obrovské poptávce po luxusním západním zboží jsou si bohatí Rusové jisti, že západní značky se samy pohrnou zpět, jakmile budou moci. Podobný názor sdílí i Andrei. „Je to jen otázka času,“ dodal.