Hlavní obsah

Expert: „Fico situaci s ruským plynem podcenil. Byli jsme prozíravější“

Foto: Seznam Zprávy

Odborník na energetiku Michal Šnobr.

Slovensko podle Michala Šnobra, odborníka na energetiku, příliš spoléhalo na to, že se najde řešení. Tranzit plynu přes Ukrajinu je cenově výhodnější. Česko má jiné možnosti.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil, že od ledna už nebude přes Ukrajinu téct ruský plyn do Evropy. Právě tento plyn odebírá za výhodných podmínek Slovensko, jehož premiér Robert Fico po přijetí u ruského prezidenta Vladimira Putina prohlásil, že jeho země kvůli rozhodnutí Ukrajiny přijde o velké peníze.

„Slovensko situaci podcenilo,“ říká odborník na energetiku Michal Šnobr. V Česku může plyn podle Šnobra příští rok zdražit odhadem o deset až dvacet procent.

Jak čtete Ficův výrok po setkání s ruským prezidentem, že Slovensko přijde kvůli zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu o velké peníze?

Je to realita, na kterou se mělo Slovensko dávno připravit. Země východní Evropy jako Slovensko, Maďarsko a další jsou závislé na ruském plynu, především kvůli transportu přes Ukrajinu. Dlouhodobě se mluvilo o tom, že se najde nějaké náhradní řešení, tak aby plyn mohl přes Ukrajinu proudit dál. I když by to bylo takové zastírací administrativní řešení - například že by ten plyn dodával Ázerbájdžán. Situace se ale v posledních týdnech vyhrotila a prezident Zelenskyj si dal podmínku, že Rusové nesmějí mít z těchto dodávek výnosy, což je fakticky nerealizovatelné. Ostatně nemusíme chodit daleko: Česká republika poslední měsíce odebírala velké množství ruského plynu, protože to bylo cenově výhodné. A protože šlo o rozhodnutí obchodníků a nikoli státu.

Slovensko to tedy podcenilo?

Přesně tak. A je potřeba říct, že zcela vědomě. Spoléhalo se, že se najde řešení. Protože není pochyb, že pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu je prostě cenově výhodnější.

Zatímco Česko bylo prozíravější?

Bylo, ale je to i díky geografické poloze. Ležíme blíže Německu, blíže velkým terminálům. Česko se účastnilo některých projektů na pronájem terminálů na zkapalněný plyn LNG nebo se snaží dostat i do investic do stacionárních terminálů. Takže možnost přejít na dražší LNG plyn máme. Ale ekonomika převažuje: Vidíme, že i když alternativy Česko má, stále Rusku platí za jeho plyn velké peníze.

Co se tedy změní pro nás po 1. lednu, pokud Ukrajina zastaví tranzit ruského plynu?

Plyn z východu se k nám nebude dostávat tak jednoduše a samozřejmě přijdeme o cenové výhody. Takže plyn pro nás může být dražší.

Dá se odhadnout, o kolik zdraží?

To je těžké. V zásadě je to obchodní tajemství subjektů nakupujících plyn. Když se podíváme na ceny plynu ze západu, bude tam určitě rozdíl na úrovni deseti dvaceti procent.

Jinými slovy: Po 1. lednu se případně nemáme bát, jestli plyn bude, ale spíš čekat zdražení.

Ano, s dodávkami nebude problém. Česko by se mohlo stát navíc zemí, přes kterou budou proudit dodávky na Slovensko nebo do Maďarska, což by pro nás mohlo být výhodné z hlediska tranzitních poplatků.

Myslíte si tedy, že Fico jel do Moskvy hlavně kvůli energetice?

Já čtu čistě energetiku. Slovenští spotřebitelé mají absolutně umělé ceny jak plynu, tak elektřiny. V případě, že plyn zdraží, mohla by být ohrožena politika premiéra Fica.

Doporučované