Hlavní obsah

Pomáhá Putinovi, popsal Zelenský Ficovo vyjednávání o ruském plynu

Foto: Profimedia.cz

Robert Fico v neděli s Vladimirem Putinem.

aktualizováno •

Ruský prezident Putin přijal slovenského premiéra Fica. Jednali spolu o dodávkách plynu na Slovensko. Řada českých i evropských politiků Ficovu návštěvu ostře odsoudila, včetně ukrajinského prezidenta Zelenského.

Článek

Slovenský premiér Robert Fico v neděli jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu na Slovensko.

Setkání v Kremlu Fico označil za reakci na čtvrteční rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina už ale od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje.

„Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil připravenost Ruské federace pokračovat v dodávkách zemního plynu na Západ a na Slovensko, což je vzhledem k postoji ukrajinského prezidenta po 1. lednu 2025 prakticky nemožné,“ uvedl Fico. Dodal, že představitele EU o cestě do Moskvy informoval už v pátek.

Ukrajinský prezident Zelenský reagoval, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí, tedy ne z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinský prezident uvedl, že jeho země přichází o daleko více. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.

Podle Zelenského přístup Roberta Fica k dodávkám plynu z Ruska naznačuje, že chce pomoci ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi vydělat peníze na válku proti Ukrajině a na oslabení Evropy. Uvedl to v pondělí na sociální síti X.

„Moskva poskytuje Ficovi výrazné slevy, ale Slovensko za ně platí. Takové slevy nejsou zadarmo,“ napsal Zelenský.

Zelenský později podle agentury Reuters také uvedl, že Fico odmítl nabídku na kompenzaci za ztráty způsobené neprodloužením dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu. „Dali jsme mu nabídku na možnou kompenzaci pro Slováky za ztráty z ruského tranzitu a za alternativy tranzitu - jakéhokoliv jiného plynu, ne ruského, na žádost Evropské komise,“ řekl Zelenský ve svém pravidelném večerním vystoupení. Dodal, že „Fico kompenzaci pro Slováky nechtěl“.

Fico: Ukrajina finančně poškozuje Slovensko

Slovenský premiér Fico po schůzce s Putinem také řekl, že ukrajinský prezident podporuje sankce proti ruskému jadernému programu. „Takovýmito postoji finančně poškozuje Slovensko a ohrožuje výrobu elektřiny v atomových elektrárnách na Slovensku, co je neakceptovatelné,“ napsal Fico na Facebooku.

Slovenský premiér podle svých slov s Putinem hovořil i o válce na Ukrajině a o způsobech, jak ozbrojený konflikt uzavřít mírem. To v pondělí potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin Fica „seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti,“ cituje agentura TASS Peskova. Peskov v pondělí podle agentury Reuters řekl, že situace ohledně zemí, jež nakupují ruský plyn, je velmi komplikovaná a vyžaduje zvýšenou pozornost.

Fico také dodal, že s Putinem jednal i o vztazích mezi Slovenskem a Ruskem, které chce šéf slovenské vlády normalizovat. Tomu podle premiéra mají napomoci rovněž „aktivity související s 80. výročím konce druhé světové války“. Slovenský premiér už v listopadu oznámil, že se chystá vydat na oslavy konce války, které se budou konat v květnu příštího roku v Moskvě.

Pellegrini: Povinností premiéra je hájit národní zájmy

Slovenský prezident Peter Pellegrini očekává od premiéra Roberta Fica bližší informace o výsledcích jeho jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala slovenská agentura TASR s odvoláním na kancelář prezidenta.

Pellegrini věří, že návštěva Moskvy nebyla jen politicky samoúčelným krokem, který může výrazně poškodit Slovensko v očích Evropské unie (EU) a NATO. „Je nezpochybnitelnou povinností předsedy vlády hájit slovenské národní zájmy, včetně dodávek ropy a plynu pro potřeby SR a partnerů potrubím přes Ukrajinu, jakož i dodávek jaderného paliva,“ uvedl Pellegrini.

Na druhou stranu má však podle prezidenta jednání s ruským prezidentem v době války vedené proti Ukrajině mimořádně silný zahraničně-politický rozměr, a to vzhledem ke členství Slovenska v EU a Severoatlantické alianci. Připomněl, že společně s Ficem a pověřeným předsedou Národní rady SR Petrem Žigem (Hlas-SD) podepsali letos deklaraci tří nejvyšších ústavních činitelů SR, ve které se zavazují „podporovat naše nezpochybnitelné členství v Evropské unii a NATO“. „Věřím, že tato deklarace nadále v plné míře platí a že ji všichni tři podepsaní představitelé budeme prosazovat jak slovy, tak skutky,“ podotkl Pellegrini.

Zrada, vazalství, žebrání v Moskvě

Na Ficovu návštěvu v Moskvě reagovala už řada českých politiků. Europoslankyně Danuše Nerudová setkání ostře zkritizovala. „Robert Fico právě políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu. Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem,“ uvedla.

Prezident Petr Pavel setkání Fica s Putinem o komentoval pro Českou televizi. „Pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, tak tím jednotný přístup narušuje, a to nám rozhodně neprospěje jako celku,“ řekl Pavel. „Pokud budeme táhnout za jeden provaz, tak můžeme v soupeření s Ruskem uspět. Pokud nás Rusko bude rozdělovat, naopak má velkou šanci uspět Rusko,“ dodal.

Za „ostudnou“ schůzku označil ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Premiér členského státu Evropské unie letí do domu vraha, který už skoro tři roky zabíjí nevinné a ohrožuje naši bezpečnost,“ uvedl na sítí X.

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (za TOP 09) považuje návštěvu za šílený nápad. Zmínil, že státy EU se v roce 2022 zavázaly odejít od ruského plynu a ropy. „Slovensko sedělo za stolem a se závazkem souhlasilo. Jenže zatímco ČR se osvobodila od vražedné závislosti na ruské energii, která je návyková, Slovensko nesplnilo svoje domácí úkoly,“ uvedl. Místo toho, aby Bratislava problém řešila, jede si vyjednat do Moskvy nové vazalství, míní.

„Naše politika míří opačným směrem než do Ruska, ČR proto podnikala opatření k energetické nezávislosti na Rusku,“ dodal premiér Petr Fiala k jednání Fica s Putinem.

„Česká vláda zajistila energetickou nezávislost na Rusku, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,“ podotkl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že Ficův krok si „komentář ani nezaslouží“. Místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Šimon Heller (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že věří, že většina Slováků má rovná záda. „Na rozdíl od jednoho z nich právě žebrajícího v Moskvě s ušmudlanou čepicí,“ dodal.

Místopředseda ANO Karel Havlíček uvedl, že on by do Moskvy nejel, ale Slovensko je suverénní stát a rozhodnutí Fica jednat s Putinem nebude kádrovat.

Nehammer, Orbán a teď Fico

Slovenský premiér je jedním z mála představitelů států Evropské unie, kteří navštívili Rusko po začátku jeho invaze na Ukrajinu. Agentura TASS uvedla, že Putin se slovenským premiérem naposledy bilaterálně jednal v roce 2016.

Krátce po zahájení invaze jednal s ruským prezidentem rakouský kancléř Karl Nehammer, a to v dubnu 2022. Jeho diplomatickou cestu označili tehdy někteří kritici za naivní. Letos v červenci navštívil Putina maďarský premiér Viktor Orbán. Návštěva vyvolala odsouzení ze strany Kyjeva a evropských lídrů. Předseda maďarské vlády cestu tehdy vysvětloval snahou o ukončení války na Ukrajině. Svoji výpravu do Moskvy nekonzultoval s Evropskou unií a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví EU.

Maďarští představitelé jednali o dodávkách plynu v Rusku i nedávno. Maďarska se týká podobný problém s tranzitem jako Slovenska. S Putinem telefonicky hovořil v polovině listopadu německý kancléř Olaf Scholz.

Zprávu jsme aktualizovali o Zelenského vyjádření.

Doporučované