Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na soutoku Moravy a Dyje má prvního ledna vzniknout nová chráněná krajinná oblast – CHKO Soutok s rozlohou necelých 127 kilometrů čtverečních,
Ochranu této oblasti si současná vláda dala jako jednu ze svých priorit. Proti tomuto záměru se však vyhradily některé obce včetně firem, které se cítí být plánem ohroženy.
Projekt u soudu napadla již řada subjektů a nově se k nim ve středu přidaly právě Vodovody a kanalizace Břeclav (VAK), které mají na starosti vodárenskou infrastrukturu a dodávky pitné vody v oblasti. Podle společnosti je stávající ochrana oblasti dostatečná, není potřeba zavádět další. Vyhlášení CHKO navíc prý firmu výrazně ovlivní při dodávání pitné vody pro téměř 80 tisíc obyvatel.
Na soutoku Moravy a Dyje
– Unikátnímu komplexu lužních lesů u hranic Česka, Slovenska a Rakouska se někdy říká Moravská Amazonie. Jde o oblast dolních toků řek Moravy a Dyje.
– Program Fialovy vlády původně počítal s tím, že kabinet připraví podklady k vyhlášení národního parku. Později Ministerstvo životního prostředí došlo k závěru, že vhodnější formou ochrany tohoto území je chráněná krajinná oblast. Záměr s národním parkem ale definitivně neodpískalo.
– Celý projekt má řadu zastánců, podle nichž je současná ochrana území nedostatečná, tak i odpůrců, podle kterých CHKO nic dobrého nepřinese a celý schvalovací proces trpí „demokratickým deficitem“.
– Ministerstvo mělo ambici, aby CHKO Soutok vznikla k 1. lednu 2025. Už také bylo oznámeno, že sídlo bude v Lanžhotě, v budově bývalé školy.
Shodu nalézt nelze
Vedení Lanžhota se již v minulém roce proti vzniku CHKO vymezilo. Za sporné město považuje vymezení hranic chráněné oblasti a chce je upravit tak, aby byl dotčeným obcím umožněný rozvoj do budoucna, zohlednění zájmových spolků a obyvatel a například zastoupení ve správní radě, aby měla obec vliv na správu území.
A právě obyvatelé Lanžhota proti vyhlášení ochrany oblasti vytvořili petici. „Státním úředníkům jsou přednější ekonomické a politické zájmy, které staví nad snahu o opravdovou ochranu přírody v našem regionu,“ vysvětlil záměr vytvoření petice jeden z jejích iniciátorů Michal Blažej z Lanžhota.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka je však vyhlášení CHKO krok správným směrem. „Jedná se o systémový přístup k ochraně přírody a krajiny, aby hodnotné věci zůstaly zachovány pro naše děti a vnoučata, zároveň to nejde proti zájmu turistického ruchu. Naopak jej dokáže podpořit a usměrnit takovým způsobem, aby turistický ruch mohl fungovat,“ uvedl.
Co je chráněná krajinná oblast
Chráněné krajinné oblasti jsou v zákoně č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny definovány jako rozsáhlá území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány a vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území.
Rekreační využití je přípustné, pokud nepoškozuje přírodní hodnoty chráněných krajinných oblastí. V současné době existuje v ČR 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 14,42% rozlohy území státu.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí.
V programovém prohlášení vlády Petra Fialy z ledna 2022 byl navržen nejvyšší stupeň ochrany, tedy národní park, později byl návrh změněn právě na chráněnou krajinnou oblast.
Robert Šlachta a František Fabičovic
Pozornost lidí k plánu přilákalo dění okolo nedávno zvoleného senátora za Břeclav Roberta Šlachty, který oznámil, že se chce při přípravě nové chráněné krajinné oblasti angažovat.
Předsedovi hnutí Přísaha prý mimo jiné vadí, jak stát při prosazování CHKO Soutok špatně komunikuje s vlastníky dotčených pozemků a dalšími subjekty.
Jeho strana ale měla podle dřívějšího zjištění Seznam Zpráv obdržet 100 tisíc korun od firmy Alcadrain, která patří jihomoravskému miliardáři Františku Fabičovicovi.
Právě Fabičovic patří k nejhlasitějším odpůrcům vyhlášení CHKO Soutok, území totiž zasahuje i do jeho pozemků nedaleko Lednice. Ve věci podal podobně jako VAK Břeclav trestní oznámení a své postoje vůči CHKO popsal v rozhovoru pro SZ Byznys.
Robert Šlachta však podezření, že jeho intenzivní angažmá v procesu vyhlašování CHKO souvisí se stotisícovým darem, odmítá. „Já neříkám, že CHKO nechci, a nikdy to ani říkat nebudu, to je věc odborníků. Chci se věnovat tomu, jak stát špatně jedná s občany, se starosty a s vlastníky,“ prohlásil Šlachta.