Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kněze moskevské větve pravoslavné církve Fedira Holodniaka zadrželi v srpnu pohraničníci z ukrajinského Mukačeva. Přistihli ho jako řidiče dodávky Volkswagen Transporter, v níž se pokoušel propašovat přes hranice země šest mužů s brannou povinností.
Víc už o jeho dalších záměrech ukrajinské úřady nevypátraly. Když vzali policisté Holodniaka na zdravotní prohlídku, vypařil se jim.
Až doteď nebylo doložené kam.
Seznam Zprávy však zjistily, že se přesunul do Česka. Z toho, že se před ukrajinským zákonem skryl právě tady, ho paradoxně usvědčila i Pražská pravoslavná eparchie, kterou vede Michal Dandár napojený na Moskvu. Dandár je v evidenci StB vedený pod krycím jménem Míša.
Holodniak spadá pod moskevský patriarchát, který řídí blízký přítel Vladimira Putina patriarcha Kirill, kterého česká vláda loni zařadila na národní sankční seznam.
Uprchlý kněz je v Česku stále - to redakci potvrdil duchovní, v jehož kostele Holodniak občas slouží mše. „Ano, Fedir Holodniak. Teď zrovna není vedle mě, ale dneska ráno tu byl,“ řekl v neděli redaktorce kněz Vladimír Felcan z pravoslavného kostela svaté Kateřiny Alexandrijské v Milovicích. „My nejsme rádi, že ho tu máme, lidem se to tu nelíbí, ale Michal Dandár ho sem poslal a já s tím nic nenadělám,“ doplnil duchovní.
Nikoho z pražské eparchie se prý neprosil, aby tam Holodniaka posílali.
„Dandár mi říkal, že mi tu bude nápomocný, ale já pomoc nepotřebuju. Nevím, co si o něm mám myslet. Hledá ho ukrajinská policie, jeho fotky ze mší jsou na facebooku a on mi na to řekl, že na facebook může dávat, co chce,“ sdělil kněz. „Budu moc rád, když tady už dál nebude,“ dodal.
Holodniak nebydlí přímo u něj, ale jinde ve městě. „Nevím přesně kde, řekl mi jen, že bydlí někde tady v Milovicích,“ sdělil duchovní. Holodniak podle něj nemá žádný pevný program - občas jde na mši, občas ne.
„Policie může jít i po vás“
Samotného kněze se redaktorům osobně kontaktovat nepodařilo. Redakce však získala české číslo, které podle duchovních používá právě uprchlý kněz. Zvedl to muž, který rusko-ukrajinsky opakoval, že do Holodniaka redakci nic není.
„Co je vám do toho, jestli Holodniak šel k Dandárovi nebo Rastislavovi (metropolita českých zemí a Slovenska - pozn. red.),“ rozčiloval se muž.
Zároveň tvrdil, že on Holodniak není - že je ale jeho nadřízený. Po chvíli hovoru sdělil, že se jmenuje Nikolaj a pochází z Roztok na Ukrajině v Dněpropetrovské oblasti.
„Jestli chcete, může jít policie i po vás,“ vyhrožoval redaktorce muž a následně ukončil hovor.
Redaktoři se o uprchlého Holodniaka začali zajímat poté, co 9. prosince pražská buňka pravoslavné církve zveřejnila jeho fotku na facebooku. Holodniak právě v Milovicích, kde nyní pobývá, sloužil mši s arcibiskupem Dandárem.
„Dne 8. prosince, v 24. neděli po Padesátnici a po svátku sv. velkomučednice Kateřiny Alexandrijské, navštívil chrám sv. Kateřiny Alexandrijské s arcipastýřskou návštěvou jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí,“ píše se v popisku na sociální síti.
Pražská eparchie zveřejnila Holodniakovo foto na facebooku i v polovině listopadu, kdy hledaný kněz - opět s Dandárem - sloužil mši v chrámu Karpatoruských svatých na Zbraslavi. Uprchlík Holodniak na snímku stojí po boku Dandára, oblečený ve zlatem vyšívaném rouše a se dvěma kříži na krku.
„Konala se zde slavnostní Božská liturgie, které se zúčastnilo mnoho duchovních z naší eparchie a početný zástup věřících, kteří i přesto, že byl dnes pracovní den, přišli uctít a oslavit památku sv. Dimitrije,“ popsali duchovní akci. S tím, že na ní „již tradičně“ pronesli modlitbu za mír na Ukrajině a za ukončení válečného konfliktu.
Seznam Zprávy získaly i další fotografii Holodniaka v daleko méně honosné situaci. Snímek z ukrajinské národní databáze hledaných osob je doplněn popiskem, že jde o „osobu, která se skrývá před vyšetřovateli“.
Jako datum, kdy bylo zahájeno pátrání, uvádí ukrajinská policie polovinu října. Ukrajinští novináři pak na základě svých zdrojů bez podrobností informovali, že kněz zmizel do Česka.
Arcibiskup: Nezajímá mě to
Reportéři se na to, co v Česku Holodniak dělal a zda tu ještě pobývá, ptali minulý týden vedení zdejší pravoslavné církve.
S faktem, že sloužil mše s knězem prchajícím před ukrajinskou policií, konfrontovaly Seznam Zprávy rovnou arcibiskupa pražské pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Michala Dandára.
Dandár se sice na veřejnosti objevuje jen vzácně, avšak novinářům se ho po pětihodinovém čekání povedlo zastihnout po další mši, kterou sloužil ve čtvrtek v pražské Bubenči. Hned po oslovení začali reportéry od arcibiskupa „odtlačovat“ další kněží, kteří ho doprovázeli.
„Není u nás. Sloužil se mnou,“ tvrdil Dandár v reakci na fotografii uprchlíka jen úsečně. Že je kněží Holodniak v pátrání ukrajinské policie, arcibiskupa nezajímá. „No a co,“ reagoval. Následně nasedl do auta a odjel.
Jeho společníci pak odkazovali reportéry na českou policii. Ta kněze Holodniaka až doteď ve svém pátrání zaneseného nemá.
„Aby se tak stalo, musela by ukrajinská strana vydat mezinárodní zatýkací rozkaz. Jinak česká policie nemůže nic dělat, a pakliže osoba splňuje patřičné náležitosti, pobývá na našem území legálně,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.
Ukrajinská policie na otázky, jak po Holodniakovi pátrá a zda se chystá mezinárodní zatykač vydat, dosud neodpověděla.
Pod vlivem Putina
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu do Česka přesídlily už desítky ukrajinských duchovních. Spadají ovšem pod moskevský patriarchát, který řídí blízký přítel Vladimira Putina patriarcha Kirill.
Pravoslavné duchovní v Česku přijímá právě arcibiskup Dandár, Kirillův spolužák z Leningradské duchovní akademie.
Zahraniční výbor Senátu v srpnu v usnesení varoval, že tak „pravoslavná církev v českých zemích se od roku 2014 dostává pod stále významnější vliv osob napojených na mocenské struktury Ruské federace“. Vyzval policii a tajné služby, aby to detailně monitorovaly.
V Česku se k pravoslavné víře podle posledního sčítání lidu z roku 2021 hlásí zhruba 40 tisíc lidí, příval ukrajinských uprchlíků po ruské invazi na Ukrajinu ale tento počet výrazně zvýšil.
Hlavu ruské pravoslavné církve patriarchu Kirilla česká vláda loni zařadila na národní sankční seznam jako vůbec první osobu. Ministerstvo zahraničí to zdůvodňovalo tím, že svým jednáním aktivně podporuje ruskou agresi na Ukrajině. „Využívá zejména svého významného postavení představeného pravoslavné církve a prostřednictvím svých kázání a veřejných vystoupení poskytuje pro ruskou agresi náboženské ospravedlnění a vysvětlení,“ uvedl úřad v sankčním seznamu.