Hlavní obsah

Církevní mlžení: Kauzu známého kněze oživuje nové svědectví

Foto: Profimedia.cz

Archivní snímek: Farář Aleš Jaluška, když sloužil mši za mrtvé horolezce.

Klára tvrdí, že ji známý farář a dlouholetý vězeňský kaplan Aleš Jaluška obtěžoval v jejích 14 letech. Nemlčela. Biskupové jí však nepomohli.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V kauze zneužívání žen v Československé církvi husitské se objevilo nové svědectví.

Po zveřejnění textů v Seznam Zprávách se ozvala další žena, kterou měl husitský kněz a někdejší valdický vězeňský kaplan Aleš Jaluška obtěžovat. Jmenuje se Klára, její příjmení redakce zná, nebude jej však zveřejňovat. Aleše Jalušku potkala před třiceti lety jako teprve čtrnáctiletá dívka na jedné z jeho přednášek.

„Jeho přednáška byla impozantní, působil jako charismatický člověk a farář. Brzy se ale jeho povídání týkalo zejména sexuálních praktik v cizině, násilí na ženách, zotročování žen a přípravy na roli sexuálních otrokyň. Velmi detailně a perverzním způsobem líčil věci, které se netýkaly ani okrajově křesťanství,“ vzpomíná Klára a dodává: „Bylo mi 14 let a nebyla jsem na nic takového připravená, udělalo se mi fyzicky zle a místnost jsem opustila. Aleš Jaluška mě pak ještě ten večer sexuálně obtěžoval nevhodnými dotyky a řečmi.“

Klára se však podle svých slov nenechala a faráři se ubránila.

Šesté svědectví

Samotný Jaluška musel kněžský talár svléknout. Jeho konec se odehrál poté, co Seznam Zprávy v závěru letošního roku shromáždily svědectví pěti žen, které tvrdí, že je farář v minulosti sexuálně obtěžoval: tři z nich mluví přímo o sexu, dvě o osahávání.

Klára je šestá v pořadí. Její svědectví je důležité ze dvou důvodů. Jedná se o nejmladší dívku, kterou měl dnes sedmasedmdesátiletý Jaluška osahávat, uvěříme-li jejímu svědectví. Zároveň si svou zkušenost nenechala pro sebe. Oslovila tehdejšího biskupa Jaromíra Tučka a svěřila se mu. Důvěřovala mu už proto, že její maminka byla husitskou farářkou.

Aleš Jaluška tvrdí, že si na případ Kláry nepamatuje. „Vědomé, nevhodné chování popírám. Pakliže jsem se tehdy dotyčné nějak dotkl, tak se omlouvám, bude-li ochotna se sejít, omluvím se i přímo. Bratr biskup Tuček se mnou o ničem takovém nemluvil,“ tvrdí dnes Jaluška.

Jak dlouho přesně církev o podezření věděla, není úplně jasné. Jedna z žen totiž tvrdí, že Jaluškovi nadřízení s ním podezření z nevhodného chování k ženám už jednou řešili. A nyní přibylo svědectví Kláry.

„S mámou jsme se stěhovaly na faru a před jejím uvedením do služby jsem měla možnost potkat biskupa Jaromíra Tučka. O své zkušenosti s Alešem Jaluškou jsem mu řekla. Reagoval podrážděně. A tím to skončilo. Další podpory jsem se nedočkala a rozhodla jsem se tedy to vytěsnit,“ vzpomíná Klára.

(Ne)anonymní oznámení

„Dnes si uvědomuji, jak moc to ovlivnilo moje vnímání mužů. A také to, že si musím v životě pomoct sama a nemohu se spoléhat na to, že mě někdo ochrání. Vnímám to tak, že jsem s touto negativní zkušeností v podstatě žila dodnes,“ dodává Klára. Když si na Seznam Zprávách přečetla příběhy dalších zneužitých žen, rozhodla se konat znova. Jaromír Tuček už nežije a tak oslovila současného královehradeckého biskupa Pavla Pechance a patriarchu církve Tomáše Buttu. Oslovila je nikoli anonymně, ale pod svým jménem s tím, že už dávno upozorňovala na Jaluškovo nevhodné chování.

Vadí jí, že husitská církev podle ní kauzu neřeší. Anebo nanejvýš laxně. Přitom od roku 2018 dostali představitelé husitské církve několik anonymních oznámení, která na sexuální zneužívání upozorňovala.

„Čekala bych po mém oznámení, že nebude nikdo vyčkávat, že navrhnou, jak mi jako oběti mohou pomoct. Měli by sami jednat,“ myslí si Klára a nabízí i vlastní návod. „V roce 2018 neměli pátrat po autorech anonymů, měla se utvořit skupina nezávislých lidí, aby věc prošetřili. Něco jako audit. Zkontrolovat procesy, postupy, navrhnout opatření do budoucna. A omluvit se jako církev,“ říká rozhořčeně Klára. „Napsaná prohlášení nejsou veřejně dostupná, jedná se o veřejný průšvih, nemůže dopis biskupa kolovat jen po e-mailech farních úřadů,“ dodává s tím, že ona sama odmítá žít jako oběť a chce docílit změny.

Patriarcha Tomáš Butta přiznává, že se mu Klára ozvala. A připouští i to, že dostal anonymy, které na možné sexuální zneužívání upozorňovaly. „V roce 2019 jsme dopis dostali, byl však anonymní. Vzhledem k tomu, že upozorňoval na možné kriminální věci, podali jsem oznámení na policii,“ hájí se Butta. Policie však pisatele nenašla a případ odložila. Butta ještě následně mluvil s Jaluškou. „Tvrdil, že se ho někdo snaží zničit,“ popisuje husitský patriarcha. Tím ale celá záležitost skončila. Butta dokonce ani nikdy nenavštívil Jaluškovu faru, aby anonymní oznámení prověřil na místě.

Konec i na bohoslovecké fakultě

V polovině prosince proběhla biskupská rada církve Husitské, zřejmě po článcích Seznam Zpráv a intervenci Kláry se kauzou zabývat musela.

„Biskupská rada doporučuje Ústřední radě Církve československé husitské, aby byla všem případným dotčeným nabídnuta všestranná pomoc. Vyjadřujeme lítost s danou situací a sounáležitost s poškozenými,“ cituje patriarcha Butta z dokumentu, který rada vyprodukovala. Na přímou otázku, zda jde o omluvu, odpověděl, že je to její základ s tím, že on osobně se obětem omlouvá.

„Aleš Jaluška v církvi končí na konci roku a bezprostředně po zveřejnění kauzy ukončila jeho pracovní poměr i bohoslovecká fakulta,“ dodává Butta. Děkan fakulty však na dotazy Seznam Zpráv nereagoval.

Policie zahájila vyšetřování podezření ze sexuálních zločinů a začala vyslýchat první svědky, autor textu je jedním z nich.

Když biskup Pechanec před pár dny požádal faráře Jalušku o vysvětlení, odmítl, že by měl se ženami sex. „Nevhodné jednání přiznal, znásilnění však popírá,“ tlumočil jeho slova Pechanec. V prvním rozhovoru s reportérem Seznam Zpráv přiznal Jaluška pouze „masáže“.

Související témata:
Aleš Jaluška
Církev československá husitská (CČSH)

Doporučované