Hlavní obsah

Letos jsme zadrželi pachatele, kteří se připravovali na útok, říká šéf policie

Hostem Ptám se já byl policejní prezident Martin Vondrášek. Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •
Článek

V sobotu si Česko připomene rok od tragické střelby na Filozofické fakultě UK v Praze, při které přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Je dnes policie připravená na podobný útok lépe?

Hostem Ptám se já byl policejní prezident Martin Vondrášek.

Střelba, ke které došlo 21. prosince 2023 v budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze, je nejtragičtějším podobným případem v historii České republiky. Po útoku zemřelo 14 lidí, dalších 25 lidí bylo zraněno. Sám vrah po činu spáchal sebevraždu.

Událost, která otřásla Českem, vyvolala kromě otázek také sliby politiků týkající se změn zbraňové legislativy, úpravy registru zbraní nebo zpřísnění bezpečnostních opatření na školách. Kritika se snesla i na policejní zásah. Ten prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle které policie nemohla střelbě zabránit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ udělala maximum možného, existuje ale prostor na zlepšení.

Útokem se od června zabývala poslanecká vyšetřovací komise, která měla postup záchranných složek podrobně zmapovat. Závěrečnou zprávu komise schválila 6. prosince, až do projednání na plénu Sněmovny 21. ledna ale zůstane neveřejná.

Změnila se za rok zbrojní legislativa dost na to, aby mohla podobným útokům zabránit? A kde i po roce zůstávají ve vyšetřování bílá místa?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Střelec na fakultě

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pietní místo za oběti střelby.

Seznam Zprávy se po roce v rozhovorech a reportážích vracejí k jednomu z nejtragičtějších příběhů v novodobé české historii. 21. prosince 2023 zastřelil David K. na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 14 lidí, 25 lidí zranil. Sám pak spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi byli studenti a jejich učitelé.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Velmi často se říká, že podobný čin jako ten, který se stal na filozofické fakultě, vyvolává určitou epidemii nápodoby ve společnosti. Řešila policie v tomto roce nějaké případy, které mohly mít náběh na tragickou střelbu loni v prosinci? - Musím říct, že se to potvrdilo. My jsme to sledovali první polovinu letošního roku. Případů, které jsme prověřovali, byly stovky. A opravdu není týden, aby nebyla oznámena střelba nebo podezření z nějaké střelby. A v podstatě není měsíc, aniž bychom nezajišťovali někomu zbraně.

2:00 To je více, než jste zaznamenávali před tou střelbou? - Je to víc ze dvou důvodů. Podle mne tím prvním důvodem je určitá nápodoba, která svádí k patologickým projevům, zejména v anonymním prostředí sociálních sítí. Ale druhý důvod je i podstatně větší všímavost novinářů, občanů a policistů k těmto projevům. A nikdo nechce nic takového podcenit po tak otřesné zkušenosti, kterou máme.

3:00 Zaznamenali jste i přípravy nějaké masové střelby? - Já bych úplně neřekl, že to byly přípravy k nějaké masové střelbě, ale určitě jsme zadržovali pachatele, kteří se připravovali na nějaký útok aktivního útočníka, ať už nožem nebo střelnou zbraní. Několik případů je řešeno i v rámci vazebního trestního stíhání. - Šlo tedy o plánování útoku na nějaký takzvaně měkký cíl? - Přesně tak. Vzpomínám si minimálně na jeden velice závažný případ ze severních Čech, z Ústeckého kraje, který skončil vazebním trestním stíháním. Akt, z kterého mrazilo, protože tam bylo hodně projevů, indicií, informací, které byly hodně podobné tragické události z prosince loňského roku.

4:00 Teď se výročí střelby blíží. Přistupujete k tomu s vysokou obezřetností? - Připravujeme se na to. Já mám dvakrát týdně videokonferenci s krajskými řediteli. Dá se říct, že ve většině univerzitních měst bude minimálně pieta nebo nějaké jiné připomenutí té tragické události. (…) Budeme to intenzivně monitorovat. - Policie tedy bude v okolí těchto míst, v ulicích přítomna ve větší míře. - Dá se to tak říct, ale naši taktiku a formy naší činnosti říkat nebudu.

6:00 Co vás s ohlédnutím za tím rokem od střelby nejvíc na práci policie potěšilo? A co zklamalo? - Co mě určitě potěšilo, že od roku 2011 (první cvičení na takovou událost v Nebušicích, pozn. red.) jsme udělali celou řadu kroků, obrovský kus práce na materiálu, výcviku, taktice, metodice. Všechna tato opatření se velice dobře bez ohledu na ten děsivý následek promítla do zákroku v prosinci 2023.

6:30 Protože hlídky přijely na místo včas a velitel policie tam plnil svoji úlohu, koordinoval činnost hlídek. Ten postup za mě byl taky rychlý, hlídky byly dobře vybaveny, v tom postupu jsme neshledali žádné pochybení přímo v objektu filozofické fakulty a ještě navíc tam proběhla velice kvalifikovaná první pomoc. Za což pak vděčíme spolupráci ať už se zdravotnickým zařízení Ministerstva vnitra nebo pražskou záchrankou. Takže všechny ty přípravy na něco, co jsme nechtěli nikdy prožít, byly aspoň v rámci toho zákroku zúročeny.

7:00 Teď to zklamání. - Pro mě a nejenom pro mě bylo zklamání, teď vůbec neříkám, že něčí vina, když nejzkušenější kriminalisté z pražských vražd objasňují dvojnásobnou vraždu z Klánovického lesa a dělají na tom od rána do večera, využívají všechno, co je v jejich moci a zužují množinu možných podezřelých a pro mě i pro mého náměstka bylo hrozně těžko přijatelné, že nám nechybělo moc času, abychom toho podezřelého zadrželi. Samozřejmě ten čas jsme neměli a došlo, k čemu došlo. Takže to byla obrovská frustrace. A potom nevím, jestli zklamání, ale určitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a sami jsme si to i vnitřním šetřením tak vyhodnotili –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mohla být lepší naše komunikace.

9:00 Koneckonců vy jste se omlouval za šéfa pražské policie Petra Matějčka. Ten zpochybnil kvalitu videozáznamů z filozofické fakulty s tím, že nešly přehrát a následně prohlásil, že policie vlastně podstatnou část času pátrala nikoliv po potencionálním vrahovi, ale po sebevrahovi, což nebyla pravda. - Už jsem se k tomu opravdu vyjadřoval několikrát. Neberte to tak, že na to nechci reagovat, že mi to je nepříjemné. Ale tu situaci prošetřil úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia. Bylo potřeba vyčkat na šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů, ta ukončila šetření s nějakým doporučením. Pak jsme museli počkat na doručení usnesení o odložení věci pozůstalým. A teď čekáme na výsledek minimálně třetího důkladného prošetření postupu policistů ze strany vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. A my jsme byli předsedou této komise vyzváni k zdrženlivosti, pokud jde o další hodnocení toho zákroku.

10:00 Já bych nikomu, ani rodičům, ale ani pražskému policejnímu řediteli nepřál, aby se někdy znovu ocitli v této situaci. Nejenom já, ale i pražský policejní ředitel byl pod obrovským tlakem, byl dotazován na celou řadu jednotlivostí spojených s touto událostí na tiskové konferenci, na Výboru pro bezpečnost. V mnohdy velmi psychicky vypjaté atmosféře. A tam potom opravdu stačí jedna špatně řečená věta nebo neobratně řečená věta, která se potom vrací. A vrací se oprávněně, protože prostě tam něco nesedí.

12:30 Ta vyjádření za mne byla řečená v obrovském stresu. A v situaci, ve které já jsem byl třeba na Výboru pro bezpečnost (v Poslanecké sněmovně, pozn. red.), která byla opravdu velice konfrontační. A já se vůbec pozůstalým nedivím… - Bude ta komunikace propříště jiná? - Proto jsem se pana ředitele zastal, protože vím, že to je člověk, který by nikdy záměrně nelhal veřejnosti. - Dobře, ale sám jste uznal, že to nebylo šťastné vyjádření. Bude to pro příště jiné? - Pro příště by to mělo být jinak. Na to si musíme dát pozor, abychom říkali fakta a neříkali něco, co není na 100 procent podloženo.

14:00 Vy nejste zákonem vázán, abyste ohledně zprávy sněmovní vyšetřovací komise mlčel. Je to šťastné, i s ohledem na pozůstalé? - Očekávám, že ta zpráva bude zveřejněna. Všichni si tam přečtou to, co chtějí vědět. Tu zprávu si přečtu i já, já jsem ji neviděl. Pak se k tomu mohu vyjádřit. To není o tom, že bych to teď nechtěl říct, ale když dám slovo, tak ho držím a nevyhýbám se tomu.

16:00 Bude v tom také informace o tom, jak policie pracovala s dotyčným mobilním operátorem při snaze vraha lokalizovat. Podle zjištění Seznam Zpráv se policisté dotazovali na lokaci pachatele vlastně chybně. - Nevím, nečetl jsem ji. - A proběhl v tomto ohledu nějaký výcvik policistů? - Probíhá průběžně. A jedna věc, kterou mohu říct, je, že každý útvar má nějakou úroveň oprávnění a pro některé útvary jsme to oprávnění postavili o trochu výše než v minulosti.

17:00 Dozvíme se někdy, jestli telegramový účet, na kterém byla krátce před útokem zveřejněna zpráva, která by mohla naznačovat, že tento účet patřil pachateli, mu patřil skutečně? - Obávám se, že bez spolupráce s tím provozovatelem se to nikdy na 100 procent nedozvíme. My se dotazujeme nejenom Telegramu, ale i ostatních sociálních sítí, když potřebujeme ověřit informaci, potřebujeme získat informace k držiteli toho účtu. A je to zajímavé, ale zrovna v souvislosti s Telegramem máme zkušenost, že jednou je součinnost poskytnutá rychle, a pak jsou případy, kde není poskytnutá vůbec. Takže je to případ od případu.

20:00 Co se za ten rok změnilo, posunulo? - My jsme vlastně všechna opatření, která jsme přijali do prosince loňského roku, podrobili nějaké kontrole, protože nevzít si nějakou reflexi z takhle tragické události by bylo trestuhodné. - Často jste hovořil o potřebě centrálního analytického systému. Jak to s ním vypadá? - Z těch čtyř oblastí vzdělávání, výcvik, práce s informacemi a analytika a naše aktivita v oblasti ochrany měkkých cílů, je analytika jen jedna oblast. Ale policie provozuje cirka stovku informačních systémů a ne ve všech, ale v desítkách informačních systémů je potřeba pracovat v okamžiku, kdy pátráte po osobě nebo k nim zjišťujete informace. A my opravdu potřebujeme, a pracujeme na to už několik let, jednotný analytický nástroj, dá se říct, střechu nad všemi informačními systémy, kdy se rychle zeptáte, rychle dostanete strukturovanou odpověď nebo budete moct dát dávkový dotaz do všech informačních systémů.

22:00 Jsme vlastně v závěrečné fázi budování datových skladů architektury a v prvním čtvrtletí příštího roku dojde k prvnímu pilotnímu testování jednotného analytického nástroje. Ale po několika letech usilovné práce. A ambice je to pilotní testování rozšířit v průběhu roku 2025 v rámci celé Policie České republiky.

30:00 Až od ledna roku 2026 má fungovat propojení registru držitelů zbraní se zdravotnickými záznamy. Je to pro vás zklamání? Je to příliš pomalu z hlediska policistů. - Jedna věc je, kdy to bude. A druhá věc je obsah té nové legislativy. A pro nás je to obrovský úkol, protože máme 10 roků starý centrální registr zbraní a všechno, co je v novém zákoně, musí od 1. 1. 2026 umět nový centrální registr zbraní. A my máme tu odpovědnost implementovat do konce roku 2025 nový centrální registr.

30:30 Takže jste vlastně rádi, že na to máte ještě čas? - Ne, já si myslím, že je to naprosto šibeniční čas na to, abychom vytvořili nový centrální registr zbraní, aby fungoval. Ale už třeba v současné době mají v rámci starého centrálního registru zbraní držitele zbrojních licencí prodejci možnost zmáčknout červenou dlaždici fakultativně a oznámit nám třeba podezřelé chování někoho, kdo nakupuje zbraně, střelivo nebo podezřelý obchod. My už v rámci stávajícího zastaralého centrálního registru zbraní děláme dotazy do toho systému na vybrané pohyby zbraní a střeliva. Nebudu říkat, na co se ptáme, jak často se na to ptáme, ale věřte nám, že tyhle věci prověřujeme nejdřív evidenčně, když je potřeba i fakticky.

31:00 Ale co si myslím, že je důležité, a byl to návrh policie, aby byla nová legislativa změněná ve třech oblastech. Jsme toho názoru, a není to o naší odpovědnosti, je to o našem názoru, že my jsme nenašli relevantní důvod, proč by držitel krátké zbraně k ní měl vlastnit tlumič zvuku. - Někteří poslanci říkají, je to z toho důvodu, aby, když si ten člověk přijde zastřílet na střelnici, nerušil sousedy. - Ano, dobře. Ten náš návrh spočívá v tom, že když držitel zbrojního průkazu, respektive držitel zbraní vlastní i dlouhé zbraně, k dlouhým zbraním tlumiče, tak ať je vlastní. Ale jestliže má někdo pouze krátkou zbraň pro svoji osobní ochranu, tak mi zkuste říct, na co potřebuje tlumič zvuku. To je jeden návrh.

32:00 Náš druhý požadavek je, aby zůstala zachovaná povinnost evidence nákupu, prodeje a pohybu střeliva pro držitele zbrojních licencí, aby měli povinnost jako dnes tyto pohyby do centrálních listů vkládat. A náš třetí požadavek je, aby se nemusel při posuzování ze zdravotní způsobilosti lékař fakultativně, ale obligatorně podívat do centrálního registru zbraní v případě, že vidí, že zdravotní způsobilost není v pořádku.

40:00 (k situaci v policii) Ministr financí Zbyněk Stanjura vrátil do hry diskuzi o výsluhách policistů, o systému, který se podle něj, lidově řečeno, utrhl ze řetězu. Co více drží policisty v práci u bezpečnostních sborů? Je to plat, nebo vyhlídka na výsluhy? - Teď řeknu svůj subjektivní názor: do nějakých 15, 20 let výkonu služby to je jednoznačně to ohodnocení policisty, dobrá parta, náplň práce, co ho baví nebo nebaví. Pakliže překročí 20 let služby, tak pak je už stabilizující i nárok na ty výsluhové náležitosti. Ale já tady chci zdůraznit, já jsem o tom mluvil osobně s ministrem vnitra i s premiérem a ani v novele zákona o služebním poměru, který je ve Sněmovně, ale vůbec nikdo neví, jestli se stihne projednat, tak není o změně výsluh ani čárka.

Ptám se já

Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované