Hlavní obsah

Reakce na tragickou střelbu. Lékaři při kontrolách uvidí, kdo má zbraň

Foto: Pixabay/mlgdave

Ilustrační snímek.

Řešení problému, které uspíšila masová střelba na filozofické fakultě. Lékaři zjistí, jestli má pacient zbraň, což je důležité ve chvíli, kdy se u něj objeví třeba psychické potíže. Obávají se ale, aby lidé neignorovali kontroly.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pacient přichází do ordinace. Popisuje obtíže, které řeší. Lékař o něm mezitím vidí základní informace v digitální podobě. A mezi osobními údaji také zprávu, jestli má nebo nemá zbrojní průkaz.

Takhle by to mělo ideálně vypadat od roku 2026. Celé propojení registru o držitelích zbraní a pacientů se teprve připravuje. Je to součást většího projektu elektronizace českého zdravotnictví.

„Proběhla první koordinace s kolegy z Ministerstva vnitra, kde jsme vytvořili úvodní návrh propojení databází. Lékaři uvidí informaci v rozlišení ANO/NE,“ vysvětluje Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví, které spadá pod Ministerstvo zdravotnictví.

Jde o řešení problému, na který poukázalo vyšetřování masové střelby na filozofické fakultě. Střelec tam zavraždil 14 lidí, k tomu ještě předtím tři další. Od nejtragičtější takové události v historii Česka uplyne v následujících dnech rok.

Výměna informací doposud chyběla

Psychiatr, ke kterému střelec krátce docházel, neměl informace o tom, že má zbrojní průkaz. Jeho praktický lékař zase nevěděl, že docházel k psychiatrovi. Tahle informace se totiž teď k registrujícímu doktorovi dostane jen tehdy, pokud pacient u specialisty uvede jeho jméno nebo adresu.

„Je to určitě správný krok. Doteď vlastně žádný lékař tuhle informaci přímo neměl. Byl odkázaný na anamnézu. Pokud tedy do ní zmínku o zbrojním průkazu nějaký lékař uvedl, tedy většinou praktik při potvrzování zdravotní způsobilosti,“ říká Cyril Mucha, místopředseda pro digitalizaci a IT Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Od začátku roku 2026 by ale měl fungovat systém, který ukáže lékařům, jestli jejich pacient zbrojní průkaz má. Pokud tedy projde novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, kterou schválila vláda v říjnu.

„Celé zdravotnictví se ale neustále pere s časem. Další zvýšení byrokratické zátěže by bylo problematické. Je tedy nutné, aby se tahle informace automaticky načítala do informačních systémů a lékař s tím neměl práci navíc,“ dodává Mucha.

S tím se počítá. Jak ale uvádí Foltýn, může se stát, že funkce nebude k dispozici hned od začátku roku 2026 u všech poskytovatelů lékařských systémů a náběh bude postupný. Každopádně ale informace bude pro lékaře dostupná hned od začátku roku.

„Bude k dispozici webová aplikace, kam se lékaři budou moct přihlásit a informaci o pacientovi zjistit,“ dodává Foltýn s tím, že dále pak bude fungovat jako záloha. Například během výpadků systémů.

Při náběhu pravidel to tak může být krátkodobě pro lékaře větší administrativní zátěž, během pár měsíců by se ale všechno mělo vyladit.

Nevyhnou se kontrole?

Pokud lékař zjistí, že pacient trpí nějakým stavem, který omezuje držení zbraně, musí o tom informovat policii, což platí i dnes. Od ledna 2026 k tomu tedy přibude, že každý lékař také bude vědět, že pacient je držitelem zbrojního oprávnění.

„U nemocí, které vylučují držení zbraně, je situace vcelku jednoznačná, pak jsou tu ale poruchy, nemoci, temperamentové a povahové vlastnosti, kde záleží na závažnosti a možnosti narušit schopnost bezpečně zbraň ovládat,“ upozorňuje David Vaněk, člen výboru Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Pokud se držitel zbraně podle současné legislativy nedostaví k mimořádné lékařské prohlídce, zadrží po celou tuto dobu jeho zbraně policie.

„Nový zákon o zbraních, který nabyde účinnosti od 1. 1. 2026, zavádí nové oprávnění Policii ČR určit konkrétního lékaře, který lékařský posudek vydá v případech, kdy praktický lékař žadatele nemůže lékařský posudek vydat nebo je-li podezření, že se žadatel snaží ovlivnit nestrannost zjištění své zdravotní způsobilosti,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva vnitra Hana Malá.

Psychiatr Vaněk ale upozorňuje na to, že důraznější kontrola může narušit terapeutický vztah s pacientem a jeho důvěru v lékaře. Bude také na osobní odvaze doktorů rozhodovat, že by pacient měl o zbraně přijít, protože se odborníci mohou pochopitelně obávat jejich reakcí.

„Dalším problémem může být to, že držitelé zbrojních průkazů se budou obávat chodit k lékařům, aby o průkaz nepřišli, a jejich zdravotní obtíže se tak mohou zhoršovat,“ dodává Vaněk.

To rozhodně neznamená, že by lékaři byli proti tomu, aby se zpřísnil dohled nad držiteli zbraní v případě, že by ze zdravotních důvodů takové oprávnění neměli mít. Naopak od odborných společností zaznívá podpora. Lékaři ale zároveň upozorňují, že s novými opatřeními se pojí otázky, na které bude třeba do budoucna myslet.

Střelec na fakultě

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pietní místo za oběti střelby.

Seznam Zprávy se po roce v rozhovorech a reportážích vracejí k jednomu z nejtragičtějších příběhů v novodobé české historii. 21. prosince 2023 zastřelil David K. na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 14 lidí, 25 lidí zranil. Sám pak spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi byli studenti a jejich učitelé.

Doporučované