Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Správa rodinného majetku často přináší nejen radost z bohatství, ale i řadu výzev. Někdy je majetková struktura pro rodinu spíše břemenem než přínosem. Jak například čelit tichým konfliktům v rodině? Co může narušit soulad a vzájemnou důvěru v rodině?
Důležité je předcházet rodinným konfliktům pomocí otevřené komunikace a rozdělení zodpovědnosti – odlehčíte si od stresu a zvýšíte šanci na trvalou prosperitu vašeho majetku.
Majetková struktura a správná komunikace s dětmi
Podle publikací, které se zabývají rodinným bohatstvím a trusty neboli svěřenskými fondy, je 80 % beneficientů, kteří čerpají z trustů nějaké benefity do budoucna, považuje za zlo, za přítěž a za trest od předchozí generace. Deset procent si není jisto a jen dalších 10 % říká, že to byl dobrý nápad. Začali jsme mnohem víc přemýšlet o tom, jestli mít takovou strukturu nebo jestli ji nemít. A proč ji mít. Dodnes ji nemáme, ale směřujeme tam. Ale nemáme ji, protože nechceme dopadnout jako těch 80 % rodin, kde nástupci říkají, že to bylo za trest. Právě proto, že se nekomunikuje.
Jiný pohled mladé generace na investice
Je pochopitelné, že mladá generace se chce realizovat. Pracuje s nějakou dynamikou, s inovátory. Tím může bez problémů uvažovat o investici do private equity, venture capital oblastí, do startupů. Protože jsou mladí. Oni vědí, že i když podstoupí jistou míru rizika, pravděpodobně se bez problémů dožijí nějakého efektu. Ale když se pak na to podívá patriarcha, který majetek vybudoval a ví, co ho to stálo úsilí, co všechno pro to musel obětovat, mnohdy na to není ani pyšný. Protože si říká, že obětoval zdraví, možná dílem i vztahy a sebe sama.
Dívá se úplně jinou optikou. Nejenom svým věkem, ale určitou obavou, že přijde o to, co vytvořil a už nebude mít tolik času, sil, možná i energie to budovat znovu. Najednou tam jsou úplně odlišné zájmy. Jeho nástupce říká: „Tati, vždyť to je ložené. Vidíš, to je startup v našem oboru. Známe to, umíme ho mentorovat, umíme ho koučovat, umíme ho posunout finančně, umíme to řídit.“ A nechápe, že se táta na to dívá tou optikou: „Ano, znám to, ale proč bychom to měli dělat? Co nám to přinese?“ I s tímhle názorem a pohledem je potřeba pracovat.
Když budeme mít dopředu plán na to, co budete dělat (co dělat, když akcie klesnou o 10 %, o 20, o 30, o 40, o 50), ne až když to přijde, tak předem víme, co budeme dělat. V opačném případě se zvyšuje šance na to, že kvůli strachu a emocím rodina z investic vycouvá v nevhodný okamžik. Nejen různé generace mohou mít odlišný názor na investiční příležitosti a rizika. Bezpochyby i různá pohlaví se mohou dívat na rozdíly svou optikou.
Zaveďte rodinnou radu
A co tedy poradit? Zaveďte si rodinnou radu. To znamená, že se o věcech budete bavit společně, ne separátně. Rodinná rada dává všem být na stejné komunikační úrovni. Musíte si však předem nastavit nějaká pravidla, koncept, který by mohl i pracovat s emocemi a s budoucností mnohem efektivněji. Důležité je přizvat někoho z odborníků, klidně i mimo rodinu. Protože na některá témata je dobré mít profíka, který to dělá dnes a denně. Má už spoustu příběhů a zkušeností, na kterých umí reálně nasvítit, co v budoucnu ta rodina bude nepochybně prožívat.
U rozdílných zájmů je dobré připomenout také to, že zájmy mohou definovat i potřebu někam investovat anebo něčemu se vyhnout. Z mého pohledu je určitě důležité na rodinné radě slyšet všechny. To je jedna z věcí, a jedno z pravidel, které náš kouč prosazuje od rána do večera.