Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spojené státy navázaly přímý kontakt s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které před týdnem svrhlo v Sýrii režim prezidenta Bašára Asada a které je ale také na americkém seznamu teroristických organizací. Řekl to dnes šéf americké diplomacie Antony Blinken po jednání o situaci v Sýrii s arabskými zeměmi a Tureckem v jordánské Akabě. Informovala o tom agentura AP.
Blinken tak jako první americký činitel potvrdil přímá jednání s HTS, jejíž lídr Ahmad Šara měl v minulosti vazby i na teroristickou síť al-Káida, od níž se ale později distancoval. HTS vedla koncem listopadu ofenzivu několika povstaleckých uskupení, která svrhla Asadův režim. Během necelých dvou týdnů se jí tak 8. prosince podařilo to, o co se syrská opozice snažila od roku 2011 v občanské válce.
„Ano, jsme v kontaktu s HTS a s dalšími skupinami,“ řekl Blinken dnes v Jordánsku bez bližších podrobností. Zdůraznil, že tento kontakt je důležitý, aby USA měly informace o chování HTS a o tom, jak zamýšlí v Sýrii vládnout během následujícího přechodného období.
HTS vznikla v lednu 2017 sloučením několika islamistických ozbrojených skupin, mezi nimž byla i skupina Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), která byla dříve jako fronta An-Nusra označována za syrskou odnož teroristické sítě al-Káida. V čele sunnitské HTS stojí Ahmad Šara, který byl i lídrem An-Nusry a dříve vystupoval pod bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání. Ten ale vazby s al-Káidou už před lety zpřetrhal a jako lídr vítězné protiasadovské akce slibuje mírové soužití všech náboženských i etnických menšin v Sýrii.
USA zařadily HTS na seznam teroristických organizací v roce 2018, napsala dnes AP. Podle ní to znamená mimo jiné zákaz materiální podpory pro tuto skupinu a její členy, ne však zákaz komunikace s ní pro americké činitele.