Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nadace podnikatele Elona Muska dosáhla v minulém roce hodnoty 9,5 miliardy dolarů. Celkem 237 milionů dolarů darovala neziskovým iniciativám, většina ovšem připadla na další neziskové subjekty samotného podnikatele, píše Bloomberg. Například Muskově organizaci The Foundation, kterou založil za účelem zřízení základní a střední školy zaměřené na vědu, technologii a matematiku, poslala 137 milionů dolarů.
Muskova nadace věnovala také 25 milionů dolarů svému dárcovskému fondu Fidelity Charitable. Další dary směřovaly do podnikatelovy Nadace X Prize, několika organizací souvisejících se vzděláváním v Texasu, Společnosti pro pomoc letectvu a Bostonské univerzitě.
Musk také každoročně posílá miliony dolarů tzv. Donor Advised Funds (DAF), tedy na účty určené k podpoře charitativních organizací.
Problém je v tom, že Musk přesouval peníze z účtu jedné své nadace na účet jiné, která mu ale také patří, a miliardář tak získává různě daňové úlevy z dobročinnosti.
Muskova charitativní činnost je podle některých médií účelová. Tím, že provozuje nadaci, které věnuje akcie, totiž podle amerických zákonů získává daňové úlevy. A tím, že rozděluje dary mezi své další subjekty, zvýhodňuje vlastní organizace.
Z ročního přehledu, který publikovala agentura Bloomberg, také vyplývá, že Muskova nadace získala podporu z milionů akcií společnosti Tesla Inc., které vlastní. Podle The New York Times ovšem subjekt nedaroval očekávanou částku 421 milionů dolarů, kterou měl v roce 2023 odevzdat charitě. Musk má čas do konce roku, aby peníze rozdělil, jinak bude muset zaplatit vysokou pokutu finančnímu úřadu.
Ten nařizuje nadacím, aby ročně rozdělily v průměru pět procent aktiv. Tuto hranici Musk už tři roky po sobě nedodržel. V roce 2022 chybělo nadaci 234 milionů dolarů, v roce 2021 to bylo 41 milionů dolarů. Později ovšem nadace peníze rozdělila, aby se vyhnula sankční dani.
Bohatne, ale víc nerozdává
Podnikatelovo čisté jmění přesáhlo tento týden rekordní hranici 400 miliard dolarů poté, co došlo k vnitřnímu prodeji akcií jeho soukromé společnosti SpaceX, jak uvádí Bloomberg Billionaires Index.
Navzdory unikátnímu objemu Muskova bohatství se podle novinářů podnikatel v charitativní činnosti nijak nevyjímá. Podle Bloombergu rozdal Musk za poslední tři roky zhruba 559 milionů dolarů, z toho nejvíce v roce 2023. Pro srovnání, kalifornský dárcovský fond Silicon Valley Community Foundation s loňskou výší aktiv 13,6 miliardy dolarů, poskytl jen v tomto roce granty ve výši 4,7 miliardy dolarů.
Neziskové organizace, které Musk ovládá, jsou součástí jeho rozsáhlého a stále rostoucího impéria. Kromě neziskových organizací Musk ovládá také automobilku, raketovou společnost, platformu sociálních médií a nyní i významný politický aparát. Nově zvolený americký prezident Donald Trump totiž Muska pověřil, aby vedl oddělení pro efektivitu vlády.