Hlavní obsah

Případ Mangione: Proč řada Američanů soucítí víc s vrahem než s obětí

Foto: Janet Klingbeil/AP, Profimedia.cz

Muž, který podle newyorské policie zabil za bílého dne šéfa největší zdravotní pojišťovny: Luigi Mangione. Fotografie z 10. prosince 2024.

Článek

Ve Spojených státech rezonuje případ chladnokrevné vraždy, který odkryl dlouho neřešené bolesti amerického zdravotnického systému. Přestože úspěšný mladý muž z dobře situované rodiny je podezřelý z toho, že zabil vysoce postaveného manažera a otce dvou dětí, nemalá část americké společnosti zadrženému fandí. Co je k tomu vede?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Proč je reakce americké veřejnosti na případ vraždy šéfa zdravotní pojišťovny podle americké zpravodajky Deníku N výjimečná.
  • Co podle dostupných informací mohlo být motivací muže, jehož newyorská policie považuje za vraha.
  • A co některé Američany vede k tomu, že jeho extrémní čin zlehčují, omlouvají nebo přímo schvalují.

Šéf největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group Brian Thompson šel minulý týden na schůzku v centru New Yorku, na ni už ale nedorazil. Před dveřmi hotelu ho zastřelil tehdy ještě neznámý pachatel a z místa utekl. Policii trvalo šest dní než muže, kterého považuje za vraha, dopadla.

Nakonec ho díky oznámení veřejnosti našla v pobočce fastfoodové sítě McDonald’s v pennsylvánském městě Altoona, kde právě snídal. Zatkla ho a sdělila mu obvinění. Mladý muž pak před budovou soudu, kam ho přivezli, stihl na přítomné novináře vykřiknout: „Je to urážka inteligence amerického lidu a zkušeností, které zažívá.“

Postupně se veřejnost začala dozvídat fakta: Vrahem, který zabil vysoce postaveného manažera, má být podle vyšetřovatelů šestadvacetiletý Luigi Mangione. Pochází z dobře situované rodiny s italským přistěhovaleckým původem a vystudoval prestižní školy. Měl řadu přátel a také fanoušků na sociálních sítích, které zásoboval zážitky ze svých cest, ale třeba i recenzemi knih, které přečetl, a kterých nebylo málo. V posledním půl roce se ale svým známým i rodině ztratil z dosahu a nejspíš se právě v tomto období zradikalizoval proti –⁠⁠ jak to sám nazval –⁠⁠ „korporátní hamižnosti“.

„Je to případ, který ještě ve Spojených státech nebyl, a to hlavně kvůli reakci veřejnosti,“ říká v rozhovoru pro podcast 5:59 americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová o události, která podle ní odkryla „mnohé americké bolesti“.

„Vždycky, když je případ nějakých takovýchhle střelců, tak si samozřejmě najdou svoji pozornost, svůj fanklub takových podivných lidí, kteří je oslavují. (..) Ale Luigi Mangione má fanouškovskou skupinu, která zahrnuje velkou mainstreamovou část obyčejných desítek tisíc Američanů, kteří mu fandí a pro něž se stal takovým moderním Robinem Hoodem,“ vysvětluje.

Kdo byl zavražděný Brian Thompson (1974-2024)

Foto: UnitedHealthcare

Brian Thompson byl zavražděn ve středu 4. prosince v New Yorku.

  • Od roku 2021 pracoval jako generální ředitel UnitedHealthcare, vydělával okolo 10 milionů dolarů ročně.
  • Skupina UnitedHealth je největší soukromá zdravotní pojišťovna ve Spojených státech a zároveň čtvrtá největší veřejně obchodovatelná firma v zemi.
  • Thompson ve skupině pracoval od roku 2004, vystřídal několik manažerských pozic, ve kterých měl na starosti například zapojení společnosti do vládních programů zdravotního pojištění.
  • Na manažera jedné z největších společností v USA vedl střídmý život mimo pozornost médií, poznamenává stanice CBS. Žil na předměstí Minneapolis ve státě Minnesota s manželkou a dvěma syny.
  • Čelil žalobě z nezákonné manipulace s akciemi firmy, skupina UnitedHealth čelí také vyšetřování ministerstvem spravedlnosti kvůli podezření ze zneužívání postavení na trhu a poškozování pojištěnců i zaměstnanců.

„Průchod frustraci a bezmoci“

Zavrženíhodný čin totiž narazil na široce sdílenou nepříjemnou zkušenost tisíců Američanů: nedostupnost zdravotní péče ve Spojených státech. Novinářka připomíná, že snad každý v Americe zažil odmítnutí pojišťovny, která nechtěla proplatit potřebné vyšetření nebo zákrok.

Po vraždě šéfa největší pojišťovny v zemi –⁠⁠ která má na 50 milionů zákazníků a kromě toho také největší procento odmítnutých žádostí na proplacení –⁠⁠ se začaly objevovat příběhy, které dlouholetý problém ilustrovaly. Novinářka prý například zaznamenala i vyjádření lidí, kteří onemocněli rakovinou a pojišťovna jim odmítla uhradit léky.

Foto: archiv Jany Ciglerové

Americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová.

„Je to obrovský byznys, na který ale v důsledku velmi doplácejí pacienti,“ vypráví Ciglerová. A právě proto podle ní nachází Luigi Mangione u řady Američanů pochopení, přestože je obviněný z vraždy 50letého otce dvou dětí.

„(Jeho čin) dal průchod frustraci a bezmoci. (…) A to, že se za ty lidi postavil v oblasti nebo v problému, kde mají pocit, že nemají podporu a zastání, to z něj dělá takového lidového hrdinu chudších, ale i středně bohatých lidí,“ dodává novinářka.

Může vzhled omluvit vraždu?

Ještě hlouběji pod povrchem hrůzného činu se ale skrývá další rovina, která poodhaluje úvahy (nejen) Američanů –⁠⁠ objektivizace lidí, včetně těch obviněných z nejvážnějších deliktů, na základě jejich vzhledu.

Na tento jev upozornil například list New York Times, který popsal, jak celé Spojené státy zavalily fotografie z Mangioneho sociálních sítí. Na některých si užívá zábavy a cestování, jinde je do půl těla svlečený. A pod nimi se množí komentáře, které mluví o tom, že muž podezřelý z vraždy je „tak fit, že ho musí zprostit viny“ nebo ho označují za „sexy zabijáka“. Lidé mají zkrátka tendenci klást rovnítko mezi přitažlivost a nevinnost.

A na to, že Luigimu Mangionemu, podezřelému z vraždy, přidává na popularitě mezi Američany i jeho vzhled, upozorňuje v podcastu 5:59 i americká zpravodajka Deníku N. „Samozřejmě, že mu to pomáhá. Je to také běloch, a navíc evropského původu. To všechno jsou v Americe ceněné věci, i když společensky nevyřknutelné, ale kdo tady žije, tak to prostě ví,“ popisuje Ciglerová.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaké důkazy policisté proti zadrženému podezřelému mají nebo jestli případ rezonuje i mezi šéfy amerických zdravotních pojišťoven a v korporátních kruzích obecně. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová

Sound design: Ursula Sereghy

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, ČRo Radiožurnál, CNN Prima News, youtubové kanály CBS New York, FOX 5 Washington DC, CNN, FOX 7 Austin, ANINewsIndia

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované