Článek
Označují se za nejsilnější mládežnickou organizaci v tuzemské politice. Členové Motorgenu – „mladého“ křídla Motoristů sobě – mají ambice a také plány, jak konzervativní myšlenky více prosadit ve veřejném prostoru. Pozornost ale poutá i jejich humor, který pracuje s nacistickou tematikou. Náhled na Motorgen přinášíme s redaktorem Respektu Martinem Štorkánem.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jakým způsobem chtějí mládežníci Motoristů „ideově ovládnout“ české vysoké školy.
- Že v interní komunikaci členů Motorgenu nechybí podle zjištění týdeníku Respekt ani „humor“ s odkazem na nacistickou tematiku.
- Jak významné je to, že Motorgen i Motoristé do tuzemské politiky přinášejí nový prvek – důraz na seberozvoj.
Když se o minulém víkendu sešli ve sportovní hale na pražské Letné členové a sympatizanti strany Motoristé sobě na svém vůbec prvním sjezdu, sebevědomím zrovna nešetřili. Předseda Petr Macinka z pódia dokonce hlásal, že cílem Motoristů ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce je počtem získaných mandátů porazit ODS současného premiéra Petra Fialy.
Ambice v konzervativně orientovaném uskupení kolem europoslance Filipa Turka ale nechybějí ani v nižších patrech. Týdeník Respekt nově poukázal na plány mládežnické organizace s názvem Generace Motor (nebo také Motorgen). Myšlenky a teze Motoristů mají získat větší ohlas – a pomoci tak straně k úspěchu ve volbách – mimo jiné mezi studenty na akademické půdě.
„V podstatě (chtějí) univerzity ideově ovládnout,“ popisuje redaktor Respektu a autor zmíněné reportáže Martin Štorkán, který spolu s kolegyní Ivanou Svobodovou při práci na zmíněné reportáži vyzpovídal hned několik členů Motorgenu, včetně jejich předsedy Matěje Gregora. Reportér měl ale i možnost online sledovat poradu na platformě Discord, kde Gregor strategii otevřeně líčil.
Novinář v rozhovoru pro podcast 5:59 přibližuje, jak by snaha měla vypadat v praxi: Mladí sympatizanti Motoristů mají na vysokých školách zakládat konzervativní kluby, které následně budou působit jako protiváha v prostředí, kde podle členů Motorgenu převažuje levicový „progresivismus“. A postupem času by tyto kluby měly zesílit natolik, aby byly schopné protlačit své kandidáty i do akademických senátů.
„Gregor mluvil (na Discordu) o tom, že by to mělo vzniknout na všech veřejných vysokých školách a že by to do budoucna měla být velká síla,“ uvádí redaktor Respektu s tím, že podle slov šéfa Motorgenu by tak měli konzervativci udeřit „hřebíček na tupou levicovou hlavičku“.
Odkazy na nacismus? „Vtip“
Generace Motor označuje samu sebe za největší podobnou přidruženou organizaci v tuzemsku – s více než pěti stovkami členů má být početnější než mládežnická uskupení ostatních politických stran. Pozornost širší veřejnosti si přitom získala už v listopadu, kdy server iDnes.cz poukázal na to, že se někteří členové Motorgenu na svém zakládajícím sněmu fotili s nápisy jako „Mám doma dýku SS“ nebo „Certifikovaný rasista“.
Podle Filipa Leška – jednoho z mužů na fotografii, který drží právě cedulku s nápisem „Mám doma dýku SS“ a kterého reportéři Respektu vyzpovídali – šlo o „vtip“ odkazující na starší fotografii Filipa Turka, která se objevila těsně před červnovými eurovolbami. Turek na ní sedí v autě se zdviženou pravicí, tedy gestem nápadně připomínajícím nacistický pozdrav. Policie však na začátku listopadu případ odložila, na což jako první upozornila Česká televize.
Na jiný projev humoru využívajícího nacistickou tematiku nicméně Martin Štorkán nyní narazil při procházení komunikace členů Motorgenu na Discordu, kde se někteří zdravili slovy „Hitler s tebou“.
Seberozvojem proti „slabosti“ ve společnosti?
Vedle kontroverzního stylu humoru se Motorgen každopádně vyznačuje konzervativním politickým smýšlením. Jeho členové podle redaktora Respektu zmiňují potřebu „štíhlého státu“ či důraz na svobodu projevu. Z konkrétnějších opatření pak třeba odmítají zákaz prodeje aut s klasickými spalovacími motory, který by v Evropské unii měl začít platit od roku 2035.
„Jejich tématem je obecně boj proti Green Dealu a kritika Evropské unie – požadují zachovat právo veta (členských států v rozhodovacím procesu). A poté nějaký ‚návrat k normálnosti‘ nebo boj proti ‚LGBT propagandě‘, jak tomu říkají,“ popisuje Štorkán.
Na svých oficiálních stránkách mládežníci Motoristů uvádějí i to, že „pod tlakem politické korektnosti, závislosti a lenosti“ jejich generace často nedokáže naplnit svůj potenciál a že „slabost se šíří společností jako virus“. A právě akcentování „seberozvoje“ se podle novináře Štorkána zdá být zřejmě tím hlavním spojovníkem, který členy Motorgenu dává dohromady.
Zmiňoval ho i předseda Gregor. „Mluvil o tom, že ‚chlapáctví‘ postupně mizí a že právě životním přístupem – cvičením a zlepšováním se – to asi můžeme časem zlepšit,“ popisuje Martin Štorkán s tím, že například podle politologa Jana Charváta z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zatím žádná jiná politická strana takto zaměření na seberozvoj neuchopila.
V podcastu 5:59 také uslyšíte více o tom, jak se Matěj Gregor dostal až do čela Motorgenu nebo na co hodlají lákat nové voliče „staří“ Motoristé. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Matěj Válek
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv reportérů týdeníku Respekt Ivany Svobodové a Martina Štorkána, YouTube – ČTK Connect (@CTKvideozpravy), TikTok – matej.gregor (@matej.gregor), Netflix – Ridley Jones
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.