Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tři úředníci z lesnické sekce Ministerstva zemědělství čelili námitce podjatosti kvůli tomu, že loni v rozporu se zákonem o státní službě přijali od šéfa Lesů České republiky darem povolenky k lovu za desítky tisíc korun.
Jak zjistily Seznam Zprávy, námitku dostal v létě na stůl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Stalo se tak v souvislosti s návrhem na uznání honitby a honebního společenstva na Děčínsku. Lesy České republiky v této věci figurují jako účastník správního řízení a námitka zněla, že kvůli přijetí daru by úředníci Patrik Mlynář, Martin Žižka a Tomáš Kunca mohli být při posuzování ovlivněni.
Z dokumentů získaných podle informačního zákona však vyplývá, že ministr Výborný námitce nevyhověl. Samotné přijetí daru podle něho ještě neznamená, že by úředníci mohli mít na výsledku správního řízení osobní zájem.
Výborný zároveň připouští, že námitky k trojici úředníků se mohou opakovat, a to třeba jen proto, aby někdo účelově brzdil průběh správních řízení. „Proti správnímu rozhodnutí se může odvolat kdykoliv a kdykoliv. To já neovlivním. Budeme případně postupovat úplně stejně jako v té první věci,“ uvedl ministr pro Seznam Zprávy.
Úředníci za přijetí daru dostali nejmírnější možné tresty v podobě písemných důtek a mohli zůstat na služebních místech. Šéf resortu však odmítá, že by ministerská kárná komise posoudila provinění příliš benevolentně.
„To jejich provinění, k němuž nepochybně došlo, bylo posouzeno přesně podle předpisů, které máme. Já nemohu vstupovat do kárného řízení, to je věcí státní služby. To je podobné, jako kdybyste po mně chtěl komentovat rozsudek soudu,“ reagoval Marek Výborný.
Dary pro tři ministerské úředníky za desetitisíce
PATRIK MLYNÁŘ, vrchní ředitel sekce lesního hospodářství a člen dozorčí rady Lesů ČR
- Dne 2. února 2023 ulovil v jihočeské oboře Sedlice (Lesní správa Vodňany) prase divoké s trofejní hodnotou vyčíslenou na 98 425 Kč.
- Bezpoplatkovou povolenku k individuálnímu lovu mu vystavil generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík, dle zápisu kárné komise ji získal v souvislosti s životním jubileem.
Nevědomá nedbalost
Na loveckou kauzu úředníků, kteří mají v resortu rozhodující slovo v otázkách lesnictví a myslivosti, upozornily letos v lednu Seznam Zprávy.
Úředníci Kunca, Žižka a Mlynář se nechali od šéfa Lesů ČR pozvat na lov trofejní zvěře. Za co se při běžných (komerčních) lovech platí desítky tisíc, nemuseli dát ani korunu.
V prvním případě šlo o individuální lov kňoura, v druhém jelena a ve třetím daňka. Vyčíslená hodnota ulovených kusů se pohybovala od 54 do 167 tisíc korun (viz box), přitom státní úředníci mají zapovězeno přijímat dary nad 300 korun.
Kárná komise na ministerstvu ale jednání trojice dlouholetých byrokratů, kteří by měli znát veškeré předpisy, nakonec posoudila jen jako „nevědomou nedbalost“, což je nižší možná úroveň provinění.
Při udělení písemné důtky (bez finanční sankce) přihlédla i k tomu, že jmenovaní dosud neměli žádný podobný prohřešek, svého jednání údajně litovali a trofeje z ulovené zvěře nakonec vrátili.
Z rozhodnutí ministerské kárné komise, které si redakce taktéž vyžádala, dále vyplývá, že úřednici tento benefit (dle výpovědí aktérů) získali v souvislosti s životním jubileem. Data narození jsou v materiálech začerněna, ale třeba nejvýše postavený Patrik Mlynář, který je i členem dozorčí rady Lesů ČR, dosáhl v době lovu „nekulatých“ 41 let a 3 měsíce.
Přitom příslušný interní předpis, který poskytování takových odměn při významném životním výročí a nástupu do starobního důchodu umožňuje, se týká jen zaměstnanců Lesů České republiky.
Jak je tedy možné, že v tomto případě benefit k narozeninám získali externisté? „Tuto otázku je třeba položit Ministerstvu zemědělství,“ uvedla vyhýbavě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Kodex: Dary jen výjimečně
Státní zaměstnanec nesmí v souvislosti s výkonem služby přijímat žádné dary, které by mohly ovlivnit řádný výkon služby. Dále nesmí přijímat ani dary, které nejsou způsobilé ovlivnit řádný výkon služby, pokud jejich hodnota přesahuje částku 300 Kč, a to včetně drobných opakovaných darů od téhož dárce nebo v téže záležitosti v blízké časové souvislosti, jejichž hodnota přesáhne částku 300 Kč. O nabídce takových darů vyhotoví státní zaměstnanec záznam, v němž uvede jméno, popřípadě jména, a příjmení dárce, popis daru, důvod, pro který mu byl nabídnut, a důvod, pro který jej nepřijal.
(Výňatek z etického kodexu, který od roku 2017 platí pro všechny zaměstnance Ministerstva zemědělství.)
Před soudem by to neobstálo
Advokát Jiří Sehnal, který se problematikou lesnictví a myslivosti zabývá, na rozdíl od ministra Výborného míní, že úředníci ve věcech, které se týkají Lesů ČR, podjatí jsou a z příslušného rozhodování by vyloučeni být měli.
„Pokud jde o rozhodnutí kárné komise ve věci těchto tří úředníků kvůli bezplatnému lovu hodnotných trofejových kusů zvěře, pak v těchto rozhodnutích je více než zřejmá snaha jmenovaným pomoci. Všichni tři porušili celou řadu právních předpisů, zejména služební zákon a také etický kodex. Jestli po zveřejnění události bezplatně získané trofeje podniku údajně vrátili, na věci nic nemění,“ usuzuje advokát Sehnal po prostudování materiálů z kárné komise, která řešila i otázku možné podjatosti.
Zastává také názor, že pokud by jakákoliv námitka podjatosti dospěla až ke správnímu soudu, postoj ministerstva by tam nemohl obstát a bylo by tak možné příslušné správní rozhodnutí napadnout i zpětně.
Nepotřebuji cítit krev
Pro ministra Výborného je však rozhodující, že se od zveřejnění případu žádný podobný už nestal. „Všichni úředníci byli znovu poučeni o svých povinnostech a my to velmi pečlivě hlídáme. Nic takového se od té doby neopakuje. A já nejsem ten, který by chtěl cítit krev,“ prohlásil šéf resortu.
Lesy České republiky po této kauze pravidla pro bezpoplatkové lovy změnily. Povolenku lze teď prý zdarma získat už jen v naprosto výjimečných případech.
„Upravili jsme vnitropodnikovou směrnici týkající se myslivosti, takže lidé, kteří nejsou zaměstnanci, bezpoplatkové povolenky nedostanou. Po souhlasu zakladatele (Ministerstva zemědělství) může v jednotlivých případech udělit povolenku pouze generální ředitel, a to například jako cenu pro vítěze odborných oborových soutěží,“ uvedla mluvčí Eva Jouklová.
Seznam Zprávy v celé věci oslovily i všechny jmenované úředníky. Ti však na dotaz, jak se zpětně na přijetí daru dívají a zda se nebojí, že se námitky podjatosti budou vůči nim opakovat, neodpověděli.