Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V libanonské metropoli Bejrútu není výjimkou vidět ozdobený vánoční strom uprostřed náměstí, kde stojí i mešita. Izraelská invaze a jí způsobená vnitřní migrace ale vyvolaly napětí i v jinak nábožensky tolerantní libanonské společnosti.
Libanonští křesťané se po uzavření příměří připravovali na vánoční svátky ve zvláštní atmosféře.
„Dříve jsme měli ekonomickou krizi a covid-19, tedy problémy, které se týkaly celé země. Teď ale máme válku. Lidé jsou šťastní, že nastalo příměří, ale stále se bojí střetů,“ popisuje těžkosti života v pětimilionové zemi třicátník Michel Harb, který se živí jako středoškolský učitel v Keserwanu ve středním Libanonu.
I když válka probíhala především na jihu země, postižena byla i Michelova rodina. „Můj otec žije na jihu, kde se válčilo nejvíce. Musel přerušit práci a utéci na sever. Vrátit se mohl až po dohodě o příměří,“ vypráví v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Izraelský útok na Libanon
Izrael po týdnu bombardování cílů spojených s hnutím Hizballáh podnikl i pozemní útok na jižní Libanon. Před válkou podle Bejrútu utekl víc než milion lidí. Hizballáh patří mezi odvěké nepřátele Izraele, je spojencem Íránu a palestinské teroristické organizace Hamás.
Bombardované byly i kostely
Izraelská armáda sice bojovala proti šíitskému hnutí Hizballáh, k úhoně ale při bombardování přišlo i několik kostelů. „Na jednom místě se stalo, že kněz vyzýval šíitské uprchlíky, aby se vzdálili od kostela, protože jinak na něj budou Izraelci střílet. A to se stalo,“ popisuje Michel Harb.
Invaze zároveň vyvolala masovou migraci - domovy musel kvůli náletům i útokům dělostřelectva opustit asi milion lidí. Tři čtvrtiny se už ze severu a středu země vrátily, asi 250 tisíc lidí ale zůstává - buď se nemají kam vrátit, protože jejich domy jsou zničené, nebo bydleli v místech, kam je vojáci nepustí.
Libanonští křesťané
Libanonští křesťané jsou ve vztahu k Hizballáhu rozdělení, mnozí ho viní ze zatahování země do války. Vzhledem k minulým invazím jsou obyvatelé přímořského státu velmi kritičtí i k Izraeli.
Příchodem tisíců šíitských uprchlíků do většinově křesťanských měst mnohdy vzniklo napětí. „V jednom křesťanském městě například někdo vzal z jesliček jezulátko a místo něj tam dal zbraň. Nikdo neví, kdo to udělal. Někteří lidé si myslí, že to udělali uprchlíci z jihu, kteří jsou šíité. Další říkají, že to udělali místní křesťané, aby to svedli na šíity. Jak se teď vracejí uprchlíci na jih, napětí postupně klesá,“ pokračuje Harb, který se sám hlásí k maronitským křesťanům. Někdy prý také lidé nacházejí svržené vánoční stromky, protože šíitům se jejich zdobení nelíbí.
V názoru na válku jsou podle Harba křesťané rozdělení: někteří z ní viní hnutí Hizballáh, jiní naopak Izrael. Proti izraelské invazi je ale většina z nich. „Oni spolu válčí a my jsme uprostřed, Libanon je jako vedlejší oběť. Nálety jsou i na severu, který je vesměs křesťanský, docházelo k nim po celém Libanonu. Já jako křesťan nechci, aby se to dělo komukoliv, ať už je křesťan, nebo muslim,“ upozorňuje.
Tyto Vánoce budou podle něj jiné než ty v předchozích letech. Lidé nemají na oslavy tolik peněz jako dříve, protože mnozí museli kvůli válce přestat pracovat, jinde podniky lidem výrazně snížily mzdy.
„Letos nepůjde o přípravu dárků pro děti, ale o pomoc rodinám, které jsou nyní v katastrofálních ekonomických a sociálních podmínkách. Na to se pokusíme připravit a prožít letošní Vánoce v jednotě víry a v duchu křesťanské solidarity, být si blíž,“ nastínil pro list La Croix maronitský katolický biskup Munír Chajralláh.
Lety na svátky jsou vyprodané
Vzpruhu nicméně vánoční svátky mohou přinést skomírající libanonské ekonomice. Pro tu může jít o zoufale potřebnou finanční injekci. Jen letos přišel Libanon kvůli konfliktu Izraele s Hizballáhem odhadem o 8,5 miliardy dolarů, z toho asi miliardu tratil jen turistický sektor.
Izrael o zabití šéfa Hizballáhu
Benjamin Netanjahu označil zabitého šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha za teroristu a dodal, že Izrael je odhodlán pokračovat v úderech proti nepřátelům.
Lety do Libanonu na vánoční svátky ale byly s předstihem vyprodané. „Libanonští expati odkládali své cesty domů kvůli válce,“ řekl serveru Arabian Business Marwan Barakat, hlavní ekonom Bank Audi. Průměrný turista podle něj utratí během pobytu v Libanonu na 3000 dolarů.
Domů se chystala i v Dubaji žijící PR pracovnice Aja Melkiová. „Jediné aerolinky, které provozují lety, jsou Middle East Airlines. Jejich lety jsou už plné a za vysoké ceny. Čekám, až obnoví lety i ostatní společnosti, abych si mohla zabukovat let. Je to risk, ale co můžu dělat?“ řekla v první polovině prosince.
Vánoce budou lidé slavit s méně emocemi než obvykle, soudí Michel Harb. „Někteří možná jen proto, aby udrželi tradici,“ přemítá.
Jedním z kouzel Vánoc je podle něj i fakt, že na Štědrý den chodí všichni křesťané do kostela, ať už jde o maronity, nebo řecké ortodoxní křesťany. „Na oslavy Nového roku chodí do práce křesťané, muslimové mají volno, na Vánoce je to naopak,“ popisuje zdejší tradici. K ní patří i pečení oblíbeného dezertu Bûche de Noël, v němž pak rodiny soutěží, kdo ho má nejlepší. Žádné jiné zvláštní vánoční jídlo nemáme, uzavírá maronitský křesťan Michel.