Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kandidátkou na kancléřku Alternativy pro Německo (AfD) bude její spolupředsedkyně Alice Weidelová. Oznámil to v sobotu na tiskové konferenci Tino Chrupalla, druhý předseda strany, která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou.
Podle průzkumů veřejného mínění se po únorových předčasných parlamentních volbách stane AfD druhou nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Šance, že se Weidelová stane kancléřkou, jsou ale mizivé.
Pětačtyřicetiletá Weidelová vstoupila do AfD už v roce 2013, tedy krátce po jejím založení. Spolupředsedkyní je od roku 2022. Už v letech 2017 a 2021 vedla stranu do parlamentních voleb, tehdy ovšem v tandemu. Tentokrát se AfD rozhodla pro jediného volebního lídra a poprvé od založení si oficiálně zvolila kandidáta na kancléře.
Alice Weidelová (45)
- Je spíše netypickou členkou protiimigrační AfD, které dominují muži.
- Narodila se 6. února 1979 v Güterslohu v západní části Německa.
- Vystudovala ekonomii a podnikovou ekonomiku na univerzitě v Bayreuthu a poté pracovala ve společnosti Goldman Sachs Asset Management jako analytička.
- Šest let žila v Číně, kde mimo jiné pracovala v Bank of China. Ovládá mandarínskou čínštinu.
- Později získala doktorát na právnické a ekonomické fakultě univerzity v Bayreuthu s prací na téma čínský penzijní systém. Poté se opět vrátila do finančního sektoru.
- Do AfD ji v roce 2013 přilákal odpor strany k euru. V roce 2017 se stala jednou z lídryní strany v zemských volbách, ve kterých strana skončila se ziskem 12,6 procenta hlasů třetí za CDU/CSU a sociální demokracií (SPD). Weidelová se poté stala šéfkou poslanecké frakce strany.
- Žije v registrovaném partnerství, s přítelkyní, švýcarskou manažerkou filmové a televizní produkce původem ze Srí Lanky, adoptovaly dvě děti. „Nechci, aby se k mým dětem přiblížil někdo s jejich genderovou idiocií,“ řekla například v roce 2016. Trvá však na tom, že nemá problém s tím, aby se děti ve školách učily o homosexualitě, ale až po dosažení puberty. Německému tisku také před lety řekla, že na rodinnou politiku má liberálnější názor než její strana. „Rodina je tam, kde jsou děti,“ řekla.
Zdroj: ČTK
AfD považují ostatní parlamentní strany za krajně pravicovou, kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích - Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku - ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti spolkových zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.
Weidelová se přitom snaží prezentovat umírněnou tvář strany, v minulosti se tak dostávala často do konfliktu s hlavní tváří národoveckého křídla Björnem Höckem z Durynska. Vystudovaný učitel dějepisu vešel ve známost svými kontroverzními výroky, soud ho opakovaně potrestal za použití nacistického hesla Vše pro Německo. V minulosti Höcke například požadoval změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů.
AfD se ve volbách v poslední době daří. V červnových volbách do Evropského parlamentu se umístila na druhém místě se ziskem 15,9 procenta. V zářijových volbách do sněmů východoněmeckých spolkových zemí Sasko, Durynsko a Braniborsko získala vždy kolem 30 procent, v Durynsku dokonce hlasování těsně vyhrála.
Vzhledem k tomu, že s AfD ostatní strany odmítají spolupracovat, se v ani jedné z těchto zemí ale nebude podílet na vládě. Oproti zdání, které vyvolaly letošní volby, ale AfD není jen východoněmecký fenomén. Výrazně uspěla i v loňských zemských volbách v Hesensku a Bavorsku.