Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bavorský adventní trh neboli Christkindlmarkt je prostě pojem. Člověk tu má občas pocit, jako by tento druh předvánočního rozptýlení Bavoři snad sami vynalezli.
Před pár lety jsem byla na začátku prosince v Londýně a světe div se – uprostřed Hyde Parku někde mezi ledovou plochou a kolotočovými atrakcemi na mě vykoukl pravý bavorský vánoční trh. Se vším, co k tomu patří. Bratwurst a Glühwein v tu chvíli ve své důležitosti směle konkurovaly královně.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Jenže Bavorsku jako by už ty jejich načančané a romantické „ježíškovské trhy“ plné světel, turistů i lokálních dobrot nestačily. Vymýšlejí stále nové odrůdy, rafinovanější akce s mocnějšími zážitky, za které se žádný influencer na svých účtech rozhodně nebude muset stydět.
Mám kamaráda, který si právě v téhle německé spolkové zemi každý rok o adventu najde něco, co v české kotlině nezažije. Vytipuje si trh, lokalitu, aktivitu s co nejméně klasickým, tradičním pojetím, pokud jde o vánoční atmosféru. A vždycky se trefí.
A těch nápadů je tu opravdu spousta. Třeba jen taková druhá strana Šumavy, Bavorský les. Stačí popojet přes hranice a ocitnete se v podivuhodných vánočních světech a na nečekaných adventních trzích. Nebo o kus dál, u Mnichova. Pár hodin z Česka a budete mít zcela výjimečný předvánoční, nebo dokonce vánoční zážitek v místech, kam by vás doteď ani nenapadlo v době adventu vyrazit.
1. Winter Western Wonderland: americké Vánoce v Pullman City
Těžko najít v Bavorsku volnočasový park, který by měl víc šílených nápadů. Jenže tady, ve westernovém městě Pullman City uprostřed Bavorského lesa, ta „šílenost“ pasuje tak nějak mimořádně dobře dohromady. Zvlášť o adventu.
Jen si to představte. Uprostřed bavorských lesů, relativně nedaleko Dunaje je vánoční atmosféra jako vystřižená z USA. Zdejší německo-americký vánoční trh už si získal takový věhlas, že chvilku pochybujete, zda na tom Jihozápadě skutečně nejste.
Víceméně perfektní kulisy Divokého západu tu přetavili do podoby víceméně perfektních amerických Vánoc. Jednoduše – Winter Western Wonderland.
Je to vlastně geniální nápad. Přijedete, zaparkujete a první, co vás udeří do očí, je záplava tisíců a tisíců LED světýlek. Člověk tak nějak počítá s tím, že Amerika a Vánoce se rovnají kýčovité osvětlení. Jenže tady už se ten kýč skoro překlopil do umění, tak působivě to osvětlení ve westernovém městě funguje. A je fakt, že v kombinaci s dalšími atributy amerických Vánoc, jako jsou disneyovské postavičky, Santa Claus nebo pravé americké steaky, tyhle adventní trhy svižně přesunete do kategorie luxusnějšího zboží. Tedy něčeho, co nemůžete najít za každým rohem.
Vánoční trhy 2024 v evropských městech
„Všechny chaty, budovy tady jsou osvětlené. Přípravy trvají šest týdnů, začínáme s nimi už v říjnu, abychom to vůbec stihli,“ říká mi u jezírka, kde děti v letní sezoně rýžují zlato, Daniela Riedl, marketingová ředitelka Pullman City.
Mimochodem před rokem jsem v tomto místě zažila sněhovou nadílku. Ne ušmudlanou, ale dvacet centimetrů čistého prašanu. A pak jsem si zalezla do chatky u jezírka, sedla si na vyhřáté kůže, dala si čaj a čerstvé bramborové muffiny se zakysanou smetanou a nechala tu vánoční atmosféru tak nějak „abklingen“ neboli doznít, jak se tu říká.
A pak je člověk najednou v úplně jiné realitě. Projdete osvětleným mostem a ocitnete se v americké pohádkové říši. Upečete si na ohni maršmelouny, na hlavní ulici Main Street, po které se ještě před pár lety denně proháněli bizoni a která na konci ledna z větší části vyhořela, budete obdivovat, jakým zázrakem ji tu dokázali dát za několik měsíců zase dohromady. Potkáte Sněhurku, kouzelníka Merlina, elfy a jiné postavičky filmového světa, no prostě Hollywood na pochodu.
A budete poslouchat už asi posté Mariah Carey a to, že všechno, co chce k Vánocům, jste vy. A vůbec vám to nebude vadit. Protože tohle jsou americké Vánoce a tady je cítit Amerika na každém kroku.
- Místo a jak se tam dostat: Sjet se dá z dálnice A3 mezi Pasovem s Deggendorfem, při příjezdu od hraničního přechodu Strážný je sjezd na Eging am See ze silnice B85.
- Cena vstupného: 16,50 eur (od 15 let), děti 4-14 let 5,50 eur.
- Otvírací doba: Vánoční trhy 15. 11.-22. 12. 2024, speciální vánoční týden 26. 12. 2024-1. 1. 2025, otevřeno je poté až do 6. ledna 2025.
- www.pullmancity.de
2. Therme Erding: Vánoce v největších termálech světa
Patří to k mým nejzajímavějším zážitkům na Štědrý den. A rozhodně nemohu říct, že by to nebyl úlet. Místo posledních hektických příprav, stání ve frontě u pokladny s nákupním vozíkem plným úplně zbytečného jídla za tisícího poslechu písně Last Christmas, místo tradičních rodinných návštěv a výměny darů – prostě ležíte v horké vodě pod modrou oblohou v největších termálech na světě. Děti mých kamarádů by řekly, že je to cool.
Therme Erding jsou dílem náhody. Jako spousta unikátních věcí. Stojí severovýchodně od Mnichova, kousek od mezinárodního letiště. Lepší místo si z pohledu byznysu majitelé skutečně nemohli vybrat.
Je to takové Las Vegas, které o adventu a Vánocích dostává úplně konkrétní obrysy.
Užitečný tip: spojte více najednou
Jet do Bavorského lesa jen na otočku je v době adventu nebo Vánoc vyloženě škoda. Udělejte si itinerář a zkuste toho navštívit víc. Některé popsané lokality nejsou od sebe příliš vzdálené a je možné je stihnout za jeden den. Některé trhy je bezpodmínečně nutné navštívit za setmění, ale jsou takové, kde se chcete kochat památkami nebo si užít obchodů – tam se vyplatí odpolední či dopolední návštěva.
Tak třeba bílé vánoční stromky či nasvícené pravé alpské chalety uprostřed mega skluzavkového světa, největšího v Evropě. Nebo jakoby proutěná „vajíčka“, kam si pohodlně zalezete i s celou rodinou a kde v klidu rozpošlete přes WhatsApp všem známým vánoční přání. Ostatně originálnější fotku ze Štědrého dne ve vašem okolí bude mít určitě jen málokdo.
A nebo takový lounge čili obýváček v korunách živých palem. S lahví sektu a výhledem, který je v mrazivé zimě a zvláště ve sněhové kalamitě k nezaplacení.
Po absolvování přehršle adventních trhů, vánočních koncertů a jiných prosincových obvyklostí najednou padnete do léčivé termální vody a necháte se unášet prostorem a okamžikem. A je úplně jedno, jestli tu budete v půlce prosince, nebo, jako já, na Štědrý den.
Přinejmenším oceníte, že v tom chladném vzduchu se ve venkovních bazénech nad vodou neustále vznáší lehký mlžný opar. Člověk přivře oči a sníh v tu chvíli bude opravdu existovat.
A pak už budete spěchat (ale ne moc, jsou přece Vánoce), abyste Therme Erding využili na maximum. Protože stihnout zažít a ochutnat zde co nejvíce za jeden den je téměř nadlidský výkon. Je tu tolik „nej“ a tolik zvláštností, zákoutí, možností relaxace a odpočinku, že se vám najednou ten vánoční čas tak nějak sám od sebe naplní. Ale úplně jinak, než byste čekali.
- Místo a jak se tam dostat: Erding, mezi dálnicemi A92 a A92, severovýchodně od Mnichova.
- Cena vstupného: Termální část celodenní vstupné ve všední dny 52 eur, víkend, svátky a bavorské prázdniny 57 eur, děti do tří let zdarma.
- Otevírací doba: denně 10–23 hodin, Štědrý den 9–14 hodin
- www.therme-erding.de
3. Legoland: advent mezi kostičkami Lega
Je to asi největší překvapení předvánoční sezony. Člověk by řekl, že takový tip na vánoční náladu nemůže přece nikdy přijít. Jenže Legoland je jako chameleon. Mění svoje vnější vzezření zrovna podle toho, co se venku děje.
Tak třeba teď se děje advent. A blíží se Vánoce. Ještě před nedávnem bych si myslela, že zábavní park, který je postavený na plastových kostičkách, se do škatulky předvánočních zážitků nevejde.
A vejde. WinterWonder Legoland, jak se to tu teď jmenuje, je slavnostně vyzdobený park s plochou na bruslení, na metanou i show, která jsou k vidění jenom tady. Je to taková koncentrovaná vánoční superbowl. „Máme hosty ze 120 zemí z celého světa a spolupracovníky z šedesáti zemí, tady se mluví mnoha jazyky,“ říká mi Benedikt Kaltenecker z marketingového oddělení parku.
Ano, je to tu stejně pestrá skládačka jako lego samotné. A naprosto atypická vánoční radost pro všechny, kteří kdy této stavebnici propadli. Už jen to, jak člověk vstoupí do parku. Deset metrů vysoký vánoční stromek poskládaný z 365 000 kousků stavebnice Lego Duplo je dárkem sám o sobě. Minimálně pro oko. Mimochodem – je to největší Lego Duplo vánoční stromek, který kdy byl postaven, stavěči lega na něm pracovali tři až čtyři dny.
Člověk ocení, že mají otevřeno do osmi hodin do večera. Legoland se totiž za setmění promění v jednu velikou hru světel. Třeba takový Miniland se zmenšeninami světových staveb postavených z více než 23 milionů lego kostiček, který v létě kromě tří sobot v srpnu prakticky téměř nemáte šanci vidět za tmy, dostává úplně jinou atmosféru. A což teprve, když máte štěstí a posype ho bílý prašan?
Úplně nejvíc tu asi oceníte, že si můžete celý den hrát a vypustit předvánoční stres a spěch. Ponoříte se do hloubi chrámu zkázy nebo se necháte vyvézt na více než padesátimetrovou vyhlídkovou věž a máte celý adventní lego svět pod sebou. A všude se dá stavět a vymýšlet. Člověk si sedne a skládá, ideálně se svými dětmi. A to je asi ten největší vánoční dárek, jaký může být.
- Místo a jak se tam dostat: Günzburg, u dálnice A8, přibližně hodinu cesty z Mnichova.
- Cena vstupného: Celodenní vstupné o víkendu 27 eur, děti do dvou let zdarma.
- Otevírací doba: o adventních víkendech pátek-neděle, 23. 12., 26. -30. 12. 2024, 2.-6. 1. 2025 většinou 11-20 hodin, pátky během adventu 14-20 hodin
- www.legoland.de
4. Adventní trhy v lomu, na lodi i mezi stromy
Kam ještě na adventní trhy v Bavorsku? Tak například do Hauzenbergu, který je od hraničního přechodu Strážný v podstatě co by kamenem dohodil. Tady mají už mnoho let zcela ojedinělé vánoční trhy – v bývalém kamenolomu. Granitweihnacht, jak se zdejší Christkindlmarkt jmenuje, je patrně jedna z nejromantičtějších adventních lokalit vůbec. Když se povede a zasněží, není snad nic víc, co by vám dokázalo tak vlézt pod kůži.
Stačí už samotný příchod – za dobrého počasí je to taková „wow“ situace. Na obzoru před vámi se rýsují v zapadajícím prosincovém slunci Alpy a všude okolo je žula. Stovky tun žuly.
Aby ne, jste totiž na místě, odkud už od středověku putoval tento nerost například i do českých zemí.
Co si koupit
Klasické vánoční zboží je lákavé, ale v Bavorsku je na Christkindlmarktu nejlepší utrácet eura za jídlo a pití. Jakékoli lokální. Tady jsou bio potraviny, rodinné statky a malí regionální producenti běžným jevem.
Pochutnat si můžete na místních alko i nealko specialitách, vánočních pivech, vánočních punčích vařených podle tajných receptů, na pralinkách a čokoládových fontánkách od lokálních cukrářů nebo koláčích a jiných regionálních laskominách.
V nabídce jsou i Bratwurst (ten nemůžete minout!) čili opečený párek od místních řezníků s domácím zelím nebo jeho varianty jako „Bosna“, domácí pomazánky jako ta pivní zvaná obazda, nebo varianty pizzy jako Glutzelten (druh chlebového těsta, pokrytý bavorskou zakysanou smetanou, cibulí, zeleninou).
A především si dejte „svařák“ (německy Glühwein), který prostě chutná úplně nejlépe zrovna tady.
A potom vstoupíte dovnitř a najednou před vámi na skále běží černobílá filmová projekce a člověk si uvědomí, že dolovat kámen ještě pár generací zpátky byl tvrdě vydělaný chleba. Stará, poctivá řemesla zde ukazují lidé, kteří ještě nezapomněli, že dělat rukama je výsada, nikoli ostuda.
A jí se tu skvěle, tak nějak poctivě. Člověk se najednou zasní a říká si, jak se dá na tak malém prostoru vykouzlit natolik autentická vánoční nálada. Jako by byla z jiného, možná filmového světa.
Nebo třeba Christkindlmarkt na lodi na řece, ten má také něco do sebe. A ke všemu na Dunaji, to už je úplně jiný level. Kdo by v takovou chvíli nevytáhl mobil, že. Vánočně osvětlená kotvící loď ve Vilshofenu kousek od Pasova se zrcadlí na hladině tak dokonale, že si v tu chvíli pletete iluzi s realitou. Tenhle trh, oficiálně Schwimmender (plovoucí) Christkindlmarkt, zde pořádají už dvacet let. Tisíce návštěvníků láká i zdejší vánoční stromeček s 1500 koulemi.
Další možnost je Schweinhütter Waldweihnacht. Název se téměř nedá vyslovit, ale někteří je označují za nejhezčí vánoční trhy v Bavorsku. Každopádně jsou výjimečné. A relativně kousek od Česka, v místech mezi Zwieselem a Regenem. Stovky svíček, lucernami nasvícené kořeny a vůbec světelné efekty uprostřed lesa vytvářejí perfektně mystickou atmosféru, že si až říkáte, jestli jste ještě vůbec na adventních trzích. Skřítkové a lesní duchové poletují mezi jedlemi a smrky a děti si vyprávějí u praskajících ohňů pohádkové příběhy. Skoro jako za starých časů.
Vánoční atmosféru si ovšem jde v Bavorsku užít nejen na zemi či na vodě, ale i vysoko nad povrchem. Weihnachtsmarkt Waldwipfelweg v Maibrunnu se totiž koná mezi korunami stromů. Potulovat se v podvečerních hodinách po stromové stezce ve třiceti metrech nad zemí, usrkávat pravý bavorský svařák Glühwein, pozorovat pod sebou nadýchanou prosincovou inverzi a před sebou jako bonus šumavský západ slunce – víc od takového Christkindlmarktu u sousedů ani nemůžete chtít.
- Granitweihnacht: Hauzenberg, o čtyřech adventních víkendech vždy od čtvrtka do neděle 14–20 hodin. advent-im-woid.de/granitweihnacht/
- Schwimmender Christkindlmarkt: Vilshofen, první tři adventní víkendy, pátek 14–20 hodin, sobota a neděle 13–20 hodin. www.vilshofen.de
- Schweinhütter Waldweihnacht: Regen-Steinhütt, otevřeno 7.– 8. 12. a 14.–15. 12. 2024 v čase 14-21 hodin. www.waldweihnacht-schweinhuett.de
- Weihnachtsmarkt Waldwipfelweg: Maibrunn, 22. 11.-22. 12. 2024, vždy v pátek 15-20 hodin, sobota a neděle 12-20 hodin. www.waldwipfelweg.de