Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Programy poháněné AI dnes máme prakticky na každém rohu. Mnohé firmy nabízí nástroje pro tvůrčí psaní, navigaci, ochranu osobních údajů a nespočet dalších využití. A velká výhoda toho všeho? Většina je zatím stále zdarma. Podívejte se tedy s námi na deset nápadů na bezplatné nástroje s umělou inteligencí.
Chatboty
Chatboty začaly nevinně. Jako přístupná zábava pro každého, kdo si chtěl popovídat s robotem. Dnes se ale pomalu stávají náhradou klasických vyhledávačů a pomáhají nám vyhledávat informace jako sofistikovaní asistenti.
1. ChatGPT
ChatGPT byl první veřejně dostupný chatbot, který odstartoval celosvětový zájem o AI. A dnes se stále pyšní svou pozicí na vrcholu. Je multifunkční, rychlý, snadný na využití a ve verzi zdarma poměrně dobře využitelný. Dá se s ním konverzovat, najde a přehledně seřadí spoustu věcí lépe než některé jiné chatboty zdarma.
Umí analyzovat přiložené soubory, navrhovat šablony pro dokumenty, nebo vám třeba pomůže s návrhem plánu na dovolenou. Své pokročilejší funkce nabídne jen v omezeném množství denně, víc už jen za poplatek. Za něj nabídne také generování obrázků ve službě Dall-e a své nejlepší jazykové modely.
2. Claude
Claude je chatbot se kterým si budete chtít povídat dlouho do večera. Jako byste se bavili s opravdovým člověkem. Claude nepoužívá stejné fráze pořád dokola, ale opravdu konverzuje. Navíc vám jeho Artefakty umožní provádět vizualizace, anebo dokonce jednoduché animace.
Dá se vyhnout AI?
AI nástroje nejspíše využíváte pravidelně, aniž byste o tom vůbec věděli. Například Google mapy, Gmail nebo jen prostý prohlížeč ve vašem počítači a mobilu. To jsou všechno programy využívající umělou inteligenci k různým účelům, ať už je to antispam nebo třeba tvorba nejrychlejší cesty do obchodu. AI je už dnes zkrátka těžké se vyhnout.
3. Perplexity
Ideální pro akademiky, studenty nebo pro každého, kdo rád ví, odkud vítr vane. Perplexity se nebojí poskytnout zdroj, odkud své informace bere. V prémiové verzi pak nabízí kvalitní analýzu dokumentů. Perfektní pro ty, kteří dělají seminární práce na poslední chvíli.
Generování obrázků
Po chatbotech je generování obrázků na druhém místě, co se do popularity týče. V této oblasti ale celkem s přehledem dominují dvě prémiové služby – Midjourney a Dall-e. Na to, abyste ale zvládli vygenerovat perfektní obrázek, ovšem nepotřebujete platit, protože na trhu s generátory nejsou jen tyto dva programy. S trochou hledání naleznete celou řadu.
4. Stable Diffusion
Tento generátor nabízí citelnou kontrolu nad výsledným produktem, jen vyžaduje chvíli na seznámení. Zdarma máte sice pouze 25 kreditů, i to ale stačí pro občasnou tvorbu. Stable Diffusion je také open source, takže jestli si věříte, můžete si z něj vytvořit svůj vlastní generátor úplně zdarma.
Výhoda open source
Mnohé zdarma dostupné generátory využívají toho, že je Stable Diffusion open source (s otevřeným zdrojovým kódem), a tvoří na jeho základech své vlastní služby. Je tedy možné, že váš oblíbený generátor využívá právě tento program.
5. Adobe Firefly
Stejně jako Stable Diffusion nabízí i Adobe Firefly 25 kreditů zdarma. Zde je ale každý měsíc dostanete zpátky, takže vám nic nebrání si hrát. Navíc máte k dispozici pestrou škálu možností úprav. Co jiného také očekávat od tvůrce jednoho z nejpoužívanějších programů – Photoshopu?
Kreativita
Dnes je výraznou částí kancelářské práce tvorba dokumentů, prezentací a promo materiálů. Typicky například populární balíček Microsoft Office nabízí na každý účel zvlášť program. Všechny tyto akce však můžete dělat na jednom místě s jedním programem.
6. Canva
Canva je multifunkční. Prezentace? Není problém. Gif? Hotový na pár kliknutí. Program vám umožní tvořit vše na jednom místě bez nutnosti dalších programů a vyskakovacích oken. Má integrovaný také generátor obrázků. V prémiové placené verzi pak nabízí množství AI nástrojů jako vylepšený generátor obrázků nebo chytrý „photoshop“ a další.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Když uvidíte vlka, nepanikařte, nejste v pohádce o Karkulce, říká odbornice
- V Mikulově vaří divoké pivo na pomezí piva a vína. Jak chutná?
- Kam cestovat v roce 2025? Nejlepší destinace podle Lonely Planet
- Aplikace, které vám pomohou dodržet novoroční předsevzetí
- 10 osvědčených superpotravin pro vaše zdraví
Psaní textů
Ať už píšete e-mail nebo seminární práci, je dobré vědět, jestli se nedopouštíte plagiátorství. Stejně tak se dnes s využitím online překladačů nemusíte obávat cizích jazyků a můžete komunikovat s kýmkoliv.
7. GPTZero
Neukradli jste náhodou někomu text? Nebo máte pocit, že e-mail, který čtete, napsala AI a může to být podvod? Ověřte si to u specializovaného detektoru, jako je GPTZero. Ve verzi zdarma je sice omezen na 10 tisíc slov měsíčně. I to ale bez problému stačí pravidelně na několik e-mailů.
8. Google Translate
Jeden z příkladů AI nástroje, který nejspíše užíváte pravidelně. Překladač Google nabízí největší množství jazyků ze všech podobných překladačů. Navíc jeho mobilní aplikace poskytuje živý překlad nápisů prostřednictví foťáku, což vám opravdu pomůže na cestách.
9. DeepL
Málokterý překladač o sobě může tvrdit, že je lepší než Překladač Google, ale DeepL to o sobě ani tvrdit nemusí. Nepodporuje sice stovky jazyků, zato jsou jeho překlady opravdu špičkové. Navíc ovládá i kontextové jazyky, jako je například japonština, na níž si i Google často vyláme zuby.
10. Quillbot
Quillbot je celkem málo známý program, ale u lidí, kteří ho vyzkoušeli, je dosti populární. Tento překladač kombinuje překlady, kontrolu plagiátorství a řadu dalších nástrojů. Zdarma je sice omezen v množství obsahu, jaké dokážou jeho jednotlivé nástroje zpracovat každý měsíc. Nabízí toho ale mnoho a pravidelně zdarma. Můžete si jej také nainstalovat jako rozšíření pro Google, abyste jej měli vždy při ruce.