Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh jsou blízko dohodě na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Podle některých zdrojů se už obě strany dokonce dohodly. Mluvčí izraelské vlády podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá vyřešit některé otázky“.
Několik izraelských médií dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) uvedlo, že izraelský bezpečnostní kabinet se má sejít v úterý večer, aby dohodu schválil. Deník Haarec dnes s odvoláním na arabský deník Aš-Šark al-Avsat napsal, že šedesátidenní příměří v Libanonu vyhlásí v úterý prezidenti Spojených států a Francie Joe Biden a Emmanuel Macron.
Hizballáh a Izrael jednají nepřímo, místo Hizballáhu vede jednání předseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí.
Server Axios už v neděli večer s odvoláním na vysoce postaveného izraelského činitele napsal, že Izrael směřuje k dohodě o příměří s Hizballáhem. Také izraelská veřejnoprávní stanice Kan v neděli uvedla, že Izrael s návrhem příměří, za nímž stojí Spojené státy, v zásadě souhlasí a že premiér Benjamin Netanjahu nyní pracuje na tom, jak jej představit veřejnosti, za předpokladu, že jej schválí Hizballáh. Také izraelská stanice Channel 12 uvedla, že text dohody byl dokončen a že by se muselo stát „něco drastického“, aby se dohoda rozpadla.
Podle ToI chce Netanjahu příměří prezentovat nikoli jako „kompromis“, ale jako dohodu výhodnou pro Izrael.
Dohoda v řádu dnů?
V Izraeli a Libanonu minulý týden jednal americký zmocněnec Amos Hochstein. V Bejrútu se setkal se šéfem parlamentu Barrím, jehož Hizballáh pověřil jednáním o dohodě o příměří s Izraelem. Místopředseda libanonského parlamentu podle Reuters řekl, že se blíží rozhodující moment v jednání o příměří, a vyjádřil opatrný optimismus. Uvedl také, že „člověku, jako je Netanjahu, nelze věřit“. Později nicméně dodal, že „nejsou žádné vážné překážky“ k zahájení příměří a že byl vyřešen důležitý sporný bod: Kdo bude na dodržování klidu zbraní dohlížet. Podle Búa Saaba to bude výbor zástupců pěti zemí, jemuž budou předsedat Spojené státy a zastoupena v něm bude mimo jiné Francie.
Podle izraelského velvyslance ve Spojených státech Michaela Herzoga, jehož v pondělí citovala agentura Reuters, je dohoda Izraele s Libanonem blízko a mohlo by k ní dojít „během dnů“.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar v pondělí v projevu před poslanci Knesetu řekl, že jakékoli příměří bude záviset pouze na dodržování dvou dohodnutých pravidel: Aby jednotky Hizballáhu zůstaly severně od řeky Lítání, tedy v bezpečné vzdálenosti od izraelských hranic, a aby se toto militantní hnutí nemohlo v Libanonu přeskupit a znovu vyzbrojit.
Návrh dohody zahrnuje 60denní přechodné období, během něhož by se izraelská armáda stáhla z jižního Libanonu a Hizballáh by své jednotky přesunul od hranic za řeku Lítání. V této oblasti na jihu Libanonu u hranic s Izraelem podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2006, která ukončila měsíční válku mezi Izraelem a Hizballáhem, má operovat jen libanonská armáda a jednotky OSN UNIFIL. Hizballáh tuto rezoluci dlouhodobě porušuje a z jihu Libanonu ostřeluje sever Izraele, což izraelská armáda dlouhodobě opětuje.