Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Seznam Zprávy přinášejí přehled základních informací k havárii nákladního letadla u litevského Vilniusu.
Co se stalo?
Letadlo Boeing 737 provozované španělskou společností Swift do Vilniusu letělo z německého Lipska, kde je letecký logistický uzel přepravní společnosti DHL. Při pokusu o přistání na letišti v litevské metropoli se okolo půl šesté ráno místního času zřítilo.
Jeden člen posádky zemřel, podle litevské veřejnoprávní stanice LRT šlo o občana Španělska. Další tři členové posádky jsou zranění, šlo o Španěla, Litevce a Němce, jeden z nich je zraněný vážně.
„Spadlo několik kilometrů před letištěm, pár set metrů jen klouzalo,“ popsal podle německé stanice Deutsche Welle šéf litevských záchranářů Rentas Pozela. Podle prohlášení společnosti DHL se piloti pokoušeli o nouzové přistání.
Při pádu byl poškozen majetek na pozemku u soukromého domu, ale dům byl poškozen jen lehce a jeho obyvatele se podařilo evakuovat.
V době nehody byly na letišti standardní podmínky. „Počasí nepředstavovalo pro piloty žádnou větší výzvu,“ řekl LRT letecký expert Vincas Šnirpūnas. Provoz letiště nebyl narušen, v okolí byla ale omezená pozemní doprava.
Jaká je příčina nehody?
Okolnosti havárie vyšetřovatelé zatím zjišťují, žádná verze není potvrzená.
Litevský policejní šéf Arunas Paulauskas považuje za nejpravděpodobnější verzi technickou závadu nebo lidskou chybu. „Letadlo přistávalo a nepodařilo se mu dostat k ranveji, to jsou fakta,“ prohlásil. Nevyloučil ale ani možnost teroristického útoku. „Odpovědi na tyto otázky nedostaneme tak rychle,“ dodal.
Vyšetřovatelé mohou prohledávat místo nehody až týden. Oblast je hustě zastavěná a podle reportéra litevského rozhlasu jsou trosky rozprostřené široko v okolí.
„V současném geopolitickém kontextu prověřujeme každý incident jinak než dřív, ale žádám, abyste se zdrželi přijímání nějakých závěrů,“ vyzvala podle LRT končící litevská premiérka Ingrida Šimonytéová.
„Rozhodně vidíme, že Rusko je je čím dál agresivnější. Naši zahraniční partneři mluvili o nebezpečí a případech sabotáže a hrozbě terorismu,“ řekl šéf litevské tajné služby VSD Darius Jauniškis. I on varoval, že na závěry je ještě brzy.
Proč se spekuluje o sabotáži?
Znovu upozorňujeme: Na určení příčiny havárie je stále brzy. O sabotáži letadla zatím neexistují přímé důkazy, ale o této možnosti se mluví kvůli sérii incidentů z letošního léta.
Německá tajná služba BfV a Spolkový kriminální úřad na konci srpna varovaly před zápalnými zařízeními, která neznámí pachatelé posílají prostřednictvím přepravních služeb. Úřady proto rozeslaly leteckým logistickým firmám varování.
Německé úřady mohly reagovat na sérii incidentů s balíčky, které se odehrály v červenci na letišti v Lipsku, v britském Birminghamu a také v Polsku. Celkem se jednalo o čtyři balíčky, z nichž tři vybuchly, čtvrtý se podařilo zajistit před detonací. Všechny byly odeslané z Litvy.
Podrobně o případech zde:
Německá kontrarozvědka ve varování přímo nezmínila Rusko, ovšem bezpečnostní experti podle agentury DPA upozorňují na možnou souvislost s ruskými diverzními akcemi a sabotážemi v Evropě. Americký deník The Wall Street Journal později v souvislosti s případy s odkazem na své zdroje psal přímo o ruské sabotážní akci. Kreml to označil za nesmysl.
Polská prokuratura letos na konci října oznámila, že zadržela čtyři lidi kvůli podezření z rozesílání výbušných balíčků. Sabotéři, kteří podle Poláků pracují pro cizí rozvědku, je měli posílat kurýrními službami v rámci Evropské unie a Spojeného království.
Čtveřice je ve vazbě. Po dalších dvou lidech polské úřady vyhlásily mezinárodní pátrání.
Polská kontrarozvědka ABW v té souvislosti varovala před intenzivní sabotážní činností iniciovanou a koordinovat ruskými tajnými službami. Během letoška polská prokuratura obvinila kvůli diverzním akcím už kolem dvaceti lidí.