Hlavní obsah

Italská migrační centra v Albánii jsou prázdná. Policisté se vracejí domů

Foto: Evropský parlament/Daina le Lardic

Italská premiérka Giorgia Meloniová.

Desítky italských policistů a sociálních pracovníků, které vláda nasadila do migračních center v Albánii, se vrátily domů. Zařízení, která byla chválena jako vzor pro snížení počtu uprchlíků, jsou totiž již několik týdnů prázdná.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V říjnu Itálie poslala první nelegální migranty do Albánie. Jednalo se o krok v rámci projektu premiérky Giorgii Meloniové. Jen něco málo přes měsíc po otevření albánských migračních středisek za několik milionů eur, která měla přijmout až 3000 lidí měsíčně, bylo přesunuto zpět do Itálie více než 50 policistů a desítky sociálních pracovníků. Jejich přítomnost v Albánii byla považována za zbytečnou, uvádí britský deník The Guardian.

Stalo se tak poté, co italské soudy uznaly za nezákonné držet uprchlíky v Albánii před deportací do zemí, jako je Bangladéš a Egypt, které Řím považuje za „bezpečné“. Soudy totiž potvrdily rozhodnutí Soudního dvora EU ze 4. října, podle něhož země mimo Unii nemůže být prohlášena za bezpečnou, pokud není za bezpečné považováno celé její území.

V důsledku toho jsou střediska, která i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila jako nový model, jak zřizovat detenční centra pro žadatele o azyl mimo EU, již více než měsíc prakticky prázdná.

V době, kdy se italská vláda snaží vyrovnat rozpočet - snižuje výdaje na školství, zdravotnictví a sociální zabezpečení - označily opoziční strany dohodu, která bude během pěti let stát přibližně jednu miliardu eur (25,3 miliardy Kč), za „finanční katastrofu“.

„Mise splněna!“ řekl Riccardo Magi, předseda levicové opoziční strany Più Europa (Více Evropy). „Vláda uspěla ve snaze o repatriaci. Migranti? Ne, italští operátoři vyslaní do Albánie se o víkendu vrátí domů. Vláda nejprve promrhala obrovskou sumu veřejných peněz, pak s vyprázdněnými středisky vrátila do Itálie část policejního personálu a nyní se domů vracejí i sociální pracovníci. To je epochální selhání.“

Vláda uvedla, že střediska v Albánii „zůstanou otevřená a funkční“ a že přesuny do Itálie byly provedeny podle personálních potřeb. Důvěryhodnost italské premiérky Giorgie Meloniové však tento problém ohrožuje. V minulosti kritizovala své předchůdce za vynakládání veřejných peněz na zvládání migrační krize. Přeprava osmi mužů, kteří během listopadu dorazili do Albánie, vojenskou lodí stála 250 000 eur – více než 31 000 eur (785 tisíc Kč) na jednoho žadatele o azyl na palubě.

Související témata:

Doporučované